Dąbrowa Górnicza - wyburzanie pawilonu Sztygarki

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Dąbrowa Górnicza - wyburzanie pawilonu Sztygarki

Postautor: Karolina Kot » wtorek 18 gru 2018, 23:05

Dąbrowa Górnicza: burzą zabytkowy budynek Sztygarki z 1927 roku. Dlaczego?

Trwa rozbiórka sporej część pawilonu IV Sztygarki, który powstał w latach 1927/28. Zostanie wkrótce zburzony, ale ma zostać postawiony od nowa, z zachowaniem wszystkich detali. Mało tego, zgodnie z planami w odnowionym budynku będzie miała swoją siedzibę część organizacji pozarządowych, a wiele wskazuje na to, że być może przeniesie się tutaj również Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej. Ta instytucja kultury nie ma dziś bowiem w budynku przy ul. 3 Maja własnej sceny z zapleczem, gdzie mogłaby prezentować swój dorobek muzyczny czy teatralny. A jest szansa na to, że taka scena tutaj się pojawi.

Trwa rozbiórka części A pawilonu IV Sztygarki, na miejscu pracują ekipy. Zamknięta dla kierowców została ulica Szkolna, bowiem w trakcie prac trzeba było zabezpieczyć sąsiedni teren.
Co ciekawe, podczas rozbiórki w środku znaleziony został żeliwny, stary piec, który ma zostać wyciągnięty ze środka i ma stać się jednym z eksponatów w sąsiednim Muzeum Miejskim Sztygarka. W pawilonie IV zajęcia mieli kiedyś uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka.

Dlaczego mający 90 lat budynek trzeba było w sporej części rozebrać?
- W 2017 roku przygotowano ekspertyzę, określającą aktualny stan techniczny pawilonu IV Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka w ramach zadania inwestycyjnego pod nazwą: Nowe życie Sztygarki – przebudowa pawilonu IV na potrzeby regionalnego centrum edukacji”. Ekspertyza ta wskazała, które obiekty kwalifikują się do wyburzenia, a które można i trzeba remontować.
Do wyburzenia przeznaczony został segment A pawilonu IV – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Przygotowanie ekspertyzy zakończyło się w listopadzie 2017 roku. Od tamtej pory przygotowany został i złożony wniosek o pozwolenie na rozbiórkę. Ze względu na to, że budynki Sztygarki wpisane są do Gminnej Ewidencji Zabytków do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafiło też pismo z prośbą o wyrażenie zgody na wyburzenie obiektu. I taki wniosek dotarł do Dąbrowy Górniczej.
- W budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej na zadania inwestycyjne, realizowane w roku 2018, zarezerwowano na rozbiórkę tego obiektu 800 tysięcy złotych – informuje Bartosz Matylewicz. - Przygotowujemy się do zlecenia opracowania koncepcji „Nowego Życia Sztygarki”, w której poza muzeum miejskim i szkołą pojawi się także Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego historycznego kompleksu. Koncepcja określi również wartość przyszłej inwestycji – dodaje.

W pawilonie IV Sztygarki swoją siedzibę miało m.in. Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, ale po zamknięciu tego obiektu przeniosło się tymczasowo do innych obiektów Sztygarki.
– Plany są takie, by w odnowionym pawilonie znalazły swoje miejsce między innymi organizacje pozarządowe związane z kulturą, historią, m.in. Miejska Orkiestra Dęta. Część pomieszczeń zostanie także wykorzystania jako zaplecze magazynowe dla muzeum – mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka i jednocześnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.
Sąsiedni budynek, w którym od 1998 roku ma swoją siedzibę Muzeum Miejskie Sztygarka, jest najstarszym w mieście, wybudowanym w stylu neogotyckim, który przetrwał do dziś. A jego początki sięgają lat 1839-42, kiedy powstał według projektu znanego architekta włoskiego pochodzenia Franciszka Marii Lanci'ego. Początkowo miał się w nim mieścić szpital górniczy im. świętego Józefa, ale ostatecznie zamienił swoje przeznaczenie na biurowiec zarządu Zachodniego Okręgu Górniczego. Tak też było do 1870 roku.
W 1889 roku budynek trafił do Szkoły Górniczej Sztygarka, z którą związał swoje losy z krótkimi przerwami na kolejne dziesięciolecia. Teren został ogrodzony, zaczęły powstawać pierwsze warsztaty, a w 1900 roku internat szkolny. Był tam, gdzie dziś znajduje się główne wejście do Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka. Po wybuchu I wojny światowej to właśnie w murach Sztygarki utworzono koszary i punkt werbunkowy do Legionów Polskich.
Dziś cała ulica w dzielnicy Mydlice, prowadząca w kierunku Alei Róż, nosi właśnie nazwę Legionów Polskich. Wcześniej była to ul. 27 Stycznia. Szkoła ponownie wznowiła działalność edukacyjną w 1919 roku, pod szyldem Państwowej Szkoły Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica.
- Powstał trzeci pawilon, z kolumnami, rozbudowane zostały warsztaty szkolne. A do tego w 1929 roku powstała tu kopalnia ćwiczebna. Pojawił się pomysł przebudowy budynku, by wyglądał tak, jak AGH w Krakowie, ale przed wojną nie udało się wprowadzić tych planów w życie - mówi Arkadiusz Rybak.
W czasie II wojny światowej warsztaty zamieniono na produkcję zbrojeniową, a kopalnia służyła jako naturalny schron przeciwlotniczy. Po wojnie w murach Sztygarki na nowo powstało Muzeum Geologiczne, jedno z najbardziej cenionych w kraju, ze zbiorami, które w latach 70. osiągnęły liczbę ok. 3 tys. okazów. Zainstalowała się tutaj także Politechnika Śląska, powstało laboratorium zgazowania węgla.


Lokalizacja
Zdjęcia w połowie grudnia 2018 roku wykonał Fala.
Archiwalna fotografia pochodzi z książki "150 lat dąbrowskiej Sztygarki".
Załączniki
Wyburzanie Pawilonu IV (1).JPG
Wyburzanie Pawilonu IV (1).JPG (101.35 KiB) Przejrzano 3003 razy
Wyburzanie Pawilonu IV (2).jpg
Wyburzanie Pawilonu IV (2).jpg (109.92 KiB) Przejrzano 3003 razy
Wyburzanie Pawilonu IV (4).jpg
Wyburzanie Pawilonu IV (4).jpg (126.56 KiB) Przejrzano 3003 razy
Wyburzanie Pawilonu IV (3).jpg
Wyburzanie Pawilonu IV (3).jpg (116.7 KiB) Przejrzano 3003 razy
Wyburzanie Pawilonu IV (5).jpg
Wyburzanie Pawilonu IV (5).jpg (110.03 KiB) Przejrzano 3003 razy
Wyburzanie Pawilonu IV (6).JPG
Wyburzanie Pawilonu IV (6).JPG (105.49 KiB) Przejrzano 3003 razy
Budynek w czasach PRL.JPG
Budynek w czasach PRL.JPG (81.06 KiB) Przejrzano 3003 razy
Książka.JPG
Książka.JPG (57.62 KiB) Przejrzano 3003 razy
Jesień 2010.jpg
Zdjęcie wykonałam w listopadzie 2010 roku
Jesień 2010.jpg (42.39 KiB) Przejrzano 2806 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości