Wiertarka mojego Ojca

W dziale tym zamieszczamy interesujące przedmioty, odziedziczone po przodkach lub zakupione na giełdach staroci

Moderator: Velder

Posty: 3
Rejestracja: wtorek 13 lip 2021, 19:04

Wiertarka mojego Ojca

Postautor: SynJerzego » wtorek 13 lip 2021, 20:55

Witam wszystkich Forumowiczów.

Dopiero teraz zarejestrowałem się na Waszym forum, chociaż czytam je z dużym zainteresowaniem już od początku jego istnienia. Uczyniłem to właściwie tylko w jednym celu. Otóż niedawno minęło pół roku od śmierci mojego Ojca, rocznik 1939. Był mistrzem ślusarskim i jedną z nielicznych pamiątek, jaką mi zostawił jest jednobiegowa wiertarka ręczna. Ponoć została wykonana przez Niego własnoręcznie, przynajmniej taką informację uzyskałem z drugiej ręki. Prawdopodobnie została wykonana tylko częściowo, bo uchwyt wiertarski (potocznie zwany „futerkiem”) na pewno jest „fabryczny”. Być może mylę się w kwestii oryginalności całego narzędzia i ktoś z Was wyprowadzi mnie z błędu. Tym niemniej dla mnie pozostanie ona po prostu wiertarką mojego Ojca i chciałbym ją w jakiś sposób uwiecznić…

SynJerzego
Załączniki
Wiertarka Ojca.jpg
Wiertarka Ojca.jpg (272.34 KiB) Przejrzano 2550 razy

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wiertarka mojego Ojca

Postautor: Karolina Kot » wtorek 13 lip 2021, 21:49

Wzruszający wpis. Takie pamiątki rodzinne to prawdziwe skarby.
Witamy Pana na Forum.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 3
Rejestracja: wtorek 13 lip 2021, 19:04

Re: Wiertarka mojego Ojca

Postautor: SynJerzego » wtorek 20 lip 2021, 20:50

Dodam jeszcze, że Ojciec swoją zawodową edukację rozpoczynał w zakładach Hipolita Cegielskiego (popularnym Ceglorzu) mieszczących się w Poznaniu. O historii firmy można poczytać tu:

https://www.miastopoznaj.pl/blogi/pozostale/8217-od-sklepu-do-fabryki-czyli-dzieje-firmy-hipolita-cegielskiego-do-1918-r

https://www.miastopoznaj.pl/blogi/pozostale/8455-parowozy-kotly-i-walce-czyli-zaklady-hipolita-cegielskiego-w-okresie-miedzywojennym


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nasze skarby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości