Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 21 gru 2020, 07:01

Na zachodnich rubieżach wsi Kluczowa (Kleutsch) w powiecie ząbkowickim, na północnym stoku Kluczowskiej Góry (Kleutschberg), przy czarnym szlaku turystycznym, znajduje się bardzo ciekawy relikt minionych czasów: ruiny dawnej gospody "Pod Skalną Piwnicą" (Zum Felsenkeller).
Główną częścią i największą atrakcją tego miejsca były wykute w gnejsowej skale piwnice, pochodzące z połowy XIX wieku i służące między innymi do przechowywania trunków i produktów spożywczych w niskich temperaturach, nawet latem.
Ponad nimi wzniesiono letnią restaurację z salą taneczną, w której podawano pyszne, schłodzone, lokalnie wytwarzane piwo, produkowane w przypałacowym browarze.
Pod koniec XIX wieku na szczycie wzniesienia wybudowano ponadto drewnianą wieżę widokową (niezachowaną do dziś - została rozebrana w czasie I Wojny Światowej z uwagi na zły stan techniczny).
Popularność tego miejsca była niegdyś ogromna.
Nic dziwnego, że dawniej, niemal w każdy letni weekend, tłumy wycieczkowiczów z Wrocławia wysiadały z pociągu na dworcu w Piławie Górnej, by dotrzeć do Kluczowej specjalnie w tym celu podstawionymi powozami.

W grudniu 2020 roku byłam w tym miejscu sama. Oczywiście jeśli nie liczyć trzech dzików i dwóch zajęcy.
Trochę mi jednak brakło wsparcia i nie odważyłam się zajrzeć do wnętrza piwnic. Wyglądały bardzo ciekawie.

Lokalizacja
Załączniki
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (1).JPG
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (1).JPG (144.04 KiB) Przejrzano 5771 razy
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (2).JPG
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (2).JPG (102.69 KiB) Przejrzano 5771 razy
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (4).JPG
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (4).JPG (125.32 KiB) Przejrzano 5771 razy
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (5).JPG
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (5).JPG (136.86 KiB) Przejrzano 5771 razy
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (6).JPG
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (6).JPG (111.6 KiB) Przejrzano 5771 razy
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (7).JPG
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (7).JPG (70.46 KiB) Przejrzano 5771 razy
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (3).JPG
Kluczowa - Pod Skalną Piwnicą (3).JPG (117.3 KiB) Przejrzano 5771 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: buba » poniedziałek 21 gru 2020, 17:40

Ciekawe jak daleko sie ciągnie ta piwnica, ile jest jeszcze pomieszczen? Na pewno widac ze w tym pierwszym jest dogodne miejsce ogniskowe! :) Nadaloby sie to miejsce na jakis letni biwak!

Miejsce jest widoczne ze szlaku czy trzeba wiedziec gdzie odbic w lasy?

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 21 gru 2020, 19:34

Zimą widoczne z drogi Ząbkowice - Dzierżoniów. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: buba » wtorek 22 gru 2020, 21:38

Karolina Kot pisze:Zimą widoczne z drogi Ząbkowice - Dzierżoniów. ;)


A wiedzialas o niej cos w ogole wczesniej czy rzucila ci sie w oczy z tej drogi i poszlas sprawdzic co za dziwo? :)

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: Karolina Kot » wtorek 22 gru 2020, 22:31

Wiedziałam.
Znalazłam ją na archiwalnych mapach, które nałogowo oglądam w nielicznych wolnych chwilach.
Potem poszperałam w internetach i trafiłam na wzmiankę na stronie polska-org.pl.

Znalazłam też cmentarz w Kluczowej. Niestety, okazało się, że dziś nie ma już po nim śladu.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: buba » środa 23 gru 2020, 13:28

Karolina Kot pisze:Wiedziałam.
Znalazłam ją na archiwalnych mapach, które nałogowo oglądam w nielicznych wolnych chwilach.
Potem poszperałam w internetach i trafiłam na wzmiankę na stronie polska-org.pl.

Znalazłam też cmentarz w Kluczowej. Niestety, okazało się, że dziś nie ma już po nim śladu.


Mysmy kiedys przez Kluczową przewineli sie tylko przejazdem, zeby palac zobaczyc. Ale jakos tak jest, ze do kazdej chyba dolnoslaskiej miejscowosci mozna wracac wiele razy - i za kazdym razem odnalezc cos nowego!

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: Karolina Kot » środa 23 gru 2020, 19:25

buba pisze:do każdej chyba dolnośląskiej miejscowości można wracać wiele razy - i za każdym razem odnaleźć cos nowego!


Święte słowa!
Do takiego Tyńca nad Ślęzą albo Batorówka wracałam tyle razy, że mieszkańcy zaczęli mi mówić "dzień dobry". ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: buba » niedziela 27 gru 2020, 19:46

Karolina Kot pisze:
buba pisze:do każdej chyba dolnośląskiej miejscowości można wracać wiele razy - i za każdym razem odnaleźć cos nowego!


Święte słowa!
Do takiego Tyńca nad Ślęzą albo Batorówka wracałam tyle razy, że mieszkańcy zaczęli mi mówić "dzień dobry". ;)


W Tyncu nad Sleza to zatrzymalismy sie tylko sfocic palac a w Batorowku spalam 2 razy w PTSMie. Gadaj cos ty tam wyczaiła!!!!! :D

A miejscowi ograniczali sie tylko do dzien dobry czy zadawali jakies pytanie dodatkowe?

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kluczowa - ruiny gospody "Pod Skalną Piwnicą"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 27 gru 2020, 20:21

Tylko do "dzień dobry". ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość