Strona 1 z 1

Sławków – kościółek św. Jakuba

: czwartek 03 lis 2016, 23:04
autor: Franek D.
Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, częściej jest nazywany kaplicą św. Jakuba.
Znajduje się nieopodal Rynku, w kwartale pomiędzy ul. Świętojańską i ul. Św. Jakuba. Pierwotnie na jego miejscu, od końca XIII w. stał gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela i obok zabudowania klasztoru Duchaków. Fundatorem tamtego kościoła był biskup Jan Muskata - ten który doprowadził Sławków do świetności („…na sławkowskim chlebie Kraków zbudowano”). W XV w. tamten kościół uległ zniszczeniu i rozebraniu. Później przez kolejne cztery stulecia, mimo panującej w mieście ciasnoty, nikt nie śmiał zabudować poświęconego miejsca pokościelnego. Dopiero w 1827 r. burmistrz Sławkowa Jakub Kubiczek ufundował na pustym placu niewielki kościółek pod wezwaniem swojego patrona.
Świątynia należy do rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie.

Re: Sławków – kościółek św. Jakuba

: piątek 04 lis 2016, 19:56
autor: Karolina Kot
Sławkowski kościółek pod wezwaniem św. Jakuba to niewielka budowla murowana, wzniesiona na planie czworoboku, zaopatrzona w półokrągłe prezbiterium nieorientowane.
Całość kryje dwuspadowy dach zaopatrzony w wieżyczkę na sygnaturkę - mały dzwon wzywający mieszczan do modlitwy, zawiadamiający o ważnych wydarzeniach bądź odganiający swym dźwiękiem chmury burzowe.
W głównym ołtarzu umieszczono obraz przedstawiający św. Jakuba (jego autor nie jest znany).
Pod kaplica mieści się krypta, do której można się dostać schodami, a wokół budowli rozciąga teren będący przez wieki przykościelnym cmentarzykiem.
Nie zachowały się na jego terenie żadne nagrobki, ale jego obszar wyznacza kamienny mur i stare drzewa.

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z sierpnia 2016 roku.

Re: Sławków – kościółek św. Jakuba

: poniedziałek 10 paź 2022, 15:11
autor: kusmanek
W Sławkowie dokonano interesującego odkrycia - podczas prac przy kościółku Św. Jakuba natrafiono na okalający budowlę fundament. Jest to najprawdopodobniej pozostałość po wybudowanym przez Jana Muskatę kościele Św. Jana.
Szanowni Państwo Członkowie Towarzystwa Miłośników Sławkowa realizując swoje statutowe powinnosci odnaleźli w naszym mieście XIII wieczny kościół Św.Jana Chrzciciela. Odkrycia dokonał vice-przewodniczacy TMS ppłk. reż dr Zbigniew Matuszczyk. Kilka dni po zgłoszeniu znaleziska śląskiemu konserwatorowi zabytków przez ksiedza proboszcza dr.Waclawa Kowalskiego,wspólnie z kolegą Zbigniewem oczyściliśmy pierwsze fragmenty murów. Obecnie pomagamy dr.Jackowi Pierzakowi który kieruje pracami archeologicznymi w czyszczeniu korony murów oraz ich dokumentacji. Odnaleziony obiekt to kamienna budowla na zaprawie wspiennej o wymiarach 11,7m na 8 m.Grubosc muru to130cm czyli 2 lokcie krakowskie jest to typowa grubość muru z okresu średniowiecza. Proszę sobie że znany wszystkim kościółek sw.Jakuba stoi wewnątrz odnalezionej budowli,która jest najpewniej kościołem sw.Jana jednym z obiektów klasztorno-szpitalnych wzniesionych w 1298 przez biskupa krakowskiego Jana Muskate
Obok kościoła św.Krzyza oraz ruin zamku odnalezione mury są świadectwem istnienia trzeciej udokumentowanej przez Jana Długosza najstarszej budowli murowanej w Sławkowie Mamy nadzieję,że z racji jej wartości historycznej stanie się kolejną atrakcją turystyczną w naszym mieście
Będę informował o postępie naszych prac.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... sn=scwspmo

Re: Sławków – kościółek św. Jakuba

: poniedziałek 10 paź 2022, 21:07
autor: kusmanek
Obszerna relacja z tego odkrycia na kanale YouTube Archeolog w szpilkach:
https://youtu.be/paheD3MOW9E

Re: Sławków – kościółek św. Jakuba

: czwartek 01 cze 2023, 21:41
autor: kusmanek
Kolejny sezon prac archeologicznych przy kościółku śwm Jakuba w Sławkowie i już ciekawie :D

https://dziennikzachodni.pl/sensacyjne- ... 1-17586881

Re: Sławków – kościółek św. Jakuba

: poniedziałek 10 lip 2023, 11:32
autor: kusmanek
Tegoroczne badania archeologiczne przy kościółku św. Jakuba w Sławkowie dobiegły końca. W tym sezonie udało się odnaleźć łącznie trzynaście pochówków szkieletowych, w tym kilka atypowych - ze skrzyżowanymi nogami, czaszką w okolicach nóg, a także z nogami wyżej niż reszta ciała.
Dodatkowo przy jednym ze szkieletów natrafiono na biżuterię - dwie obrączki ze stopu miedzi i srebra ze zdobnym ornamentem. Teraz trwa opracowywanie wyników badań.