Sosnowiec - Huta Buczek

Posty: 6
Rejestracja: piątek 05 cze 2020, 16:58

Re: Sosnowiec - Huta Buczek

Postautor: marcel » piątek 05 cze 2020, 19:11

Odnośnie huty im M.Buczka ciekawostek kilka.

1. Budynki i hale na ogrodzonym ternie to nie jedyne budynki należące do tego zakładu. Nadal stoi ceglany biurowiec po przeciwnej stronie ulicy (blisko mostu kolejowego) i nadal stoi budynek H (prawie że na wprost wjazdu dla Tirów, przy ulicy Wodnej).

2. Co do biurowca. Od lat 90 był to budynek zarządu. Wcześniej poza zarządem mieściły się tam pomieszczenia ZOP (zakładowa organizacja partyjna), księgowość i dział socjalny. Biurowiec był skomunikowany łącznikiem nad drogą z identycznym, ale znajdującym się już w obrębie ogrodzenia. Historycznie były to najstarsze budynki huty. Biurowiec na terenie huty i łącznik zostały rozebrane również pod koniec lat 90.

3. Stosunkowo nowy budynek H mieścił w sobie laboratoria (metalografia, chemia, ścieki, próby wytrzymałościowe i zmęczeniowe) oraz dział projektowy. W tym budynku na drugim piętrze stał pierwszy w hucie nowoczesny komputer. Również w tym budynku najczęściej lądowali studenci-praktykanci.

4. Do roku 2004-5 istniała jeszcze stołówka przyzakładowa, ulokowana wzdłuż ulicy Nowopogońskiej, pomiędzy skrzyżowaniami z Wodną i Racławicką. Był to najpóźniej zbudowany obiekt i pierwszy jaki został rozebrany.

5. Huta produkowała rury ze szwem i bez szwów oraz walce hutnicze. Nie miała szczęścia do decyzji na szczeblu centralnym. Podejmowano próby modernizacji ale ze względu na specyfikę produkcji często spalało to na panewce. Przykładem może być zakup (jeszcze za PRL) zakup kompletnej linii do produkcji bezszwowych rur austenitycznych. Zakup nigdy do zakładu nie dotarł. Decyzją odgórną maszyny trafiły do zakładów zbrojeniowych. Ze względu na restrykcje wschód-zachód, maszyny nie mogły być kupione do przemysłu militarnego bezpośrednio, więc huta spełniła rolę słupa w "walce wywiadów". Na wolnym rynku radziła sobie lepiej-gorzej (częściej gorzej) aż do 2008 roku kiedy większa część zakładu została kupiona przez Severstal.

6. Ciekawostka, jeżeli posiadasz PRLowski rower Jubilat lub WIgry 3, to na 95% jest on pospawany z rur pochodzących właśnie z Huty im M.Buczka ;)

EDIT: Trochę namieszałem. Przyjrzałem się jeszcze raz zdjęciom. To co się wyburza to Katarzyna a nie Buczek. Formalnie to jedno i to samo, ale zwyczajowo już nie. Wszyscy którzy tam robili mieli takie rozróżnienie:
- Jeżeli robiłeś na wydziałach mieszczących się przy Nowopognońskiej W1/W2/W2-2/W3 to "robiłeś na Buczku"
- A jeśli w budynkach przy Staszica to "robiłeś na Katarzynie".

Wszystkie budynki o których pisałem były zlokalizowane właśnie przy Nowopogońskiej.

Posty: 19873
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Sosnowiec - Huta Buczek

Postautor: Karolina Kot » piątek 05 cze 2020, 20:12

W porządku, połapaliśmy się. ;)
A tu mamy kilka ujęć istniejącej do dziś huty im. Mariana Buczka czyli dawnej Walcowni Żelaza i Rurkowni Huldczyńskiego.
Załączniki
Huta Buczek (2).JPG
Huta Buczek (2).JPG (132.38 KiB) Przejrzano 632 razy
Huta Buczek (1).JPG
Huta Buczek (1).JPG (104.59 KiB) Przejrzano 632 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Posty: 19873
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Sosnowiec - Huta Buczek

Postautor: Karolina Kot » środa 15 lip 2020, 22:48

I jeszcze smętne ujęcie terenu po wyburzonych zabudowaniach Huty "Katarzyna".
W tle blokowisko osiedla mieszkaniowego "Środula" oraz centrum handlowe "Plejada". Po prawej widoczny jest fragment historycznego osiedla "Staszic".
Załączniki
Teren po Hucie Katarzyna.JPG
Teren po Hucie Katarzyna.JPG (120.49 KiB) Przejrzano 632 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Posty: 34
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 12:35
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Sosnowiec - Huta Buczek

Postautor: DerErsatz » sobota 22 sie 2020, 08:04

Byłem tam wczoraj, auto zaparkowałem pod wieżą Katarzyny. Po drugiej stronie ulicy sterty pokruszonego gruzu i cykliczne stukanie młotów wyburzeniowych. Przy bramie wjazdowej napis na ścianie Huta Buczek... Przytłaczający widok


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości