Krogulec koło Zgierza - cmentarz z I Wojny Światowej

Moderator: Markov

Posty: 837
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Krogulec koło Zgierza - cmentarz z I Wojny Światowej

Postautor: Markov » niedziela 28 cze 2015, 14:20

Ciężkie walki w okolicach Zgierza rozgrywały się między 17 listopada a 5 grudnia 1914 roku. W ich wyniku wojska rosyjskiej 5 Armii generała Plehwego musiały odstąpić spychane przez niemiecką 9 Armię Mackensena na linię rzeki Rawki.
W tym czasie front przebiegał między Zgierzem a Łodzią, zakręcając na południe na zachód od obu miast. Na tym odcinku po stronie niemieckiej obsadzała go niemiecka 35 Dywizja Piechoty, zaś po rosyjskiej 2 Dywizja Syberyjska.

Pamiątką po tych morderczych zmaganiach są cmentarze wojenne, nieliczne niestety, jedne zostały w latach międzywojennych zlikwidowane w ramach komasacji, inne zupełnie zapomniane. Jednym z ocalałych jest ten w lesie nieopodal Zgierza, założony w 1916 roku, niedawno odrestaurowany, widać tez na nim ślady opieki. Spoczywa tutaj nieustalona liczba żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w listopadzie i grudniu 1914 roku.

Spotkany nieopodal starszy pan opowiadał, że jeszcze w latach 50-tych były zachowane wszystkie nagrobki, te zaczęły znikać bardzo szybko. Ostatnie ocalałe
w ramach porządkowania cmentarza umieszczono przy krzyżach centralnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość