Oświęcim - zamek piastowski

Posty: 652
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Oświęcim - zamek piastowski

Postautor: Gatoma » czwartek 31 sty 2019, 07:46

Pierwsza warownia na wzgórzu w Oświęcimiu powstała zapewne w XII wieku, gdyż wymienia się w źródłach kasztelanię oświęcimską. Był to prawdopodobnie gród drewniany otoczony palisadą.

Murowany zamek ufundował, jak się przypuszcza, książę opolski Mieszka II, tuż po najeździe tatarskim w 1241 roku, który zniszczył wcześniejsze umocnienie. Z tego okresu zachowała się kwadratowa, ceglana baszta gotycka, jedna z najstarszych w Małopolsce oraz pozostałości muru obwodowego. Obok baszty, znaleziono także resztki kamiennego budynku mieszkalnego.

Na początku XIV wieku zamek umocniono i odrestaurowano.

Czasy świetności warowni przypadają na wiek XV, gdy zamieszkiwał ją książę oświęcimski Kazimierz. W roku 1457 Księstwo Oświęcimskie stało się częścią Korony Polskiej a zamek, jako twierdza nadgraniczna, został z nakazu króla Kazimierza Wielkiego znacznie wzmocniony i ponownie odrestaurowany.

Zamek został poważnie uszkodzony podczas pożaru miasta w 1503 roku. Szybko go jednak odbudowano. Składał się wówczas z osobnej baszty oraz piętrowego korpusu mieszkalnego, połączonego z basztą drewnianym gankiem. Cały zamek otaczały mury podwójne z dwiema bramami. Wewnątrz murów znajdowała się kaplica w kształcie rotundy. Fragmenty zamku z tego okresu zachowały się w budynku obok baszty.

Budowlę po raz kolejny strawił pożar w 1629 roku, ale ponownie został odbudowany za prywatne pieniądze starosty Piotra Komorowskiego ( później pieniądze mu zwrócono :) ).

Warownia znacznie podupadła po zniszczeniach Potopu. Dopiero w XVIII wieku udało się ją odbudować. Pełniła wówczas funkcję więzienia, składu soli oraz była wynajmowana wojsku.

Największy kataklizm nawiedził zamek w latach 1805-1813 za sprawą wielkich powodzi. Powodzie naruszyły strukturę wzgórza, na którym stała budowla. W wyniku podmyć część wzgórza osunęła się do rzeki Soły, a z nią znaczny fragment zamku.

Po rozbiorach obiekt przeszedł na własność władz austriackich, które sprzedały go w 1841 roku Kajetanowi Russockiemu. Nowy właściciel w ten sposób uratował zamek przed rozbiórką. Spadkobiercy Russockich sprzedali zamek kupcom żydowskim. W 1904 roku odkupił go urzędnik kolejowy, nadbudował o jedno piętro i przeznaczył na hotel oraz winiarnię.

W 1926 roku całe założenie zakupiło miasto i umieściło w nim siedzibę starostwa. Dobudowano w związku z tym nowy budynek, pomiędzy basztą a starą częścią zamku. Po wojnie zamek był nadal użytkowany przez władze miejskie.

Po przebudowach z pierwszej połowy XX wieku, zamek zmienił charakter i zatracił cechy obronne.

W latach 2005-2009 roku dokonano generalnego remontu całego wzgórza zamkowego a od 2010 roku działa tutaj muzeum. Niestety po remoncie zamek wygląda jak kamienica z wieżą . Jednak wcześniejsze przebudowy zrobiły swoje a odnowienie elewacji efekt ten podkreśliło. Tylko wieża zachowała " zamkową twarz" :) .
Załączniki
Oswiecim zamek widok ogolny.JPG
Oswiecim zamek widok ogolny.JPG (176.97 KiB) Przejrzano 2994 razy
Oswiecim zamek panorama.JPG
Oswiecim zamek panorama.JPG (209.95 KiB) Przejrzano 2994 razy
Zamek przed I Wojna Swiatowa.jpg
Zamek przed I Wojna Swiatowa.jpg (166.12 KiB) Przejrzano 2994 razy
Oswiecim zamek zbiory NAC.jpg
Oswiecim zamek zbiory NAC.jpg (112.14 KiB) Przejrzano 2994 razy
Oswiecim zamek widok ogolny- Katalog Zabytkow Sztuki w Polsce t.1.jpg
Oswiecim zamek widok ogolny- Katalog Zabytkow Sztuki w Polsce t.1.jpg (182.57 KiB) Przejrzano 2994 razy
Oswiecim zamek elewacja frontowa.JPG
Oswiecim zamek elewacja frontowa.JPG (109.25 KiB) Przejrzano 2994 razy
Oswiecim zamek elewacja boczna.JPG
Oswiecim zamek elewacja boczna.JPG (141.12 KiB) Przejrzano 2994 razy
Oswiecim zamek elewacja tylna i wieża.JPG
Oswiecim zamek elewacja tylna i wieża.JPG (105.2 KiB) Przejrzano 2994 razy
Oswiecim zamek wieza.JPG
Oswiecim zamek wieza.JPG (136.09 KiB) Przejrzano 2994 razy
Oswiecim zamek fragment murow.JPG
Oswiecim zamek fragment murow.JPG (198.57 KiB) Przejrzano 2994 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości