Strona 1 z 1

Kwiatoń – unicka cerkiew pw. Świętej Paraskiewy

: niedziela 06 paź 2019, 21:44
autor: Czech
Położona w Kwiatoniu (gmina Ujście Gorlickie) drewniana cerkiew uznana została za najpiękniejszy przykład łemkowskiego budownictwa sakralnego w Polsce. W 2013 wpisana została na listę UNESCO. Zbudowana w połowie XVIII wieku z jodłowego drewna w konstrukcji zrębowej, posiada ściany, dachy oraz 3 hełmy pokryte gontem.

Wewnątrz dominuje wspaniały ikonostas z 1904 roku, wykonany przez M. Bogdańskiego.

Re: Kwiatoń – unicka cerkiew pw. Świętej Paraskiewy

: niedziela 06 paź 2019, 21:51
autor: Czech
Zorientowana cerkiew składa się z 3 części: prezbiterium /za carskimi wrotami, nawy oraz babińca znajdującego się pod wieżą.

Wnętrze zdobi piękna polichromia z 1811 roku o motywach figuralnych i ornamentalnych.
Na uwagę zasługują kilkusetletnie ikony: po lewej stronie Matki Bożej z Dzieciątkiem i po prawej Zdjęcie z Krzyża.

Obecnie cerkiew jest pomocniczym kościołem rzymsko-katolickim. W ustawionym przed ikonostasem ołtarzu umieszczony jest fragment pierwotnej, XVI - wiecznej łemkowskiej polichromii.

Re: Kwiatoń – unicka cerkiew pw. Świętej Paraskiewy

: wtorek 18 lut 2020, 19:17
autor: Jan Poszeptynski
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Re: Kwiatoń – unicka cerkiew pw. Świętej Paraskiewy

: sobota 24 lip 2021, 18:44
autor: Gatoma
Cerkiew w Kwiatoniu nie tylko jest piękna ale i bardzo ciekawa. Początkowo wzniesiono ją bez wieży. Wieża została dostawiona w 1743 roku, jako jedna z pierwszych o ile nie pierwsza wśród świątyń łemkowskich.

Budowla odznacza się nie tylko pięknie dobranymi proporcjami poszczególnych jej części, ale także starannym wykonaniem detali ciesielskich. Można to zauważyć patrząc na ramy okien prezbiterium, fryzy arkadkowe dachów oraz dolne wykończenie izbicy wieży.

Ikonostas świątyni pochodzi z 1904 roku i jest dziełem Michała Bogdańskiego wywodzącego się ze znanej artystycznej rodziny trudniącej się wykonywaniem ikonostasów i dekoracji cerkiewnych.

Jednak stosunkowo niedawno konserwatorzy odkryli w cerkwi fragment pierwotnego - XVII-wiecznego ikonostasu. Jest on obecnie wmontowany jako antependium we współczesną obudowę ołtarza w nawie.

Ze starszych elementów zachowały się także dwa wiszące barokowe ołtarze boczne z ikonami z XVIII wieku.

Inną ciekawostkę możemy zobaczyć w babińcu. Na stropie wykonano polichromię, w której narożniku widać wyobrażenie opisywanej cerkwi. Także w babińcu stoi kamienna kropielnica z czasów powstania cerkwi.

Ja ze swojej strony zamieszczam zdjęcie archiwalne cerkwi z Fotopolska i kilka moich ujęć.