ZNTK Poznań

Zakłady historyczne i zabytkowe posiadają osobny dział

Moderator: Eworu

Posty: 22
Rejestracja: środa 14 paź 2015, 22:59
Lokalizacja: Południe

ZNTK Poznań

Postautor: Amigo » sobota 17 paź 2015, 00:24

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Poznaniu.
Trochę informacji i danych znajdziecie tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/ZNTK_Poznań
Teren ogromny. Kilka ogromnych hal, a pośród nich jeden ciekawy budynek który był moim celem. Znajdowało się w nim laboratorium, biblioteka zakładowa i biura konstrukcyjne. Szuflady pełne projektów, biblioteka z setkami książek, laboratoria pełne sprzętu i odczynników. A wszystko to jakby zostawione z dnia na dzień. Niestety przez nieszczelny dach i pootwierane okna, widoczne jest działanie czasu i natury. Z jednej strony bardzo ciekawy klimat, z drugiej jak się patrzy ile się tam rzeczy zmarnowało to trochę żal tego wszystkiego.
Jedne z najlepszych miejsc w których byłem.


Laboratorium techniczne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Laboratorium chemiczne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Biblioteka z czytelnią:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Archiwum:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiecej zdjęć tutaj: http://www.niewidzialne.cba.pl/Archiwum%20X/ i tu: http://www.niewidzialne.cba.pl/LaboratoriumX/

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: ZNTK Poznań

Postautor: Eworu » sobota 17 paź 2015, 21:13

O! Może ty mi to wytłumaczysz. Kiedyś byłem na pewnej grupie na facebooku i tam to miejsce pojawiało się średnio raz na tydzień. Jakim cudem przy takiej popularności to nadal wygląda tak jak wygląda? Gdyby było w jakiejś małej miejscowości to bym zrozumiał, ale Poznań...
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 22
Rejestracja: środa 14 paź 2015, 22:59
Lokalizacja: Południe

Re: ZNTK Poznań

Postautor: Amigo » sobota 17 paź 2015, 23:03

Eworu pisze:O! Może ty mi to wytłumaczysz. Kiedyś byłem na pewnej grupie na facebooku i tam to miejsce pojawiało się średnio raz na tydzień. Jakim cudem przy takiej popularności to nadal wygląda tak jak wygląda? Gdyby było w jakiejś małej miejscowości to bym zrozumiał, ale Poznań...


Niestety Eworu, ale nie mam dobrych informacji. To miejsce już tak nie wygląda. Fakt, że było ono w miarę nieruszane od ok. 10 lat, ale moje fotki są z kwietnia, a to jak to miejsce wygląda na dzień dzisiejszy to zupełnie inna sprawa. Dobrali się do niego złomiarze kradnąc wszystko co metalowe - dosłownie. Przykładowo w czytelni te krzesełka z metalowymi elementami, nie mają już metalowych elementów. Na pierwszym zdjęciu z archiwum są metalowe szuflady na projekty... Szuflad już nie ma, a projekty latają po podłodze. Nie wspomnę już o tym, że na jakimś zdjęciu widziałem, że nawet metalowe rączki od szuflad się ulotniły. Kable w ścianach i kaloryfery to normalna sprawa. Zresztą nie tylko metalowe rzeczy dostały nóg. Dużo odczynników chemicznych i sprzętu laboratoryjnego też już nie ma. Nie wiem tylko kto to kradł (wiem, że naczynia laboratoryjne są w cenie), ale miałem też informacje o jakiejś firmie co legalnie utylizowała wszelki sprzęt chemiczny z tego miejsca. Ile w tym prawdy to nie wiem, za to wiem, że miejsce w ciągu 6 miesięcy zbiedniało i to bardzo.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: ZNTK Poznań

Postautor: Karolina Kot » sobota 17 paź 2015, 23:54

Ale co się stało z książkami? Wiele z okładek rozpoznaję. Pozycje te są nadal bardzo ciekawe, chociaż mocno już zalatują lamusem (pewnie także w dosłownym tego słowa znaczeniu).
Nie mogę patrzeć na zdjęcia tej niszczejącej biblioteki, od zawsze mam jakąś wewnętrzną słabość do książek.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 22
Rejestracja: środa 14 paź 2015, 22:59
Lokalizacja: Południe

Re: ZNTK Poznań

Postautor: Amigo » niedziela 18 paź 2015, 01:33

Stan biblioteki na dzień dzisiejszy nie jest mi znany. Ze zdjęć z sierpnia/września widziałem że nie ma już folii zabezpieczającej i jeszcze jeden regał się przewrócił :/ Tytuły bardzo ciekawe, niektóre warte parę złotych, niektóre parędziesiąt, a niektóre... No właśnie, aż żal patrzeć że tyle tego się zmarnowało. Mimo wszystko książki i tak już mniej lub mocniej zaszły pleśnią/grzybem. Może jeszcze coś było do niedawna z biblioteki do uratowania, ale większość się już do niczego nie nadaje.

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: ZNTK Poznań

Postautor: Eworu » niedziela 18 paź 2015, 13:54

Z tą pleśnią bez przesady. Zajrzyj sobie na mój temat "Budynki ludzie ulice" w "Ciekawe miejscowości i ich historia". Dokumenty mają po 70 lat, na strychu dziura a wyglądają nie gorzej od tych sprzedawanych na giełdach.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 22
Rejestracja: środa 14 paź 2015, 22:59
Lokalizacja: Południe

Re: ZNTK Poznań

Postautor: Amigo » niedziela 18 paź 2015, 18:17

Fajnie, że udało Ci się uratować te dokumenty. Nie wiem jaki był ich stan na wierzchu. Te w bibliotece niestety w większości oblazły już białym nalotem, a półki to wszystkie praktycznie pokryte białym nalotem. Jak się przyjrzysz na zdjęcia w bibliotece i archiwum na sufit zobaczysz czemu. Nie mówię, że nie są do uratowania, jednak wymagało by to raczej profesjonalnej usługi odgrzybiania. Fakt, ze przez długi czas były zabezpieczone folią, ale wiadomo z czasem folie regularnie zaczęły znikać. Chociaż nie wiem jak tam jest na dzień dzisiejszy, czy jeszcze tam jest co ratować. Żałuję, że nie porobiłem nawet zdjęć kilku projektom :/

Posty: 22
Rejestracja: środa 14 paź 2015, 22:59
Lokalizacja: Południe

Re: ZNTK Poznań

Postautor: Amigo » wtorek 05 lip 2016, 00:11

Więc tak: rewizyta po nieco ponad roku. W końcu udało mi się zebrać tam ponownie, żałuję z jednej strony że nie odwiedziłem tego miejsca jeszcze raz nieco wcześniej, ale z drugiej strony cieszę się że mogłem tam ponownie być.
Odnośnie stanu samego miejsca: zaprezentuję tu ten budynek co w pierwszym poście, resztę budynków które odwiedziłem dodam w późniejszym czasie, choć i tak nie zobaczyłem wszystkiego bo oczywiście brakło czasu :)
W budynku archiwum nie ma już żadnych DTR-ek i dosłownie wszystkie projekty z archiwum się ulotniły (mam chociaż nadzieję, że trafiły w dobre ręce), a trochę ich tam było bo 3 ciasne pomieszczenia wypchane były bardzo ciasno pięknymi szafkami na projekty, a te szafki które były metalowe też już dawno pojechały na skup złomu... Ale taka nasza polska rzeczywistość.
Potencjał tego miejsca był naprawdę ogromny i został bardzo szybko zmarnowany. Już nie będę się rozwodzić dlaczego doszło do upadłości, może ktoś bardziej w temacie się tutaj wypowie. Likwidacja przeprowadzona też bardzo słabo, ale to akurat typowe dla polskiej prywatyzacji po '89.
Czas na kilka fotek, porównujących stan prawie obecny do tego sprzed ponad roku:

1. Czytelnia


Amigo pisze:Obrazek


Obrazek

Nie ma już większości czasopism. Część na podłodze, dosłownie kilka sztuk się ostało na pułkach


2. Biblioteka

Amigo pisze:Obrazek


Obrazek

O ile rok temu były przewrócone te regały które przegniły i jeszcze jakoś prowizorycznie zabezpieczone folią, teraz leża już prawie wszystkie. Tytuły z półek albo latają po podłodze albo zmieniły właściciela.

3. Archiwum

Amigo pisze:Obrazek


Obrazek

Tak to ten sam pokój. Fotka nowsza robiona tylko z drugiego końca okna...

4. Archiwum cd.

Amigo pisze:Obrazek


Obrazek

Tutaj to samo pomieszczenie, zdjęcia robione jak by z naprzeciwległych kątów pomieszczenia.
Tak ja pisałem, wszystkie szuflady są puste, a DTR-ki te zielone na górze już dawno opuściły swoje miejsce...

5. Laboratorium techniczne.

Amigo pisze:Obrazek


Obrazek

W laboratorium technicznym poza tym, że poznikało prawie wszystko co metalowe to jeszcze się samo przemeblowanie zrobiło. Nie będę pisać, że sprzęt który tam był wart grube tysiące, został sprzedany na złom za grosze...

To tyle, płakać się chce jak się na to patrzy.

Posty: 22
Rejestracja: środa 14 paź 2015, 22:59
Lokalizacja: Południe

Re: ZNTK Poznań

Postautor: Amigo » piątek 09 gru 2016, 23:46

Rozkradanie idzie pełną parą.
Makieta która znajdowała się w jednym z budynków:
http://allegro.pl/makieta-zntk-poznan-i6620943429.html


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Współczesne opuszczone zakłady produkcyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość