Bytom - Miechowice, miejsce po młynie Ronot

Posty: 21276
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Bytom - Miechowice, miejsce po młynie Ronot

Postautor: Karolina Kot » środa 22 kwie 2020, 09:43

A o cmentarzu cholerycznym, który znajdował się gdzieś w okolicy, nie ma tam czasem wzmianki? ;)
Szczepimy się!
Obywatel zaszczepiony jest zdrowszy i mniej awanturujący się.

Posty: 8
Rejestracja: wtorek 27 gru 2016, 09:04

Re: Bytom - Miechowice, miejsce po młynie Ronot

Postautor: majeranek » czwartek 29 kwie 2021, 13:59

To i ja dodam coś od siebie, a właściwie przekażę wysłane mi tłumaczenia historyka Tadeusza Hadasia, wyjaśniające nazewnictwo cieków w okolicy.

"Niestety, nie pamiętam już jak w szczegółach miała się sprawa z Ronotbach, ale chodziło o to, że zapewne przenieśli nazwę Potoku Rokitnickiego na dawny dopływ Ronot. (...)był to przypadek z akcji, kiedy to hydrografowie po wojnie, robiąc tzw. porządki w nazewnictwie cieków wodnych pozmieniali biegi potoków, kierując się (dla nich sensownym) kryterium wielkości przepływu. Te "porządki" okazały się w skali kraju zrobieniem totalnego - za przeproszeniem - burdelu (bałagan to za mało).
W efekcie historycy i krajoznawcy muszą teraz analizować stare mapy, aby dojść do prawdy, które koryto było nazewniczo pierwsze. Urzędnicy od przepływów zapomnieli o podstawowej zasadzie, znanej ludziom co najmniej od czasów celtyckich, a więc od początków nazywania obiektów fizjograficznych, że nazwy się pozostawia a nie przenosi - jedynym wyjątkiem są nazwy miast, które w średniowieczu nominowano czasem przenosząc nazwę ze starszej wsi, ale wówczas owa wieś uzyskiwała dodatek "Stary", np. Gliwice, Koźle, Paczków itd.
Tym bardziej jest to szkodliwe, że nazwy rzeczne należą do najstarszego zasobu nazewniczego ludzkości."

I jeszcze:

"Ciek, który na aktualnych mapach nazywa się błędnie "Potok Rokitnicki" to dawny Ronotbach, zaś rzeczywisty Rokittnitzer Wasser oddziela Rokitnicę Bytomską od Rokitnicy Toszeckiej i stanowi granicę między Wieszową (dokładnie jej częścią - Waldhofem - Wilczkiem) a Stolarzowicami (obok Helenki, która jest dawnym folwarkiem Stolarzowic) i idąc w górę jego biegu sięga do Górnik, oddzielając właściwe (bytomskie, w granicach księstwa bytomskiego) Górniki od Friedrichswille, czyli Górnik Wieszowskich (kolonii fryderycjańskiej, położonej na dawnych gruntach Wieszowy, a więc księstwa toszeckiego).
Właśnie Rokittnitzer Wasser, współcześnie zaczynający bieg od ul. Ku Duklom w Górnikach stanowi pierwotną granicę Śląska i Małopolski, a więc diecezji wrocławskiej i krakowskiej. Proszę jednak pamiętać, że pierwsze granice polityczne i diecezjalne nie były linearne, lecz pasmowe - dopiero po kolonizacji niemieckiej zaczęto wyznaczać granice w postaci linii rozdzielających terytoria.
Ciek oddzielający Stolarzowice od Helenki nie ma obecnie oficjalnej nazwy - jest to główna rzeczka wsi Stolarzowice i zapewne miejscowi nazywali ją Bach, domyślnie 'Stollarzowitzer Bach', co jednak wymaga sprawdzenia, czyli podjęcia badań."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości