Żeleźnikowa Wielka - kościół parafialny pw. Michała Archanioła

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Żeleźnikowa Wielka - kościół parafialny pw. Michała Archanioła

Postautor: Jan Poszeptynski » czwartek 20 lut 2020, 11:47

Kościół parafialny w Żeleźnikowej Wielkiej wzniesiono w latach 1912-1921, (z przerwą na I wojnę światową) według projektu architekta Jana Sasa-Zubrzyckiego z Krakowa.
Dzieło budowy kościoła rozpoczął ksiądz proboszcz Franciszek Słowiński, zaś ukończył jego następca, ks. Piotr Lewandowski.
Świątynia została konsekrowana przez ks. Biskupa Leona Wałęgę 16 sierpnia 1921 r.
Kościół został wymurowany z cegły z użyciem kamienia (na zewnątrz czerwoną cegłą, fugowaną), w stylu neogotyckim "nadwiślańskim".
Pokryty jest blachą miedzianą. Budynek jest jednonawowy, z kaplicami krzyżowymi po bokach, z dużą wieżą i małą wieżyczką na sygnaturkę.
Wymiary wewnętrzne kościoła wynoszą 426,14m², zaś zewnętrzne 590,92 m².

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Polichromia świątyni wykonana została w dniach od 8 maja do 10 sierpnia 1957 r. przez artystę , malarza Pawła Mitka z Krakowa.

Na sklepieniu prezbiterium umieszczone zostały symbole Najświętszego Sakramentu - winogrona i kłosy pszenicy, zaś na sklepieniu nawy głównej zostały umieszczone cztery Anioły symbolizujące cnoty kardynalne: roztropność (księga), sprawiedliwość (waga), wstrzemięźliwość (miara w naczyniu) i męstwo (miecz).
Tapeta w prezbiterium przedstawia symbole starochrześcijańskie, zaś tapeta bocznych kaplic symbol Maryjny "cudowny medalik" i symbole Świętych Piotra i Pawła (klucze i miecz z palmą męczeństwa).
Łuki filarów ozdobiono symbolami Różańca Św., siedmiu Sakramentów Świętych, siedmiu darów Ducha Św. oraz symbolami starochrześcijańskimi.
Po bokach między łukami ukazano ośmiu Aniołów symbolizujących osiem błogosławieństw.
Między łukami dolnymi, po prawej stronie, przedstawione zostały elementy symbolizujące Chrystusa Króla i jego kościół, tj.pelikan (Komunia Święta), papiestwo w Kościele i "Dobry Pasterz", natomiast po lewej stronie Niepokalane Poczęcie, Macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny, Maryja-Pośredniczka Łask, Maryja-Współodkupicielka.
Nad wielkimi drzwiami umieszczono symbole trzech cnót boskich (wiara, nadzieja i miłość) oraz wieniec chórów anielskich wysławiających Pana pieśnią i muzyką.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Na ścianach bocznych świątyni przedstawione są wizerunki świętych. Po prawej stronie : św. Stanisław, św Jan Kanty, św. Władysław oraz św. Andrzej Bobola.
Po lewej: św.Anna , św. Teresa , św. Zofia i św. Helena, zaś na ścianach prezbiterium : św.Józef i św. Jan Chrzciciel.
Ciekawostką jest też, że malowanie polichroni było tzw. "kazeiną" tzn. farby rozpuszczano na serze świeżym.
Na ścianach bocznych kościoła i nad ołtarzami bocznymi namalowane zostały obrazy na żądanie ówczesnego proboszcza, ks.Stanisława Kudeja. Są to "śluby Jana Kazimierza we Lwowie"-nad ołtarzem bocznym po lewej stronie, oraz "Hołd dla Chrystusa Króla", składany przez polskich świętych: Świętego Wojciecha, Świętego Kazimierza, Świętego Jacka, Świętego Stanisława Kostkę, Świętą Kingę, błogosławioną Jolantę i błogosławioną Bronisławę-po stronie prawej.
Na ścianie po lewej stronie obraz Jezusa, błogosławiącego dzieci, objawienie Najświętszej Maryi w Lourdes (1858 r.), zaś po prawej Chrystus Miłosierny- "Jezu Ufam Tobie", na tle panoramy wsi Żeleźnikowa i kościoła parafialnego oraz objawienie w Fatimie (1917 r.)

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość