Strona 1 z 2

Rudno – Zamek Tenczyn

: poniedziałek 17 sie 2015, 21:10
autor: Mario
W niektórych opracowaniach nazywany jest też jako Zamek Tęczyn - pewnie dlatego, że został zbudowany w XIV w. przez Andrzeja Tęczyńskiego. Usytuowany na wyniosłym wzgórzu powulkanicznym, od początku był ważnym zamkiem rycerskim, z czasem przebudowanym w twierdzę bastejową. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego, został odbudowany przez nowych właścicieli Lubomirskich. Po pożarze w 1768 r. popadł w ruinę.
Ostatnio na zamku trwają prace renowacyjne.

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: niedziela 06 wrz 2015, 11:56
autor: ammadeuus
Postęp prac remontowych w ciekawym ujęciu.
http://www.polskazdrona.pl/zamek-tenczyn-113.html

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: środa 06 lip 2016, 23:37
autor: Karolina Kot
Niżej prezentowane zdjęcia zostały wykonane przeze mnie w dniu 18 kwietnia 2010 roku.
Słabo pamiętam już tamtą wizytę na terenie zabytku (można było się wówczas dostać do środka przez dziurę w murze), ale postaram się opisać poszczególne części warowni w kolejnych postach. Zobaczymy, jak mi z tym zadaniem pójdzie. ;)

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: środa 06 lip 2016, 23:39
autor: Karolina Kot
Oto wieża bramna, nazywana Nawojową. Przykryto ją współczesnym, czterospadowym dachem. Na moich zdjęciach widoczna jest wraz z przedbramiem:

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: środa 06 lip 2016, 23:40
autor: Karolina Kot
Ruiny zamkowej kaplicy, z charakterystycznymi, okrągłymi oknami w orientowanym na wschód prezbiterium i zachowanymi detalami architektonicznymi:

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: środa 06 lip 2016, 23:43
autor: Karolina Kot
Pozostałości dwóch bastei, pochodzących z przełomu XVI i XVII wieku:

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: środa 06 lip 2016, 23:50
autor: Karolina Kot
Zamkowy barbakan oraz jego szyja:

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: środa 06 lip 2016, 23:54
autor: Karolina Kot
Część reprezentacyjna zamku:

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: czwartek 07 lip 2016, 00:35
autor: Karolina Kot
Ruiny trzech zamkowych baszt: "Dorotki", baszty "Pustej", najpewniej pełniącej funkcję gdaniska (być może właśnie w tym miejscu mieściła się zamkowa łazienka) oraz położonej w oddaleniu, na obwodzie murów przygródka, domniemanej baszty "Więziennej":

Re: Rudno – Zamek Tenczyn

: czwartek 04 sie 2016, 20:18
autor: Karolina Kot
I znowu można zwiedzać ruiny zamku:
Góruje nad okolicą, hipnotyzuje. Zamek Tenczyn znowu zaprasza
Zamek w Rudnem*, zwany Małym Wawelem, został ponownie otwarty dla zwiedzających. Po latach konserwacji obiektu turyści znów mogą podziwiać z bliska słynne ruiny.

Zamknięty, zaniedbany i zarośnięty niegdyś Zamek Tenczyn dzięki sześcioletniej pracy remontowej i konserwacyjnej znowu zachwyca swymi pozostałościami. Posiadłość ta w XVI w. cieszyła się wielką popularnością i była odwiedzana przez znaczące polskie postaci, w tym m.in. Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego.

Zamek na przełomie wieków przeszedł wiele przeobrażeń. W połowie XVI w. został spalony przez Szwedów, następnie odbudowany. W 1768 r. w posiadłości Tenczyńskich wybuchł pożar, a mieszkańcy opuścili jej mury. Od tego czasu zamek zaczął popadać w ruinę. Dopiero gdy w 2010 r. obsunął się fragment ściany, uruchomiono Stowarzyszenie "Ratuj Tenczyn", które zajęło się pracą nad odbudową i rekonstrukcją obiektu.

Góruje nad okolicą

Zwiedzający mają możliwość poruszać się po terenie specjalnie wyznaczonym szlakiem turystycznym, który prowadzi po ruinach posiadłości Tenczyńskich.

- Przechadzającym się wśród ruin zamku nic nie grozi. Wszystko jest odpowiednio zabezpieczone - zapewnia Maciej Stępowski, prezes Stowarzyszenia "Ratuj Tenczyn".

Od otwarcia 23 lipca zamek znowu jest główną atrakcją regionu krzeszowickiego. W pierwszy otwarty dla turystów weekend ruiny obejrzało 1,6 tys. osób. - Tenczyn jest wspaniałym obiektem, góruje nad okolicą. Przyciąga ogromem i hipnotyzuje. Każdy, kto jest w jego pobliżu, chciałby wejść do środka i zobaczyć, co się w nim znajduje - zachwala obiekt Stępowski.

Zwiedzający mogą podziwiać średniowieczną warownię w soboty, niedziele i święta w godz. 10-18. Szlak turystyczny po ruinach zamku rozpoczyna się w barbakanie, czyli w bastei wjazdowej. Korytarzem obronnym prowadzi obok baszty Grunwaldzkiej. Następnie turyści mają możliwość przejścia za mury obronne zamku górnego, gdzie mijają przedbramie i wieżę Nawojową.

Wcześniej było niebezpiecznie

Mieszkańcy i zwiedzający są bardzo zadowoleni z zakończonego remontu. - Nareszcie możemy spokojnie spacerować z psem i nie musimy wybierać alternatywnej drogi przez las. Wcześniej poruszanie się w pobliżu zamku było niebezpieczne. Z góry spadały kamienie - opowiada jedna z okolicznych mieszkanek.

- Posiadłość Tenczyn jest bardzo chętnie i często odwiedzana. Cieszy się większą popularnością, niż mogliśmy przypuszczać. W planach mamy organizowanie różnych form zabawy, które uatrakcyjnią spacer po zamku. 13 sierpnia organizujemy plener malarski - informuje Kamil Kłeczek, pracownik Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.
Łączny koszt odbudowy wyniósł do tej pory 5,7 mln zł, z czego 1,1 mln zł dołożyła gmina Krzeszowice.

Teraz muzeum?

Zamek w całości nie jest jeszcze dostępny, bo trwają prace konserwatorskie. Jest pomysł, aby wyremontować sale mieszkalne i zagospodarować je na muzeum. Dlatego udostępniany jest turystom tylko w weekendy. I tak zostanie, bo ogrom prac nie pozwala na razie stwierdzić, kiedy zabytek odzyska świetność.


Źródło:
Sabina Dobrzanowska
krakow.wyborcza.pl

*To oczywisty błąd odmiany nazwy miejscowości. Zamek znajduje się w Rudnie.