Międzylesie - dawna gazownia

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Międzylesie - dawna gazownia

Postautor: Karolina Kot » środa 29 gru 2021, 06:57

W Międzylesiu (Mittelwalde), miasteczku położonym w powiecie kłodzkim, przy zakręcie ulicy Władysława Syrokomli 5, zachowały się zabudowania dawnej gazowni miejskiej.
Ten ciekawy, ceglany zakład powstał w XIX wieku. Produkował i przede wszystkim rozdzielał gaz do sieci miejskiej, zasilając między innymi piece oraz oświetlenie gazowe. Tego typu obiekty istniały niegdyś w każdym większym, szanującym się mieście.
Niestety, do naszych czasów przetrwały tylko nieliczne gazownie, większość z nich została bowiem przebudowana i zaadaptowana na nowe cele, bądź budynki zakładu rozebrano.
Wyjątkami są m.in. gazownie w Paczkowie lub w Sobótce - oba te obiekty zostały jednak starannie zagospodarowane. A tymczasem gazownia w Międzylesiu stoi sobie pusta i nieczynna - że aż chciałoby się rzec - jak ją Pan Bóg stworzył.
Ewenementem jest zachowany do dziś metalowy szkielet zbiornika na gaz - wierzcie mi, takich rzeczy nie spotyka się już zbyt często.

Niestety, teren dawnej gazowni nie jest dostępny do zwiedzania. Chroni go ogrodzenie, którego nie miałam ochoty forsować. Zdjęcia są więc jakie są.
Warto zwrócić uwagę na charakterystycznie zagłębienie w narożniku ściany - była tam niegdyś umieszczona latarnia gazowa.

Zdjęcia wykonałam w maju 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dawna gazownia (1).JPG
Dawna gazownia (1).JPG (91.96 KiB) Przejrzano 1575 razy
Dawna gazownia (2).JPG
Dawna gazownia (2).JPG (81.99 KiB) Przejrzano 1575 razy
Dawna gazownia (3).JPG
Miejsce po latarni gazowej
Dawna gazownia (3).JPG (87.87 KiB) Przejrzano 1575 razy
Dawna gazownia (4).JPG
Dawna gazownia (4).JPG (81.55 KiB) Przejrzano 1575 razy
Dawna gazownia (5).JPG
Dawna gazownia (5).JPG (109.03 KiB) Przejrzano 1575 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości