Strona 1 z 1

Fort 43a "Podchruście"

: piątek 03 lip 2015, 22:35
autor: Karolina Kot
Był to mały, międzypolowy fort, wzniesiony w latach 1896-1902. Jego zadanie polegało na ochronie dróg wiodących do miasta od strony północno-zachodniej, z tego właśnie powodu wybudowano go tuż przy trakcie olkuskim. Fort współpracował ze wszystkimi fortami z IV sektora obronnego, do którego należał.
Obiekt chroniły dodatkowo zlokalizowane nieopodal dwie baterie artyleryjskie.
Gdzieś przeczytałam tajemniczą i nieco ironiczną notkę, że jego zwiedzanie "wywołuje niezapomniane wrażenia". To prawda: po dotarciu na miejsce stanęliśmy jak wryci i długo nie mogliśmy ochłonąć.

Fort został poważnie uszkodzony przez wybuch w roku 1945. Dziesięć lat później pozostałości obiektu rozebrało wojsko, które na terenie obiektu prowadziło ćwiczenia. W zadowalającym stanie zachowały się do dziś jedynie wały ziemne. Dość czytelny jest także ostróg bramny.

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z lipca 2012 roku.

Re: Fort 43a "Podchruście"

: sobota 19 mar 2016, 09:33
autor: bartkbn
Hej. Jak udało Ci się Karolina udało dostać na poligon w Pasterniku? Chodzi mi o to czy weszłaś tam "na dziko" bo akurat nikogo nie było, czy trzeba wyrabiać jednodniowe pozwolenia u wojskowych?

Re: Fort 43a "Podchruście"

: niedziela 20 mar 2016, 22:34
autor: Karolina Kot
Wlazłam od strony ogródków działkowych. Nie spotkałam nikogo pytającego o przepustkę. ;)

Re: Fort 43a "Podchruście"

: niedziela 05 kwie 2020, 02:06
autor: Dr Love
Z tym wejściem bym radził ostrożnie. Byłem 3 tygodnie temu, nikt przepustki nie sprawdza, ale formalnie to dalej teren wojskowy. I faktycznie najlepiej wchodzić od ogrodów działkowych - do fortu najblizej, warto zwrocić uwagę też na same okolice fortu :-)

Natomiast gdy wychodziłem, to w oddali mialem wrażenie że widzialem jakiegoś pana z papierosem, ale wolałem nie sprawdzać czy to wojskowy czy nie :-)