Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Karolina Kot » wtorek 23 kwie 2019, 21:55

Chciałabym zaprosić do wizyty w Miechowicach, dawnej wsi o średniowiecznych korzeniach, dziś będącej największą z dzielnic Bytomia.
Znajdziemy tu wiele ciekawostek i reliktów minionej przeszłości, wśród których wyjątkową pozycję zajmują ukryte w rozległym, zdziczałym parku (zwanym Parkiem Ludowym) ruiny dawnego pałacu Tiele - Wincklerów, spalonego w styczniu 1945 roku przez wkraczającą Armię Czerwoną, która na tych terenach zapisała swoje czyny bardzo niechlubną kartą.
Z pałacu nie zostało wiele: wypaloną skorupę murów wysadzono w powietrze w roku 1954. Gruzy i zachowane piwnice z biegiem lat porosły zielenią, przypominając zwykły, skalisty pagórek. Znacznie bardziej czytelne i lepiej zachowane okazały się być położone nieco bardziej na zachód pałacowe oficyny o pękatych basztach, z których jedna mieściła na szczycie zbiornik wodny i służyła za coś w rodzaju pałacowej wieży ciśnień.

Cofnijmy się teraz w czasie, by przyjrzeć się początkom i latom świetności zrujnowanego pałacu, który, jak się okazuje, ma także "zagłębiowski akcent". ;)

Jest rok 1812. Bogaty kupiec z Czeladzi, Ignacy Domes, kupuje Miechowice i na miejscu starego dworu rozpoczyna budowę klasycystycznego pałacu. Budowla ta z założenia miała być prezentem dla jego córki, 23 - letniej Marii Domes, przepięknej dziewczyny, którą ze względu na wyjątkową urodę nazywano "Różą ze Śląska".
Budowa trwała do roku 1817. Maria zamieszkała w ukończonym już pałacu wraz ze swoim mężem, wrocławskim kupcem Franciszkiem Aresinem, którego poślubiła w roku 1806, mając lat zaledwie 17. Franciszek, wraz z Karolem Godulą, w roku 1823 uruchomił w okolicy kopalnię galmanu, nazwana na cześć pięknej żony "Maria".
Sztygarem w tej kopalni został młodzieniec pochodzący spod Ząbkowic Śląskich, niejaki Franz Winckler, który w wieku 16 lat, po śmierci rodziców (byli dzierżawcami rolnymi), zmuszony był przerwać naukę i przybyć w te okolice w poszukiwaniu pracy. Franz przez pierwsze lata ciężko pracował jako górnik dołowy, szybko jednak dał się poznać jako bardzo obiecujący młody człowiek, ostateczne wpaść w oko właścicielowi i stać się jego prawą ręką, zarządcą całego zakładu.
Kopalnia funkcjonowała bardzo dobrze, powielając majątek Franciszka i Marii Aresinów. Również Wincklerowi wiodło się coraz lepiej, wkrótce ożenił się z Alwiną Kalide, córką inżyniera z tej samej kopalni "Maria" i rodzoną siostrą wybitnego rzeźbiarza, Teodora Kalide. Małżeństwo doczekało się dwóch córeczek.

Jak to jednak bywa w życiu, los okazał się być przewrotny i nieprzewidywalny. Podczas szalejącej w latach 30. XIX wieku epidemii cholery młody Franz stracił żonę Alwinę i starszą córkę, Marię, pozostając sam z zaledwie trzyletnią córką Waleską (czyli "Złotowłosą"). Tak się złożyło, że rok wcześniej, w roku 1831, zmarł schorowany i spracowany Aresin, pozostawiając po sobie żonę Marię, "Różę ze Śląska".
Maria nie miała dzieci, pomimo ukończonych 40 lat nadal wyglądała pięknie, a w dodatku mocno stąpała po ziemi i doskonale wiedziałą, czego chce w życiu.
Już wcześniej zwróciła uwagę na zarządcę dóbr oraz kopalni, Franza Wincklera.
I to ona złozyła młodemu wdowcowi propozycję małżeństwa, wywołując tym samym niemały skandal. Pomimo sporej różnicy wieku (Franz był młodszy od Marii o 14 lat) kilkanaście miesięcy później odbył się ślub.
Maria Winckler zaopiekowała się swoją małą pasierbicą, Waleską, a jej drugi mąż, Franz, pomnażał ich wspólny majątek, między innymi w roku 1844 rozbudowywując miechowicki pałac (uszkodzony wcześniej przez wichurę) w stylu XVI-wiecznego angielskiego gotyku. Wcześniej, w roku 1840, za swe wybitne osiągnięcia w rozwoju gospodarki Franz otrzymał tytuł szlachecki i odtąd mógł przed nazwiskiem pisać przedrostek "von".

Franz von Winckler.jpg
Franz von Winckler.jpg (39.55 KiB) Przejrzano 11444 razy

Waleska Winckler i Maria Winckler (z domu Domes), Róża ze Śląska.jpg
Waleska Winckler i Maria Winckler (z domu Domes), Róża ze Śląska.jpg (81.03 KiB) Przejrzano 11444 razy


Franciszek von Winckler zmarł nagle 6 sierpnia 1851 roku w Lublanie (Słowienia), mając 48 lat. Jego żona przeżyła go o dwa lata.
Dobra miechowickie wraz z pałacem odziedziczyła Waleska von Winckler, stając się tym samym jedną z najlepiej "sytuowanych" panien na wydaniu. Należały do niej dziesiątki kopalń węgla, galmanu, rud żelaza i hut.
Córka górnika mogła wybierać w kandydatach, serce zapałało jej jednak miłością do ubogiego, pruskiego szlachcica i oficera, Huberta Gustawa von Tiele. Wyszła za niego za mąż w 1854 roku, kilka miesiecy po śmierci macochy.
Małżonkowie połączyli nazwiska i rodowe herby, tworząc tym samym ród Winckler von Tiele.

Waleska von Tiele-Winckler.jpg
Waleska von Tiele-Winckler.jpg (73.07 KiB) Przejrzano 11444 razy

Hubert von Tiele - Winckler, portret z Muzeum Historii Katowic.jpg
Hubert von Tiele - Winckler, portret z Muzeum Historii Katowic.jpg (53.36 KiB) Przejrzano 11444 razy


Niebawem okazało się, że szczęście nadal sprzyja mieszkańcom miechowickiego pałacu. Wkrótce rodzina znacznie rozbudowała swój majątek (pomnożyła go pięciokrotnie), przy okazji w roku 1860 kolejny raz przebudowując swój pałac, powiększając go o dwa skrzydła i nadając całości cechy neogotyckie.
Część zachodnią ukończono w 1857 r. Znalazła się w niej m.in. galeria obrazów, sala kwiatowa, kaplica chrzcielna z witrażami i neogotyckim sklepieniem oraz wieża wodna mieszcząca w sobie urządzenia wodociągowe pobierające wodę z kopalni Maria. Nad całością górowała Wieża Prochowa inspirowana średniowiecznymi zamkami. Skrzydło wschodnie wybudowano w 1858 r. Zlokalizowano w nim m.in. bogato zaopatrzono bibliotekę. W jego bryle wyróżniała się ośmioboczna Wieża Jaskółcza wznosząca się na wysokość 110 stóp (ponad 33 m).

bytomski.pl
Zwiększenie liczby pomieszczeń było konieczne przede wszystkim z powodu przybywania coraz to nowych członków rodu: Waleska i Hubert doczekali się łącznie dziewięciorga dzieci. Najmłodszym z nich była Ewa Eva von Tiele-Winckler, późniejsza Matka Ewa, opiekunka miechowickiej Ostoi Pokoju (ale to już temat na odrębna opowieść).

Pałac w Miechowicach.jpg
Pałac w Miechowicach.jpg (109.95 KiB) Przejrzano 11444 razy

Na starej pocztówce..jpg
Na starej pocztówce..jpg (75.28 KiB) Przejrzano 11444 razy

Na starej pocztówce.jpg
Na starej pocztówce.jpg (85.76 KiB) Przejrzano 11444 razy

Wnętrze bytomski.pl.jpg
Wnętrze bytomski.pl.jpg (67.74 KiB) Przejrzano 11444 razy


Bardzo ciekawie prezentowało się otoczenie pałacu. Osobliwością był krąg dębowy poświęcony dzieciom Tiele - Wincklerów.
Przed samym budynkiem mieściła się fontanna z rzeźbą Chłopca z łabędziem autorstwa Theodora Kalidego, szwagra Franza Wincklera. Z kolei w 1854 r. hrabia Thiele-Winckler zainicjował powiększenie ogrodu pałacowego. W tym celu zatrudniono znanego ogrodnika Gustawa Stalla, który przystąpił do kształtowania paku w stylu angielskim na obszarze 29,4 hektarów. Jego praca trwała 10 lat. W tym czasie zmieniono ukształtowanie terenu, wytyczono ścieżki oraz posadzono pomiędzy starymi drzewami wiele egzotycznych gatunków. Dzieło Stalla kontynuował inspektor ogrodniczy B. Becker, którego działalność zaowocowała powstaniem ogrodu zimowego i licznych szklarni. Do nasadzeń użył aż 360 gatunków i odmian roślin. Ponadto rozpoczął przekształcanie części lasu miechowickiego w park leśny, gdzie również sprowadzono wiele gatunków roślin z innych rejonów globu. Do dziś zachowała się tam kamienna ława różana z wykutym napisem "Rosen Bank 1888" i kamienna zabudowa dawnego Źródła Różanego. Z kolei w pobliżu pałacu założono krąg dębowy, gdzie sadzono kolejne drzewa wraz z narodzinami kolejnych dzieci Waleski i Huberta von Tiele-Winckler, którzy wydali na świat dziewięcioro potomków.

bytomski.pl

Plan parku pałacowego.jpg
Plan parku pałacowego.jpg (115.98 KiB) Przejrzano 11444 razy

Rzeźba Chłopiec z Łabędziem Teodora Kalidego (2).jpg
Rzeźba Chłopiec z Łabędziem Teodora Kalidego (2).jpg (45.44 KiB) Przejrzano 11442 razy

Rzeźba Chłopiec z Łabędziem Teodora Kalidego (1).jpg
Rzeźba Chłopiec z Łabędziem Teodora Kalidego (1).jpg (45.54 KiB) Przejrzano 11442 razy


Waleska zmarła młodo, w wieku zaledwie 50 lat. Zapewne było to związane z licznymi ciążami i wątłym zdrowiem. Hubert ożenił się ponownie, zmarł w roku 1893, mając lat 70. Kilka lat później rodzina Tiele - Wincklerów przeniosła się na stałe z przemysłowego Śląska do rozbudowującego się, bajecznego Schloss Moschen, a miechowicki pałac już na zawsze stracił na znaczeniu.

Fotopolska.jpg
Fotopolska.jpg (77.55 KiB) Przejrzano 11444 razy


W roku 1925 hrabia Klaus Tiele Winckler odsprzedał go spółce akcyjnej Preussengrube AG, zarządzającej miejscową kopalnią węgla kamiennego.
O tym, co się wydarzyło w dniu 27 stycznia 1945 roku, wiemy już z pierwszych zdań tego mojego przydługiego wpisu.
Wkroczenie Armii Czerwonej do Miechowic w styczniu 1945 r. było tragiczne w skutkach zarówno dla ludności gminy, jak i majątku Tiele-Wincklerów. Pałac został splądrowany i podpalony przez żołnierzy. Kilka miesięcy później wybuchł w nim kolejny pożar, po którym z budynku pozostały wypalone mury. W latach 40. i 50. w ocalałej części mieścił się zarząd kopalni Miechowice. Resztę pałacu w sylwestrową noc 1954 r. wysadzili saperzy Wojska Polskiego pozostawiając jedynie dawną wieżę wodną. Ta część przetrwała do dziś, lecz jej obecny stan można określić jako katastrofalny. Pozostały jedynie gołe mury, w wielu miejscach ściany są popękane, a gdzieniegdzie nawet zawalone.

bytomski.pl

I w takim właśnie stanie zastałam pałac, gdy zobaczyłam go po raz pierwszy.

Źródła informacji:
Leonard Kłos, Edward Wieczorek "Miechowice i Okolice. Przyroda i zabytki"
Jan Drabina (red.) "Bytomskie zabytki"
bytomski.pl
strona parafii pw. Świętego Krzyża w Bytomiu - Miechowicach
luteranie.pl
dziennikzachodni.pl

Prezentowane niżej fotografie archiwalne pochodzą z różnych źródeł: Fotopolski, Wikipedii, portalu bytomski.pl oraz z archiwum Allegro.
Wszystkie zdjęcia współczesne są mojego autorstwa.
Rodzinę Tiele - Winklerów można odwiedzić na rodowym cmentarzyku, położonym na skraju parku pałacowego w Mosznej. Poświeciłam mu osobny wątek.
Załączniki
Grób Huberta w Mosznej.JPG
Grób Huberta w Mosznej.JPG (80.75 KiB) Przejrzano 11444 razy
Grób Waleski w Mosznej.JPG
Grób Waleski w Mosznej.JPG (117.31 KiB) Przejrzano 11444 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Karolina Kot » wtorek 23 kwie 2019, 22:36

Maj 2011 roku.
Jestem po egzaminach cząstkowych do specjalizacji, Archimedesa mam zaledwie od kilku miesięcy, wracam sobie zadowolona z Zabrza okrężną drogą, ubrana w galowy strój, garsonkę i buty na obcasie. W torebce mam elegancko ukryty aparat fotograficzny, a w bagażniku - glany.
Szybka podmiana obuwia i fruuuu w krzaki! A co tam kleszcze i potencjalni zboczeńcy!

Patrząc na ruiny miechowickiego pałacu czułam się jakby mnie przeniesiono na plan filmowy trylogii "Władca Pierścieni".
Sami zobaczcie!
Załączniki
Ruiny pałacu (2).JPG
Ruiny pałacu (2).JPG (97.59 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (1).JPG
Ruiny pałacu (1).JPG (116.99 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (6).JPG
Ruiny pałacu (6).JPG (96.22 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (5).JPG
Ruiny pałacu (5).JPG (96.48 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (4).JPG
Ruiny pałacu (4).JPG (98.42 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (3).JPG
Ruiny pałacu (3).JPG (64.74 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (9).JPG
Ruiny pałacu (9).JPG (103.27 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (8).JPG
Ruiny pałacu (8).JPG (112.84 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (7).JPG
Ruiny pałacu (7).JPG (98.97 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (12).JPG
Ruiny pałacu (12).JPG (109.9 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (11).JPG
Ruiny pałacu (11).JPG (107.35 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (10).JPG
Ruiny pałacu (10).JPG (102.47 KiB) Przejrzano 11439 razy
Ruiny pałacu (13).JPG
Ruiny pałacu (13).JPG (118.88 KiB) Przejrzano 11439 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Karolina Kot » wtorek 23 kwie 2019, 22:53

A tu mamy ruiny oficyny pałacowej, która zachowała się w znacznie lepszym stanie.

Jestem pozytywnie zaskoczona swoimi zdjęciami i tym, że nie bałam się w te wszystkie zakamarki wejść i zajrzeć, chociaż byłam sama.
Kusmanek wymyślił ostatnio świetny patent na zwiedzanie różnych podejrzanych i nie do końca legalnych miejsc: kamizelka odblaskowa, obowiązkowo kask ochronny, notatki w ręce, jakiś identyfikator na szyi, okulary, elegancki strój (Archimedesa trzeba w tym wypadku zaparkować gdzieś dużo dalej ;) ) i na jakiekolwiek pytania odpowiada się krótko "Inspekcja".
Z cała pewnością nikt nie odważy się takiej "Inspekcji' zaczepić. :mrgreen:
Załączniki
Ruiny oficyny (2).JPG
Ruiny oficyny (2).JPG (142.59 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (1).JPG
Ruiny oficyny (1).JPG (135.47 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (4).JPG
Ruiny oficyny (4).JPG (83.36 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (3).JPG
Ruiny oficyny (3).JPG (110.71 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (8).JPG
Ruiny oficyny (8).JPG (45.49 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (7).JPG
Ruiny oficyny (7).JPG (108.65 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (6).JPG
Ruiny oficyny (6).JPG (48.39 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (5).JPG
Ruiny oficyny (5).JPG (65.35 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (11).JPG
Ruiny oficyny (11).JPG (105.69 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (10).JPG
Ruiny oficyny (10).JPG (72 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (9).JPG
Ruiny oficyny (9).JPG (57.2 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (14).JPG
Ruiny oficyny (14).JPG (69.83 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (13).JPG
Ruiny oficyny (13).JPG (62.16 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (12).JPG
Ruiny oficyny (12).JPG (52.06 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (16).JPG
Ruiny oficyny (16).JPG (88.74 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (15).JPG
Ruiny oficyny (15).JPG (112.79 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (20).JPG
Ruiny oficyny (20).JPG (76.73 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (19).JPG
Ruiny oficyny (19).JPG (84.1 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (18).JPG
Ruiny oficyny (18).JPG (46.47 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (17).JPG
Ruiny oficyny (17).JPG (95.21 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (21).JPG
Ruiny oficyny (21).JPG (102.81 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (26).JPG
Ruiny oficyny (26).JPG (75.9 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (25).JPG
Ruiny oficyny (25).JPG (62.8 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (24).JPG
Ruiny oficyny (24).JPG (124.35 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (23).JPG
Ruiny oficyny (23).JPG (81.15 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (22).JPG
Ruiny oficyny (22).JPG (102.86 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (30).JPG
Ruiny oficyny (30).JPG (57.27 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (29).JPG
Ruiny oficyny (29).JPG (119.7 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (28).JPG
Ruiny oficyny (28).JPG (77.08 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (27).JPG
Ruiny oficyny (27).JPG (123.81 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (32).JPG
Ruiny oficyny (32).JPG (78.32 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (31).JPG
Ruiny oficyny (31).JPG (71.39 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (34).JPG
Ruiny oficyny (34).JPG (122.04 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (33).JPG
Ruiny oficyny (33).JPG (83.39 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (38).JPG
Ruiny oficyny (38).JPG (106 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (37).JPG
Ruiny oficyny (37).JPG (119.46 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (36).JPG
Ruiny oficyny (36).JPG (65.06 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (35).JPG
Ruiny oficyny (35).JPG (56.55 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (39).JPG
Ruiny oficyny (39).JPG (102.73 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (43).JPG
Ruiny oficyny (43).JPG (67.69 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (42).JPG
Ruiny oficyny (42).JPG (49.79 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (41).JPG
Ruiny oficyny (41).JPG (53.55 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (40).JPG
Ruiny oficyny (40).JPG (124.28 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (44).JPG
Ruiny oficyny (44).JPG (55.68 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (47).JPG
Ruiny oficyny (47).JPG (68.88 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (46).JPG
Ruiny oficyny (46).JPG (68.78 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (45).JPG
Ruiny oficyny (45).JPG (69.38 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (48).JPG
Ruiny oficyny (48).JPG (53.85 KiB) Przejrzano 11436 razy
Ruiny oficyny (49).JPG
Ruiny oficyny (49).JPG (114.37 KiB) Przejrzano 11436 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Karolina Kot » wtorek 23 kwie 2019, 23:07

Będąc w pobliżu warto zwrócić uwagę na wyjątkowy okaz platana, będący pomnikiem przyrody.
Pamięta on dobrze czasy świetności pałacu. Obwód jego pnia wynosi 5,5 metra.

Nosi dumną nazwę Jan III Sobieski.
Platan Jan III Sobieski (1).JPG
Platan Jan III Sobieski (1).JPG (76.29 KiB) Przejrzano 11435 razy
Platan Jan III Sobieski (4).JPG
Platan Jan III Sobieski (4).JPG (76.98 KiB) Przejrzano 11435 razy
Platan Jan III Sobieski (3).JPG
Platan Jan III Sobieski (3).JPG (86.44 KiB) Przejrzano 11435 razy
Platan Jan III Sobieski (2).JPG
Platan Jan III Sobieski (2).JPG (60.67 KiB) Przejrzano 11435 razy


Patrząc na te całe miechowickie zwaliska mogłoby się zdawać, że nic się tu już nie zmieni. Że pałac na zawsze pozostanie ruiną.
A tymczasem...

Ruszył remont pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

W styczniu 2019 roku rozpoczęto prace nad odbudową pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach.
Z XIX-wiecznego obiektu do dziś zachowała się jedynie oficyna, jednak nawet ona sama robi już ogromne wrażenie.
Po zakończeniu remontu pałac będzie służył mieszkańcom jako obiekt kulturalny.

Remont pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

- Podpisanie umowy na renowację pałacu Tiele-Wincklerów to jedna z pierwszych decyzji, jaką podjął prezydent Wołosz - mówił Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
- W ramach rewitalizacji mamy możliwość przywrócenia świetności fragmentowi pałacu. (...) Cieszymy się bardzo, ponieważ to bardzo ważny obiekt dla dzielnicy Miechowice, jak i historii całego miasta - uważa Bieda.
Przebudowę prowadzi firma DES z Krakowa. Będzie ona kosztowała 9,4 mln zł, a prace mają się zakończyć w grudniu 2019 roku.

W ramach rewitalizacji odnowiona ma zostać oficyna, czyli jedyna zachowana część pałacu. Znajduje się w niej wieża wodna, jedna z trzech wież - obok prochowej i jaskółczej - które niegdyś zdobiły pałac. Prace konserwatorskie obejmują również rumowisko, które zostanie oczyszczone i uprzątnięte, choć niewykluczone, że w razie pozyskania kolejnych funduszy i reszta pałacu doczeka się w przyszłości odbudowy.

W przyszłości pałac Tiele-Wincklerów ma służyć mieszkańcom Bytomia jako obiekt kulturalny. Będą się tutaj odbywały wystawy, koncerty, rekonstrukcje historyczne, czy imprezy sportowe. Wzdłuż dawnych murów pałacu posadzony zostanie żywopłot. Wokół powstaną różnego rodzaju place, na terenie obiektu staną historyczne tablice informacyjne ze zdjęciami, a całość będzie oświetlona.

Co odkryli archeologowie?

Równolegle do prowadzonych prac budowlanych na terenie pałacu prowadzone są badania archeologiczne. Na samym początku prac zespół archeologów natrafił na wiele detali architektonicznych - pinakiel, gzymsy, filary, balustrady, portale, ramy okienne, rynny oraz ażurowe zwieńczenia.
- Obecny stan prac jednoznacznie wskazuje, że praktycznie wszystkie pomieszczenia na poziomie piwnic uległy w znacznym lub całkowitym stopniu zasypaniu, a wyższe piętra doszczętnemu zawaleniu - mówi archeolog Dariusz Goiński.
- Cały czas na terenie ruin pałacu prowadzone są badania bezinwazyjne, dzięki którym z wyprzedzeniem będziemy mogli wskazać miejsca występowania potencjalnych obiektów architektonicznych lub archeologicznych - wyjaśnia Goiński.

Zespół badawczy nie natrafił jeszcze na żadne rewelacje związane z pałacem. Zawsze w tego typu pracach pokładane są duże nadzieje, związane z odkrywaniem zakopanych głęboko pod ziemią tajemnic sprzed wieków. Tym razem wydaje się jedna, że historię o tunelu prowadzącym z pałacu do pobliskiego kościoła można włożyć pomiędzy inne miejskie legendy.

Historia Pałacu Tiele-Wincklerów

Prace nad Pałacem Tiele-Wincklerów w Miechowicach trwały 5 lat, a ukończono je w 1817 roku. Klasycystyczny pałac był prezentem od kupca Ignacego Domesa, kupca, który w 1812 roku kupił Miechowice, dla jego córki Marii.
Skąd więc w nazwie Tiele-Winckler? W 1819 roku, aby podjąć pracę w kopalni, na Śląsk przybył Franz Winckler. Po latach ciężkiej pracy został on pełnomocnikiem Franciszka Aresina. Ten zmarł w 1831 roku, a rok później epidemia zabiła również żonę Franza Wincklera. Ten wtedy ożenił się z Marią Domes i stał się właścicielem pałacu. Sam Franz Winckler stał się na Śląsku wielkim przemysłowcem. Miał w swoim posiadaniu 83 kopalnie i 13 hut.

Przez lata pałac przechodził liczne zmiany. W 1844 roku trąba powietrzna przechodząca nad Miechowicami zerwała jego dach, a bryłę odbudowano już w stylu angielskiego gotyku.
Pałac pozostawał w rękach rodziny Winklerów, choć po ślubie córki Franza już Tiele-Wincklerów, do 1925 roku. Wtedy też został sprzedany spółce zarządzającej pobliską kopalnią węgla kamiennego.
27 stycznia 1945 roku wojska radzieckie dokonały grabieży na byłym majątku Tiele-Wincklerów i doszczętnie spaliły pałac. Dawne mury wysadzono w powietrze w 1954 roku, a do dziś przetrwały już jedynie szczątki oficyny.

Matka Ewa z Miechowic

Jedną z najważniejszych postaci w historii miechowickiego pałacu jest Eve von Tiele-Winckler, zwana również Matką Ewą. Eve urodziła się w 1866 jako córka ówczesnych właścicieli Miechowic, ale co ważniejsze, była wnuczką Franza von Winclkera.

W wielu lat 16 Eve przeszła na protestantyzm, a dwa lata później, w 1884 roku przeszła konfirmację w tutejszym kościele ewangelickim.
Głównym celem, jaki przyświecał jej życiu, była dobroczynność i niesienie pomocy potrzebującym. Po przygotowaniu Eve do służby diakonackiej i pracy charytatywnej, w 1890 roku w Miechowicach ukończono budowę Ostoi Pokoju, prezentu od ojca Eve, Huberta. Jeszcze w tym samym roku znalazło tam schronienie blisko czterdzieści potrzebujących kobiet oraz dzieci, stąd m.in. przydomek Matka Ewa.
W 1893 roku Matka Ewa przyjęła święcenia, zakładając w Miechowicach żeński diakonat. Później Eve na jakiś czas wyjechała, żeby pełnić swoje diakonackie obowiązki, żeby ostatecznie powrócić do rodzinnego miasta w 1901 roku. Od tego czasu Matka Ewa zamieszkiwała w drewnianym domku obok plebanii kościoła ewangelickiego. Ten budynek możemy oglądać w Miechowicach do dzisiaj.
Przez kolejne lata życia Matka Ewa pomogła otworzyć około czterdziestu domów dla bezdomnych dzieci, a także przygotowywała siostry zakonne do pracy misyjnej w 18 krajach. Eve von Tiele-Winckler zasłużyła się również jako autorka popularnej literatury religijnej.

PATRYKA OSADNIK, 15 lutego 2019
bytom.naszemiasto.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Karolina Kot » środa 24 kwie 2019, 07:18

A tak wyglądały ruiny pałacu w marcu 2019 roku. Ekipa remontowa wycięła roślinność i zdjęła pokrywające je zwały ziemi.
Załączniki
Ruiny pałacu (1).JPG
Ruiny pałacu (1).JPG (110.35 KiB) Przejrzano 11421 razy
Ruiny pałacu (2).JPG
Ruiny pałacu (2).JPG (127.54 KiB) Przejrzano 11421 razy
Ruiny pałacu (5).JPG
Ruiny pałacu (5).JPG (117.81 KiB) Przejrzano 11421 razy
Ruiny pałacu (4).JPG
Ruiny pałacu (4).JPG (116.57 KiB) Przejrzano 11421 razy
Ruiny pałacu (3).JPG
Ruiny pałacu (3).JPG (101.06 KiB) Przejrzano 11421 razy
Ruiny pałacu (6).JPG
Ruiny pałacu (6).JPG (113.85 KiB) Przejrzano 11421 razy
Ruiny pałacu (7).JPG
Ruiny pałacu (7).JPG (115.53 KiB) Przejrzano 11421 razy
Platan Jan III Sobieski w marcu 2019 roku (1).JPG
Platan Jan III Sobieski w marcu 2019 roku (1).JPG (131.39 KiB) Przejrzano 11421 razy
Platan Jan III Sobieski w marcu 2019 roku (2).JPG
Platan Jan III Sobieski w marcu 2019 roku (2).JPG (98.58 KiB) Przejrzano 11421 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Karolina Kot » środa 24 kwie 2019, 07:20

Prace na szerzej zakrojoną skalę objęły pałacową oficynę:
Załączniki
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (1).JPG
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (1).JPG (52.62 KiB) Przejrzano 11421 razy
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (2).JPG
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (2).JPG (105.2 KiB) Przejrzano 11421 razy
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (3).JPG
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (3).JPG (106.1 KiB) Przejrzano 11421 razy
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (5).JPG
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (5).JPG (91.04 KiB) Przejrzano 11421 razy
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (4).JPG
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (4).JPG (127.24 KiB) Przejrzano 11421 razy
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (8).JPG
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (8).JPG (90.66 KiB) Przejrzano 11421 razy
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (7).JPG
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (7).JPG (52.04 KiB) Przejrzano 11421 razy
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (6).JPG
Remont i przebudowa pałacowej oficyny (6).JPG (54.17 KiB) Przejrzano 11421 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Karolina Kot » środa 24 kwie 2019, 07:23

A tu mamy zdjęcia z drona, wykonane przez Falę.

Oficyna:

Odbudowa oficyny (1).JPG
Odbudowa oficyny (1).JPG (124.24 KiB) Przejrzano 11421 razy
Odbudowa oficyny (3).JPG
Odbudowa oficyny (3).JPG (106.59 KiB) Przejrzano 11421 razy
Odbudowa oficyny (2).JPG
Odbudowa oficyny (2).JPG (115.33 KiB) Przejrzano 11421 razy
Odbudowa oficyny (4).JPG
Odbudowa oficyny (4).JPG (123.72 KiB) Przejrzano 11421 razy


Platan - pomnik przyrody:

Platan.JPG
Platan.JPG (121.62 KiB) Przejrzano 11421 razy


Ruiny pałacu:
Załączniki
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (3).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (3).JPG (125.69 KiB) Przejrzano 11421 razy
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (2).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (2).JPG (115.49 KiB) Przejrzano 11421 razy
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (1).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (1).JPG (122.14 KiB) Przejrzano 11421 razy
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (5).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (5).JPG (108.8 KiB) Przejrzano 11421 razy
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (4).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (4).JPG (117.29 KiB) Przejrzano 11421 razy
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (6).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (6).JPG (113.67 KiB) Przejrzano 11421 razy
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (7).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (7).JPG (123.55 KiB) Przejrzano 11421 razy
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (8).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (8).JPG (125.4 KiB) Przejrzano 11421 razy
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (9).JPG
Fundamenty pałacu z lotu ptaka (9).JPG (116.01 KiB) Przejrzano 11421 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Velder » poniedziałek 14 paź 2019, 20:32

Dawno tutaj nie zaglądałem, a tymczasem prace remontowe pałacu poszły mocno do przodu!
Według mnie oficyna pałacu prezentuje się świetnie. Cieszę się, bo sądziłem, że nie będzie się dało jej uratować i ostatecznie podzieli los wielu innych zabytków w mieście.
W końcu jakaś pozytywna zmiana w Bytomiu :).

palac w pazdzierniku (1).jpg
palac w pazdzierniku (1).jpg (196.86 KiB) Przejrzano 10507 razy
palac w pazdzierniku (2).jpg
palac w pazdzierniku (2).jpg (177.52 KiB) Przejrzano 10507 razy
palac w pazdzierniku (3).jpg
palac w pazdzierniku (3).jpg (159.22 KiB) Przejrzano 10507 razy
palac w pazdzierniku (4).jpg
palac w pazdzierniku (4).jpg (134.35 KiB) Przejrzano 10507 razy
palac w pazdzierniku (5).jpg
palac w pazdzierniku (5).jpg (107.17 KiB) Przejrzano 10507 razy
palac w pazdzierniku (6).jpg
palac w pazdzierniku (6).jpg (132.75 KiB) Przejrzano 10507 razy
palac w pazdzierniku (7).jpg
palac w pazdzierniku (7).jpg (93.61 KiB) Przejrzano 10507 razy

Podczas prac odsłonięto również całość fundamentów wysadzonej części pałacu. Teraz dopiero można zobaczyć, jak wielka była to budowla.

palac w pazdzierniku (8).jpg
palac w pazdzierniku (8).jpg (226.47 KiB) Przejrzano 10507 razy

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: Karolina Kot » środa 16 paź 2019, 06:57

Bardzo podobały mi się te ruiny. Prawdopodobnie jednak dla tego miejsca nie było już innego wyjścia i tylko odbudowa mogła je ocalić. Dobrze, że tak się stało.

Pozwolę sobie na małe uzupełnienie odnośnie najważniejszej chyba postaci, przewijającej się w opowiadaniu o miechowickich dobrach, bez której Katowice mogłyby nigdy nie stać się tym, czym są obecnie.
Franz Winckler (a właściwie Franciscus Winckler), od 1840 roku noszący tytuł von Winckler, urodził się w dniu 4 sierpnia 1803 roku w małej wsi Tarnów (Tarnau), położonej tuż pod Ząbkowicami Śląskimi.
Pochodził z niezbyt zamożnej rodziny. Miał ośmioro rodzeństwa, a jego ojciec zajmował się zarządzaniem miejscowego majątku ziemskiego. Franz, zanim przeniósł się na Górny Śląsk, kształcił się w szkołach w Kłodzku i Nysie.

Postanowiłam zajrzeć do Tarnowa i rzucić okiem na tę miejscowość. Miałam blisko. ;)
Załączniki
Tarnów (1).JPG
Tarnów (1).JPG (85.3 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (2).JPG
Tarnów (2).JPG (85.03 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (9).JPG
Tarnów (9).JPG (80.99 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (3).JPG
Tarnów (3).JPG (103.31 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (4).JPG
Tarnów (4).JPG (119.57 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (6).JPG
Tarnów (6).JPG (113.02 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (5).JPG
Tarnów (5).JPG (137.55 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (7).JPG
Tarnów (7).JPG (123.11 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (8).JPG
Tarnów (8).JPG (135.27 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (10).JPG
Tarnów (10).JPG (113.22 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów (11).JPG
Tarnów (11).JPG (113.97 KiB) Przejrzano 10471 razy
Tarnów pod Ząbkowicami.jpg
Tarnów pod Ząbkowicami.jpg (86.5 KiB) Przejrzano 10385 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Bytom - Miechowice, ruiny pałacu Tiele-Wincklerów

Postautor: tom1977 » środa 16 paź 2019, 09:16

Krypta Domesów, Ariesinów i Tiele von Wincklerów w kościele w Bytomiu - Miechowicach.
Załączniki
IS_69988237_2487741031462587_9159817971256786944_n.jpg
IS_69988237_2487741031462587_9159817971256786944_n.jpg (70.77 KiB) Przejrzano 10469 razy
IS_70038362_2487739688129388_2020743647040897024_n.jpg
IS_70038362_2487739688129388_2020743647040897024_n.jpg (68.77 KiB) Przejrzano 10469 razy
IS_70301266_2487740964795927_6381558491110178816_n.jpg
IS_70301266_2487740964795927_6381558491110178816_n.jpg (57.43 KiB) Przejrzano 10469 razy
IS_70421334_2487741091462581_2877258257276076032_n.jpg
IS_70421334_2487741091462581_2877258257276076032_n.jpg (76.1 KiB) Przejrzano 10469 razy
IS_70641547_2487739934796030_6997272066223243264_n.jpg
IS_70641547_2487739934796030_6997272066223243264_n.jpg (99.4 KiB) Przejrzano 10469 razy
IS_70912919_2487739724796051_8483421232715268096_n.jpg
IS_70912919_2487739724796051_8483421232715268096_n.jpg (70.82 KiB) Przejrzano 10469 razy
IS_FB_IMG_1571209204545.jpg
IS_FB_IMG_1571209204545.jpg (122.02 KiB) Przejrzano 10469 razy
IS_FB_IMG_1571209209581.jpg
IS_FB_IMG_1571209209581.jpg (110.3 KiB) Przejrzano 10469 razy
IS_FB_IMG_1571209213105.jpg
IS_FB_IMG_1571209213105.jpg (130.24 KiB) Przejrzano 10469 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości