Strona 1 z 1

Góra Świętej Anny - niemiecki amfiteatr

: wtorek 12 sty 2016, 22:59
autor: Karolina Kot
W malowniczej miejscowości zwanej Górą Świętej Anny, położonej w powiecie strzeleckim, w gminie Leśnica, na stoku triasowego wzniesienia, od którego położona poniżej wieś przejęła nazwę, znajdował się stary kamieniołom wapienia triasowego. Wydobycia surowca w tym miejscu ostatecznie zaprzestano po I Wojnie Światowej, pozostawiając nagie, strome urwisko, przypominające niewygojoną ranę zadaną Matce Ziemi.
W okresie III Powstania Śląskiego w okolicy Góry Świętej Anny doszło do krwawej bitwy pomiędzy Powstańcami i militarnym ugrupowaniem Freikorps, zakończonej ostatecznie zwycięstwem Niemców. W latach trzydziestych XX wieku władze niemieckie postanowiły upamiętnić swych rodaków, poległych w 1921 roku, wykorzystując w tym celu teren dawnego kamieniołomu, przekazanego w roku 1934 na potrzeby NSDAP przez jego dotychczasową właścicielkę, hrabinę von Francken-Sierstorpff z Żyrowej.
I tak oto rozpoczęto budowę ogromnego amfiteatru, którego projektantami byli architekci berlińscy: Franz Böhmer oraz Georg Petrich. Stworzony według ich planów obiekt do dziś szokuje swym pięknem i ogromem. Docelowo miał liczyć około siedem tysięcy miejsc siedzących i dwadzieścia tysięcy miejsc stojących.
Trybuny powstały z triasowych wapieni gogolińskich.
W dole amfiteatru wybudowano niewielką estradę oraz postument flagowy, a w celu właściwego odwodnienia w ziemi powstał labirynt tuneli, w których mieszkają sobie dzisiaj nietoperze.

Sam amfiteatr jest po prostu przepiękny i patrząc na niego w buty wsadzić sobie można wszelakie konflikty narodowościowe. Po co to komu? Nie lepiej usiąść na ławeczce z wapienia, sprawdzić, czy czasem nie widać w nim skamieniałości, przejrzeć mapy, porozmawiać (czasami na migi, bo my ani w ząb nie znamy niemieckiego), napić się wspólnie piwa, losując wcześniej z zapałek, kto poprowadzi automobile do domu?
Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą z 2013 roku.

Re: Góra Świętej Anny - niemiecki amfiteatr

: piątek 18 maja 2018, 02:12
autor: Velder
Starostwo szykuje remont Góry św. Anny. Odnowiony będzie zabytkowy amfiteatr, pomnik i teren wokół.

Strzeleckie starostwo szykuje się do remontu Góry św. Anny. W ramach inwestycji odnowiony będzie zabytkowy amfiteatr, pomnik i teren wokół. Mimo, że powiat dostał znacznie mniejszą dotację, samorząd ogłosił, że dodatkowo zamierza wyremontować główną drogę, która przecina miejscowość.

Pierwsze prace porządkowe już zostały przeprowadzone. Z działki za pomnikiem oraz ze skarpy amfiteatru zniknęły samosiejki, by ekipa budowlana mogła wejść na teren, który ma być remontowany. Przy okazji odsłonięty został nieco zapomniany widok na amfiteatr, który przez wiele lat przysłaniały właśnie krzaki i dziko rosnące drzewa. W ramach inwestycji umocniona będzie nie tylko skalna ściana, ale także odnowione będą m.in. kamienne siedziska i część sceniczna. Całość zostanie oświetlona, a iluminacja będzie się zapalać o zachodzie słońca (będzie ją można podziwiać ze specjalnego tarasu, który powstanie w okolicy pomnika).

Kompleksowy remont przejdzie także Pomnik Czynu Powstańczego, choć wciąż nie została rozwiązana sprawa komunistycznego symbolu sierpa i młota, który widnieje na tylnej części monumentu. Odnowiony będzie przede wszystkim plac, na którym organizowane są imprezy patriotyczne.

- W najbliższych dniach ogłosimy przetarg - mówi starosta strzelecki Józef Swaczyna, który realizuje inwestycję razem z gminą Leśnica i Opolskim Urzędem Wojewódzkim (formalnie właścicielem amfiteatru jest skarb państwa). - Chcielibyśmy, aby prace remontowe ruszyły jeszcze w tym roku. Będą one kontynuowane jeszcze w 2019 r. Całkowita wartość projektu wynosi 12,3 mln złotych, ale 8,5 mln pochodzi z zewnętrznej dotacji. Choć kwoty te nie uwzględniają remontu głównej drogi, która przecina Górę św. Anny, to starostwo ogłosiło, że zamierza ją odnowić. - Złożyliśmy wniosek o dotację z rządowego programu rozwoju dróg - dodaje Swaczyna. - Zależy nam na tym, by Góra św. Anny była prawdziwą perełką. Tym bardziej, że w 2021 r. będziemy obchodzić setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego.

11.05.2018, źródło: nto.pl


I parę zdjęć z kwietnia:
amfiteatr (1).jpg
amfiteatr (1).jpg (134.19 KiB) Przejrzano 6301 razy
Obrazek
amfiteatr (2).jpg
amfiteatr (2).jpg (149.44 KiB) Przejrzano 6301 razy