Strona 1 z 1

Sosnowiec - szyb kopalni "Dorota", mogiła pięciu ofiar zbrodni

: sobota 02 maja 2015, 02:20
autor: Karolina Kot
W dzielnicy Ostrowy Górnicze w Sosnowcu, w miejscu, gdzie ulica Generała Zygmunta Waltera Janke'go przechodzi w leśną drogę, zauważyć można brzozowy krzyż, upamiętniający ofiary morderstwa z dnia 12.02.1945.
Za nim, w lesie, ukryty wśród roślinności, znajduje się nieczynny szyb kopalni
"Stara Dorota". Na jego dnie po dziś dzień spoczywają ciała : Mieczysława Mackiewicza, jego żony, Heleny, synów: Bogdana i Jerzego Mackiewiczów oraz Jerzego Piwowarczyka, przyjaciela rodziny. Zostali oni zastrzeleni w rodzinnym domu przez nieznanych sprawców, a następnie ciała ich wrzucono do szybu - motywu działania ani winnych zbrodni nie udało się ustalić do dziś, mimo prowadzonego śledztwa.

Istnieje hipoteza, że tłem mordu mógł być napad rabunkowy - Mieczysław Mackiewicz był osobą zamożną, ostatnim dyrektorem kopalni "Dorota".
Drugi motyw mógł mieć podłoże polityczne. Według przekazów okolicznych mieszkańców, cała rodzina była przeciwna systemowi komunistycznemu, jaki tworzył się w Polsce. Prawdopodobnie obaj synowie Mieczysława Mackiewicza, Jerzy i Bogdan, należeli do Armii Krajowej.
Krzyż brzozowy w miejscu znajdującym się nieopodal dawnego szybu kopalni "Stara Dorota" postawiono dopiero w 1980 roku.
W roku 2002 znalazła się na nim tablica, na której widnieją nazwiska zastrzelonych oraz zdania: "Tu w szybie kopalni Stara Dorota spoczywają ciała pomordowanych żołnierzy AK. Chwała bohaterom. Hańba mordercom".

Z zebranego na miejscu wywiadu wynika, że rodzina Mackiewiczów zajmowała mieszkanie w jednym z Domów Urzędniczych przy ulicy Klubowej w Ostrowach Górniczych.
Według relacji pewnego starszego (i schorowanego) pana - konkretnie ten naprzeciwko wejścia do pięknej Gospody w Niemcach.
Jak dotąd nikt nie kwapił się o zasypywanie szybu, ani - tym bardziej - o wydobycie z niego szczątków zamordowanych.
Dekiel podobno niezbyt przypomina swym wyglądem typową "pokrywę dla szybów", wygląda raczej jak "taki mały, betonowy prostokąt" (czy jakoś tak, i o ile dobrze zapamiętałam treść wypowiedzi mojego rozmówcy) i znajduje się w bliskiej odległości od krzyża.

Lokalizacja

Moje zdjęcia pochodzą z roku 2010.

Re: Sosnowiec - szyb kopalni "Dorota", mogiła pięciu ofiar zbrodni

: piątek 17 cze 2016, 21:17
autor: Karolina Kot
Tak wyglądała mogiła i dekiel szybu w czerwcu 2016 roku.
Jak widać nowy krzyż nie przetrwał zbyt długo.

Re: Sosnowiec - szyb kopalni "Dorota", mogiła pięciu ofiar zbrodni

: poniedziałek 19 wrz 2016, 16:08
autor: Karolina Kot
Mogiła rodziny Mackiewiczów doczekała się godziwego upamiętnienia.
W sosnowieckiej dzielnicy Ostrowy Górnicze odbyły się uroczystości związane z uroczystym odsłonięciem obelisku poświęconego zamordowanej w 1945 roku rodzinie Mackiewiczów i Jerzemu Piwowarczykowi. Pamiątkowy kamień stanął w miejscu dawnego szybu Dorota, gdzie wrzucone zostały ciała zamordowanych.

Wydarzenia z 12 lutego 1945 roku okryte były przez lata zmową milczenia. Zamordowani związani byli z Armią Krajową, zaś ich oprawcy - z nową ludową władzą.

Do zabójstwa doszło w istniejącym do dzisiaj parterowym domu przy ul. Klubowej w Ostrowach Górniczych. Gdy do jego drzwi zastukali milicjanci, w środku znajdowali się dyrektor kopalni Mieczysław Mackiewicz, jego żona Helena i dwóch synów: Jerzy i Bogdan. W domu przebywał także Jerzy Piwowarczyk, brat dziewczyny, w której zakochał się jeden z młodych Mackiewiczów. Wszyscy zostali sprowadzeni do piwnicy i zastrzeleni. Dwa dni później ciała zamordowanych wrzucono do szybu kopalni Dorota, na końcu dzisiejszej ulicy Starzyńskiego w Ostrowach Górniczych.

Okoliczności zbrodni nigdy nie zostały oficjalnie wyjaśnione. W latach 80. w miejscu dawnego szybu pojawił się krzyż. Dopiero teraz pojawił się tam obelisk. Sprawą zajmował się katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, ale śledztwo zostało umorzone.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Ostrowach Górniczych. Potem odsłonięto pamiątkową tablicę.

sosnowiec.naszemiasto.pl

Zdjęcia wykonałam wieczorem, w dniu 17 września 2016 roku.

Re: Sosnowiec - szyb kopalni "Dorota", mogiła pięciu ofiar zbrodni

: wtorek 22 sie 2017, 07:40
autor: Zagłębiak
Witam, z tego co mi wiadomo, w miejscu gdzie obecnie znajduje się pomnik poświęcony ofiarom mordu z 1945 roku nie znajdował się szyb a upadowa... A co za tym idzie- mało prawdopodobnym jest to by ciała rodziny Mackiewiczów zostały wrzucone do upadowej, gdzie bez problemu można było wejść. Na pewno dwa szyby znajdowały sie nieco dalej w polach i kolejne dwa przy ostatnich zabudowaniach przed cmentarzem w Ostrowach Górniczych (w lesie z prawej strony) . Ceglany budynek mieszkalny o którym pisze wyżej niegdyś służył jako maszyna wyciągowa. Po zamknięciu kopalni został on zmodernizowany i podzielony na izby mieszkalne. W odległości 10 - 15 metrów znajduje się sporych rozmiarów betonowa plyta pod którą faktycznie był szyb kopalni. Ekschumacja czy też wydobycie szczątków rodziny Mackiewiczów nie jest takie proste bowiem istnieją tezy, że do właśnie tych szybow okoliczni mieszkańcy wrzucał wszystko to co nigdy więcej miało nie ujrzeć światła dziennego, między innymi materiały niebezpieczne, niewybuchy i wszystko to co zostało po wojnie.

Re: Sosnowiec - szyb kopalni "Dorota", mogiła pięciu ofiar zbrodni

: wtorek 22 sie 2017, 20:51
autor: Karolina Kot
Witamy!
To bardzo ciekawe informacje. Osobiście trudno mi się do nich odnieść, gdyż nie jestem osobą biegłą w historii górnictwa węglowego Zagłębia i nie chcę się wypowiadać na temat ewentualnej upadowej.
Wydaje się jednak dosyć oczywiste, że zwłoki rodziny Mackiewiczów raczej nie zostały wrzucone do wyrobiska tego typu, a do szybu o rozwinięciu pionowym.
Gdyby się okazało po analizie np. starych map, że w miejscu pomnika był wylot upadowej, chyba rzeczywiście należałoby przeanalizować tę tragiczną historię jeszcze raz.
Może mamy ostatnią szansę, by zając się dokładniej sprawą tego mordu, zapewne żyją jeszcze ostatni świadkowie tamtych dni.

Re: Sosnowiec - szyb kopalni "Dorota", mogiła pięciu ofiar zbrodni

: środa 23 sie 2017, 09:50
autor: kusmanek
Położenie dwóch wspomnianych wyżej szybów faktycznie nieco rozmywa się z lokalizacją miejsca pamięci. Poniżej fragment mapy z 1926 roku. Różowy punkt to lokalizacja pomnika(wziąłem przybliżoną lokalizację Szkieletka z Wikimapii). Widać również pozostałe szyby:
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... onID=90929
dorota.jpg
dorota.jpg (160.24 KiB) Przejrzano 12844 razy

Niestety na powyższej mapie upadowych nie zaznaczano.

Przy okazji podłączę się nieco do tematu. Zagłębiaku, posiadasz może jakieś informacje dotyczące mogiły żołnierzy niemieckich poległych w 1945 roku? Podobno pochowano ich gdzieś w okolicach hałdy kopalni Dorota.

Re: Sosnowiec - szyb kopalni "Dorota", mogiła pięciu ofiar zbrodni

: poniedziałek 19 lip 2021, 15:32
autor: Karolina Kot
Sosnowiec. Zniszczono pamiątkowy grób rodziny Mackiewiczów. Zadziałał wandal czy silny wiatr?

Wandal w Sosnowcu? W Ostrowach Górniczych zniszczony został krzyż znajdujący się przy symbolicznym grobie rodziny Mackiewiczów, którzy w 1945 zostali zamordowani za powiązania z AK. Sprawa oburzyła lokalną społeczność. Policja rzuca na światło inne światło - prawdopodobnie konstrukcja krzyża była już wcześniej uszkodzona i powalił ją silny wiatr.

Grób rodziny Mackiewiczów w Ostrowach Górniczych w Sosnowcu został zdemolowany. Kto tego dokonał?
Mieszkańcy Ostrów Górniczych w Sosnowcu są oburzeni. W dzielnicy mieścił się symboliczny grób rodziny Mackiewiczów. Teraz wygląda na zdemolowany - ktoś urwał krzyż, na którym wymienione są nazwiska pomordowanych. Sprawa została zgłoszona na policję. Ta rzuca na sprawę nowe światło.

- Na miejscu zjawił się zespół z Komisariatu Policji V. Nic nie wskazuje nam na to, że doszło do dewastacji. Przy pomniku znajdowały się taśmy, które umieścił wcześniej MZUK. Teren był zagrodzony, nie można było podejść do pomnika, bo jego konstrukcja była niestabilna. Wydaje nam się, że krzyż nie przestał ostatnich nawałnic, bo jego konstrukcja była naruszona już wcześniej. Obecnie policjanci nie potwierdzili, by ślady wskazywały na ingerencję osób trzecich - mówi DZ.pl podkomisarz Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Przyglądając się zdjęciom możemy dostrzec, że rzeczywiście krzyż mógł być źle usadowiony, a silne burze i wiatry, które przeszły w ostatnich dniach przez miasto spowodowały, że konstrukcja tego nie wytrzymała. Najważniejsze jednak, że krzyż zostanie naprawiony.

- Potwierdzam, że MZUK już wcześniej zabezpieczał tę konstrukcję. Oczywiście niedługo naprawimy krzyż - mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

To symboliczny grób rodziny Mackiewiczów
Krzyż, który został zniszczony znajduje się przy ulicy Waltera-Jankiego w Ostrowach Górniczych. To symboliczny grób rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka. 12 lutego 1945 doszło do przerażającego morderstwa. Zamordowani związani byli z Armią Krajową, zaś ich oprawcy - z nową ludową władzą.

Do zabójstwa doszło w parterowym domu przy ul. Klubowej w Ostrowach Górniczych. Gdy do drzwi zastukali milicjanci, w środku znajdowali się dyrektor kopalni Mieczysław Mackiewicz, jego żona Helena i dwóch synów: Jerzy i Bogdan. W domu przebywał także Jerzy Piwowarczyk, brat dziewczyny, w której zakochał się jeden z młodych Mackiewiczów. Wszyscy zostali sprowadzeni do piwnicy i zastrzeleni. Dwa dni później ciała zamordowanych wrzucono do szybu kopalni Dorota.

W latach 80. w miejscu dawnego szybu pojawił się krzyż, a w 2016 w Ostrowach Górniczych odbyły się uroczystości związane z uroczystym odsłonięciem obelisku poświęconego zamordowanym. Po uroczystej mszy świętej odsłoniono obok krzyża odsłoniono obelisk.

Kacper Jurkiewicz
19 lipca 2021
Źródło: dziennikzachodni.pl