Chojnów - wieża ciśnień cukrowni

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chojnów - wieża ciśnień cukrowni

Postautor: Karolina Kot » sobota 20 lis 2021, 09:26

Najbardziej rozbrajają mnie te sytuacje, kiedy - zaintrygowana jakimś obiektem lub miejscowością - już po powrocie z wyprawy do domu, zagłębiam się nieco bardziej w historię i odkrywam całą masę rzeczy, które przeoczylam i bezwiednie ominęłam.
Nie inaczej było z cukrownią w Chojnowie.
Cały mój błąd polegał na tym, że z racji krótkiego, listopadowego dnia i długiej listy "zabytków do odwiedzenia" ograniczyłam się do obejrzenia zakładu tylko z jednej strony.
Nie sfotografowałam go z torowiska, a tymczasem to właśnie północno wschodnia elewacja cukrowni jest reprezentacyjna. I właśnie tam znajduje się zakładowa wież ciśnień.
Wraz z pozostałymi zabudowaniami jest wpisana do rejestru zabytków NID.

Wieża zachowała się do dziś, ale wygląda na to, że nie posiada już dachu, ani - tym bardziej - zbiornika na wodę.
Zdjęcia posiadam jedynie z góry i muszę się posiłkować fotografiami archiwalnymi (Źródło: polska - org.pl).

Trzeba będzie wrócić.
Fotografie pochodzą z listopada 2021 roku.
Lokalizacja
Informacje o wieży ciśnień znaleźć można m.in. na... Wikipedii
Załączniki
Dawna cukrownia (1).JPG
Dawna cukrownia (1).JPG (88.91 KiB) Przejrzano 1244 razy
Dawna cukrownia (2).jpg
Dawna cukrownia (2).jpg (37.63 KiB) Przejrzano 1244 razy
Dawna cukrownia (3).JPG
Dawna cukrownia (3).JPG (84.82 KiB) Przejrzano 1244 razy
Dawna cukrownia (4).JPG
Dawna cukrownia (4).JPG (71.26 KiB) Przejrzano 1244 razy
Dawna cukrownia (5).jpg
Dawna cukrownia (5).jpg (44.02 KiB) Przejrzano 1244 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość