Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Posty: 19863
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 sty 2020, 22:00

Niesamowita historia, wciągnęło mnie, ale chyba nie tylko mnie.

No i mamy nazwiska:
Śmiercią lotnika zginęli: drugi pilot - młodszy lejtnant gwardii 21-letni Nikołaj Fiodorowicz Korolew, nawigator - młodszy lejtnant gwardii Georgij Iwanowicz Bander (21 lat), strzelec-radiotelegrafista - sierżant gwardii Michaił Fiodorowicz Szackij (19 lat) i strzelec pokładowy - młodszy sierżant gwardii Władymir Andriejewicz Pulkow (18 lat). Służyli w 15 Gwardyjskim Pułku Lotnictwa Bombowego z 14 Gwardyjskiej Dywizji Bombowej, 4. Gwardyjskim Korpusie Bombowym, 18. Armii Lotniczej. 23 marca 1952 roku ciała poległych lotników zostały ekshumowane z lasu Gołys i przeniesione na cmentarz żołnierzy radzieckich w Pszczynie.

Cztery osoby.
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Posty: 19863
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 sty 2020, 22:46

Oho, chyba go mam!

Ta słupowa kapliczka z ulicy Bojszowskiej, przy której znaleziono zwłoki jednego z pilotów, była podpowiedzią. Lej znajduje się w lesie, jakieś 120 metrów na południowy - zachód od niej.
Załączniki
Lej po wybuchu - na zachód od kapliczki..JPG
Lej po wybuchu - na zachód od kapliczki..JPG (69.32 KiB) Przejrzano 2027 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Posty: 19863
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 22 sty 2020, 20:57

Nowe wieści z Bierunia. Podczas dalszych prac znaleziono szczątki, które prawdopodobnie należą do wszystkich czterech członków załogi.
Według tego, co podaje prasa, szkielety są kompletne.
Te powojenne ekshumacje to zdaje się była czysta fikcja.

ŚLĄSKIE: CZTERY SZKIELETY W LESIE W BIERUNIU

Szkielety czterech osób wydobyto z ziemi w lesie w Bieruniu, gdzie w miniony weekend znaleziono wrak zestrzelonego pod koniec II wojny światowej bombowca B-25 Mitchell, używanego przez armię radziecką. Tyska prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo.

B-25 Mitchell - samolot produkcji amerykańskiej, użytkowany także przez armię radziecką - został prawdopodobnie zestrzelony przez wojsko niemieckie 19 stycznia 1945 r. nad Oświęcimiem. Bombowiec, którym leciało prawdopodobnie pięć osób, rozbił się w bieruńskim lesie. Zginęło czterech członków załogi, przeżył dowódca Aleksiej Boczin, który w porę wyskoczył z samolotu. Trafił on do niemieckiej niewoli.

Choć historia rozbitego samolotu jest od lat znana w Bieruniu i okolicach, dopiero w miniony weekend wrak maszyny odnaleźli pasjonaci historii podczas prac prowadzonych za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków. W leju powstałym po uderzeniu bombowca, pod warstwą ziemi, odkryli wrak. Szybko potwierdzili, że jest to poszukiwany bombowiec. Gdy znaleźli przy nim ludzkie szczątki, powiadomili policję. Dyżurny przekazał informację prokuraturze.
Prace archeologiczne trzeba było na jakiś czas przerwać z uwagi na znalezioną przy samolocie amunicję. Wznowiono je po oczyszczeniu terenu przez saperów.

"W czasie oględzin, wykopywania dołu, sukcesywnie odkopywano różne przedmioty - jak but czy guzik - oraz cztery szkielety. Dwa z nich były kompletne, trzeci także. Kości czwartego człowieka, położone najgłębiej, były w gorszym stanie" - powiedziała w środę szefowa Prokuratury Rejonowej w Tychach Monika Stalmach-Ćwikowska.

W czynnościach uczestniczyli biegli, m.in. antropolog, którzy wstępnie oceniali przyczyny zgonu. Wszystko wskazuje na to, że jeden ze znalezionych szkieletów to pozostałości żołnierza, który zdołał wyskoczyć z samolotu - zachowała się na nim część spadochronu.

Samo miejsce znalezienia tych zwłok wcale daje nam pewności, że to są szkielety tych żołnierzy, dlatego zdecydowaliśmy się na wszczęcie śledztwa w sprawie ustalenia okoliczności zgonów tych osób" – zaznaczyła prokurator. Szkielety zostaną zbadane pod kątem przyczyn i czasu śmierci oraz możliwości ich identyfikacji. Śledczy będą przesłuchiwali również historyków. Wszczęte w tej sprawie postępowanie jest prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. (źródło informacji: PAP)

Źródło: interia.pl
W artykule ciekawe zdjęcia.
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Posty: 19863
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 22 sty 2020, 21:16

Ciąg dalszy "przeglądu prasy":
Zakończono ekshumacje radzieckich lotników. Nikołaj, Georgij, Michaił i Władymir zostali zestrzeleni w Bieruniu. Znaleziono wrak samolotu.

Zakończyły się ekshumacje zwłok, które odnaleziono w miejscu katastrofy amerykańskiego bombowca B-25 Mitchell w Bieruniu. W lesie odnaleziono szczątki należące do czterech osób. To najprawdopodobniej załoga samolotu, czyli żołnierze Armii Czerwonej. Teraz badacze będą mogli przystąpić do dalszego wydobywania wraku maszyny.

Koniec ekshumacji zwłok w Bieruniu. Odnaleziono cztery ciała obok wraku samolotu
Prokuratura zakończyła ekshumacje szczątków znalezionych na terenie katastrofy amerykańskiego samolotu B-25 Mitchell w Bieruniu. Podczas prac prowadzonych 20 i 21 stycznia w lesie nieopodal ul. Królikowskiego odnaleziono fragmenty ciał należących do czterech osób.

Naszym celem było wydobycie wszystkich materiałów, które pomogą ustalić, czyje są to ciała, jak trafiły w to miejsce i co było przyczyną śmierci tych ludzi - Monika Stalmach-Ćwikowska, Prokuratura Rejonowa w Tychach
Biegli wydadzą opinie dotyczące szczątków, sekcji zwłok dokona zakład medycyny sądowej, a prokuratura poprowadzi śledztwo, którego celem będzie ustalenie ich tożsamości.
Po zakończeniu śledztwa ciała zostaną pochowane. Nie wiadomo jeszcze, na jakim cmentarzu.

Czy szczątki należały do załogi bombowca B-25 Mitchell?
Zdaniem badaczy z Muzeum Śląskiego Września w Tychach, są to zwłoki czterech członków załogi Mitchella, który był na wyposażeniu Armii Czerwonej.
- 19 stycznia 1945 roku wracając z bombardowania węzła kolejowego pod Ostrawą maszyna została zestrzelona przez niemiecki myśliwiec typu Junkers Ju 88, tzw. „Nachtjäger” - mówi Olaf Popkiewicz, archeolog nadzorujący badania.

Według relacji okolicznych mieszkańców, do zestrzelenia amerykańskiego samolotu doszło po godz. 20.
Następnego dnia w okolicy znaleziono zwłoki dwóch lotników, którzy wyskoczyli z maszyny przed uderzeniem w ziemię, ale nie zdołali się już uratować. Jeden wisiał zawieszony o spadochron na drzewie. Ciało drugiego leżało w polu. Dwóch innych członków załogi zginęło w kokpicie maszyny.
Przeżył jedynie Aleksiej Boczin - dowódca maszyny, który w późniejszym raporcie odnotował, że w katastrofie Mitchella zginęło czterech jego kompanów:

Nikołaj Fiodorowicz Korolew (drugi pilot)
Georgij Iwanowicz Bander (nawigator)
Michaił Fiodorowicz Szackij (strzelec, radiotelegrafista)
Władymir Andriejewicz Pulkow (strzelec pokładowy)

Wszystko wskazuje na to, że w Bieruniu odnaleziono właśnie zwłoki żołnierzy z 15. Gwardyjskiego Pułku Lotnictwa Bombowego w 18. Armii Lotniczej.

Badacze stwierdzili, że dwa ciała zostały w tym miejscu złożone po katastrofie, z czego jedno miało na sobie radziecki spadochron. Można więc przypuszczać, że są to zwłoki lotników, którzy wyskoczyli z maszyny, ale nie przeżyli, a ich ciała później znaleziono w okolicy i złożono w leju, gdzie rozbił się samolot.
Szczątki pozostałych dwóch osób były bardzo pokiereszowane. Najprawdopodobniej to żołnierze, którzy rozbili się razem z Mitchellem.

Dziś mówimy jedynie o podejrzeniu, że jest to załoga samolotu. Musimy to jednak potwierdzić - Monika Stalmach-Ćwikowska

Przypomnijmy, że w 1952 roku w pobliżu terenu katastrofy prowadzono już ekshumacje. Wtedy z ziemi wydobyto trzy ciała, które zidentyfikowano jako załogę Mitchella. Dziś z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że popełniono błąd. Zdaniem badaczy były to szczątki pochowanych w okolicy żołnierzy niemieckich.

Dziennik Zachodni
Bardzo ciekawe zdjęcia! Obie kości udowe żołnierza ze spadochronem są złamane w połowie wysokości.
Tylko coś czaszki nie widzę.
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Posty: 111
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: Fala » czwartek 23 sty 2020, 16:50

Dzisiaj udałem się osobiście w to miejsce. Szczątki znalezionych zostały zabrane do szczegółowych badań. Na chwilę obecną nie można było dokonać dokładnej identyfikacji osób, ale myślę że wkrótce będzie potwierdzenie ich tożsamości.
Teren jest zabezpieczony i dobrze pilnowany. Myślę że tak powinno pozostać aż do zakończenia prac archeologicznych które już na dniach się odbędą.
Na miejscu spotkałem Pana Romana Golusa wraz z małżonką i przesympatyczną suczką Tiną, których chciałbym serdecznie pozdrowić! :D
Pan Roman już od kilkunastu lat przygotowywał te poszukiwania, zbierał informacje od okolicznej ludności, starając się ja najrzetelniej weryfikować dane pomocne w identyfikacji miejsca i czasie katastrofy. Myślę, że z każdym dniem będziemy coś więcej wiedzieć.
Załączniki
Miejsce katastrofy (1).jpg
Miejsce katastrofy (1).jpg (178.33 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (2).jpg
Miejsce katastrofy (2).jpg (178.71 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (3).jpg
Miejsce katastrofy (3).jpg (177.74 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (4).jpg
Miejsce katastrofy (4).jpg (169.77 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (5).jpg
Miejsce katastrofy (5).jpg (163.94 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (6).jpg
Miejsce katastrofy (6).jpg (147.27 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (7).jpg
Miejsce katastrofy (7).jpg (170.91 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (8).jpg
Miejsce katastrofy (8).jpg (181.06 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (9).jpg
Miejsce katastrofy (9).jpg (173.17 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (10).jpg
Miejsce katastrofy (10).jpg (187.86 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (11).jpg
Miejsce katastrofy (11).jpg (199.4 KiB) Przejrzano 1988 razy
Miejsce katastrofy (12).jpg
Miejsce katastrofy (12).jpg (191.21 KiB) Przejrzano 1988 razy

Generał Admin
Posty: 1047
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: kusmanek » czwartek 23 sty 2020, 23:25

Udało mi się odszukać doniesienie o nieodwracalnych stratach z nazwiskami Korolewa i Bandera. Obaj "przepadli bez wieści" 20.01.1945 roku.
Jest również Aleksiej Boczin, któremu udało się przeżyć katastrofę samolotu.
https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=56778139&p=1
Born to make history

Generał Admin
Posty: 1047
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: kusmanek » piątek 24 sty 2020, 22:32

I kolejny smaczek z rosyjskich archiwów - bojowe doniesienie sztabu 15 гв. бап дд z 20.01.1945 roku. Zwraca uwagę druga strona ze składem lotów bojowych. Pod numerem 12 nazwiska lotników (Boczin, Korolew, Bander, Szackij, Pulkow) z adnotacją "z zadania bojowego nie powrócili".
Źródło.
bierun.jpg
bierun.jpg (177.46 KiB) Przejrzano 1949 razy
Born to make history

Posty: 111
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: Fala » środa 05 lut 2020, 21:29

Zakończyły się już prace. Widok miejsca z dzisiaj tj. 5 lutego 2020r.
Pozostawiony został głaz upamiętniający to zdarzenie.
Załączniki
Miejsce katastrofy (01).jpg
Miejsce katastrofy (01).jpg (178.72 KiB) Przejrzano 1787 razy
Miejsce katastrofy (02).jpg
Miejsce katastrofy (02).jpg (198.5 KiB) Przejrzano 1787 razy
Miejsce katastrofy (03).jpg
Miejsce katastrofy (03).jpg (198.01 KiB) Przejrzano 1787 razy
Miejsce katastrofy (04).jpg
Miejsce katastrofy (04).jpg (209.04 KiB) Przejrzano 1787 razy
Miejsce katastrofy (05).jpg
Miejsce katastrofy (05).jpg (216.7 KiB) Przejrzano 1787 razy
Miejsce katastrofy (06).jpg
Miejsce katastrofy (06).jpg (194.07 KiB) Przejrzano 1787 razy

Posty: 111
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: Fala » środa 05 lut 2020, 21:32

Zdjęcia kapliczki położonej nieopodal, wspominanej w ww artykułach.
Załączniki
kapliczka 1.jpg
kapliczka 1.jpg (158.22 KiB) Przejrzano 1787 razy
Kapliczka 2.jpg
Kapliczka 2.jpg (191.14 KiB) Przejrzano 1787 razy

Posty: 19863
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Bieruń - odnaleziono wrak samolotu z II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 28 paź 2020, 17:30

Szkoda, że dopiero dzisiaj się o tym dowiedzieliśmy.

W Pszczynie pochowano ciała lotników radzieckich

We wtorek, 27 października na cmentarzu wojennym żołnierzy Armii Czerwonej w Pszczynie pochowano ciała czterech lotników radzieckich odnalezionych w Bieruniu.
W ceremonii uczestniczył burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, a także przedstawiciele Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie oraz Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Z wielkim prawdopodobieństwem to szczątki żołnierzy załogi samolotu Mitchell B-25 zestrzelonego w 1945 roku.

Źródło pless.pl

Żołnierze spoczęli tutaj.
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość