Łąka Prudnicka - ruiny zamku

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Łąka Prudnicka - ruiny zamku

Postautor: buba » wtorek 22 gru 2015, 15:08

Łąka Prudnicka - ruiny palacu (2010)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posty: 755
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Łąka Prudnicka

Postautor: pasqudek » wtorek 22 gru 2015, 15:53

Skoro buba zdjęciowo, to ja tekstowo :mrgreen:
Zamek został wybudowany w XV w, a przebudowano go w dwukrotnie - XVI w i na styl renesansowy w latach 1615-1617. Rodzina Mettich posiadała go od XVi wieku aż do 1825 roku. Przed rokiem 1945 ostatnim jego właścicielem był generała Dietricha von Choltitz
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Łąka Prudnicka

Postautor: buba » wtorek 22 gru 2015, 18:57

pasqudek pisze:Skoro buba zdjęciowo, to ja tekstowo :mrgreen:


Dzieki za uzupelnienie :D

Mnie sie dokladne historie palacow zwykle nie trzymaja. Dla mnie historia wiekszosci palacow zachodniej Polski wyglada tak:
- byly sobie niemieckie magnaty von cos tam, zbudowaly palac i tam sobie urzedowaly
- przyszla II wojna swiatowa przyszli Rosjanie albo inni komunisci i Niemcow i magnatow popedzili
- po 45 roku w palacu powstal PGR/biura/biblioteka/przedszkole/mieszkania
- przyszly lata 90te PGRy upadly, obiekty uzytecznosci publicznej sie z palacow wyprowadzily
- czasy obecne - albo palac popada w ruine, albo kupuje go nowy magnat i robi tam swoja rezydencje lub hotel. (ja zwykle szukam tych pierwszych)

Posty: 755
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Łąka Prudnicka

Postautor: pasqudek » wtorek 22 gru 2015, 19:07

......albo leczą nerwice jak w zamku w Mosznie.
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Łąka Prudnicka - ruiny zamku

Postautor: buba » poniedziałek 18 sty 2016, 00:00

Teraz juz tak latwo sie nie wejdzie do palacu ani na dziedziniec jak 5 lat temu. Wejscia pomurowane, jakas brama z blachy wstawiona. A stropy sie wala...

2016

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łąka Prudnicka - ruiny zamku

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 maja 2022, 10:21

buba pisze: A stropy się walą...


W Łodzi jest nawet na ten stan rzeczy specjalne określenie: "walić się jak bloki na Retkini". :(
Niestety, skrzydła północnego zamku w Łące Prudnickiej nic już raczej nie ocali.

Zdjęcia z maja 2022 roku:
Załączniki
Łąka Prudnicka (1).JPG
Łąka Prudnicka (1).JPG (124.38 KiB) Przejrzano 3412 razy
Łąka Prudnicka (2).JPG
Łąka Prudnicka (2).JPG (111.96 KiB) Przejrzano 3412 razy
Łąka Prudnicka (3).JPG
Łąka Prudnicka (3).JPG (122.45 KiB) Przejrzano 3412 razy
Łąka Prudnicka (4).JPG
Łąka Prudnicka (4).JPG (126.63 KiB) Przejrzano 3412 razy
Łąka Prudnicka (6).JPG
Łąka Prudnicka (6).JPG (112.53 KiB) Przejrzano 3412 razy
Łąka Prudnicka (7).JPG
Łąka Prudnicka (7).JPG (119.04 KiB) Przejrzano 3412 razy
Łąka Prudnicka (5).JPG
Łąka Prudnicka (5).JPG (136.6 KiB) Przejrzano 3412 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Łąka Prudnicka - ruiny zamku

Postautor: Andrzej Dereń » czwartek 22 gru 2022, 21:33

Wspaniały, wielokrotnie przebudowywany zamek, z ogromnym potencjałem komercyjnym przy turystycznej drodze krajowej w stronę Gór Opawskich i czeskich Sudetów, 3 km od miasta powiatowego. Ma pecha do właścicieli, zwłaszcza - jeszcze - obecnego. W tym roku z sąsiedztwa (b. folwarku) wyprowadziły się ostatnie krówki Stadniny Koni (do nowoczesnej obory w Wierzbcu), więc znikł ostatni element, który mógł przeszkadzać w rozwoju obiektu. Konserwator zabytków, wobec wyczerpania drogi prawnej w celu wyegzekwowania od właściciela działań zmierzających do ratowania zabytku, zaproponował wywłaszczenie nieruchomości przez Skarb Państwa, w imieniu którego lokalnie działa starosta prudnicki. Starosta zwrócił do tegoż Skarbu Państwa, w osobie regionalnego reprezentanta - wojewody opolskiego, o finansowe wsparcie procedury wywłaszczenia, ale bez odzewu. I tak sobie zamek czeka na kolejne zawalenia... A potem jojczą ludzie jak to za PRL-u mityczni "peerelowianie" doprowadzili do ruiny setki zabytków. W Łące to nasze pokolenie XXI w. doprowadzi do kompletnej destrukcji piękny renesansowo-neogotycki zamek.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łąka Prudnicka - ruiny zamku

Postautor: Karolina Kot » czwartek 22 gru 2022, 21:35

A z samobójcami na strychu to prawda?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Łąka Prudnicka - ruiny zamku

Postautor: Andrzej Dereń » czwartek 22 gru 2022, 22:37

Prawda. Znam pewnego komisarza. Który coś powie na ten temat. I nawet wiem, w jakim pałacu można go często spotkać. ;)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości