Jaworki - kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Jaworki - kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Postautor: Jan Poszeptynski » sobota 21 mar 2020, 22:25

Kościół w Jaworkach, który do pierwszych lat powojennych pełnił funkcję cer­kwi greckokatolickiej, zbudowany został w roku 1798 (pod wezwaniem św. Jana Chryzostoma), z okazji utworzenia tu parafii obejmującej także Białą i Czarną Wodę (poprzednio miała tu stać drewniana świą­tynia z roku 1680). Reprezentuje on tzw. architekturę józefińską, opartą na au­striackich urzędowych wzornikach, ustalających rzut, bryłę i szatę zewnętrzną bu­dowli.
Opisywany kościół tkwi jeszcze w tradycji barokowej, lecz w architekturze pojawiają się pewne znamiona klasycyzmu.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Jaworki - Kościół św Jana Chrzciciela

Postautor: Jan Poszeptynski » sobota 21 mar 2020, 22:27

Wnętrze kościoła rozczłonkowane zostało wydatnymi pilastrami, na które spływają szerokie gurty sklepienia kolebkowego z lunetami. Chór muzyczny wsparty został na masywnej potrójnej arkadzie. Na ścianie chóru widnieje napis w języku starocerkiewnym „Chwała na wysokości Bogu i na ziemi pokój”.
Sklepienie i ściany świątyni pokrywa polichromia wykonana w roku 1926 przez Andrija Demkowicza (informuje o tym tablica za­wieszona w prezbiterium). Na ścianach prezbiterium rozmieszczone są sceny przedstawiające Chrystusa w Ogrojcu i Opłakiwanie Chrystusa, gurty nawy zaś przyozdobione są postaciami świętych. Z kolei na sklepieniu nawy dojrzeć można Zwiastowanie, Hołd Trzech Króli, Chrzest Chrystusa i Zmartwychwstanie. Z sufitu zwisa kryształowy żyrandol „pająk”. Podania ludowe mówią, że został on wykonany w XIX wieku w hucie szkła, która znajdowała się na terenie Jaworek.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Jaworki - Kościół św Jana Chrzciciela

Postautor: Jan Poszeptynski » sobota 21 mar 2020, 22:29

Z tego samego warsztatu, co ikonostas pochodzi ustawiony w prezbiterium obraz Św. Jana Ewangelisty malowany na desce na złotym tle.
Współczesna ikonostasowi jest ambona, o czym świadczy podobna, choć w tym przypadku oszczędnie użyta, gama elementów zdobniczych. Baldachim ambony zwieńcza figura Chrystusa jako Dobrego Pasterza.
Ołtarze boczne pozbawione są dziś oryginalnych obrazów. Ich jednoosiowe re­tabula ozdobione są kolumnami, uszakami w kształcie kogucich grzebieni i orna­mentów chrząstkowych czy też figurkami aniołów. Interesujące są natomiast małe ołtarzyki z obrazami z przełomu XVIII i XIX wieku, przedstawiające Św. Miko­łaja (nawa) i Matkę Boską z Dzieciątkiem (prezbiterium).

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość