Porcelanowe korki do butelek czyli "porcelanki"

W dziale tym zamieszczamy interesujące przedmioty, odziedziczone po przodkach lub zakupione na giełdach staroci

Moderator: Velder

Posty: 28028
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Porcelanowe korki do butelek czyli "porcelanki"

Postautor: Karolina Kot » środa 27 mar 2024, 00:04

Ponieważ mój osobisty zbiór "porcelanek", czyli ceramicznych, przedwojennych zatyczek do butelek, zwyczajowo zaopatrywanych w sygnaturę producenta, liczy sobie aktualnie już trzy i pól sztuki :D, postanowiłam założyć nowy wątek, bo wydaje mi się, że może się z tego wytarabanić całkiem ciekawe cuś.
No zobaczmy.
Czas pokaże.

Na początek moja ulubiona i najpierwsza "porcelanka", znaleziona w miejscu nieistniejącego już młyna LINK, w dawnej kolonii Buschhäuser w Piławie Górnej (Gnadenfrei), w powiecie dzierżoniowskim, na Dolnym Śląsku.

Zachowała się do dziś szyjka butelki wraz z korkiem (znalezisko trafiło mi się 8 marca, więc uznałam, że to "tulipan na Dzień Kobiet").
Sygnatura na korku odnosi się do niejakiego Albrechta Haselbacha, właściciela znakomitego browaru :arrow: w Namysłowie (Namslau).
Załączniki
Tulipan (1).jpg
Tulipan (1).jpg (72.55 KiB) Przejrzano 119 razy
Tulipan (2).jpg
Tulipan (2).jpg (62.6 KiB) Przejrzano 119 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28028
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Porcelanowe korki do butelek czyli "porcelanki"

Postautor: Karolina Kot » środa 27 mar 2024, 00:10

Ten porcelanowy korek, ze słabo widocznym napisem wyżebrałam od koleżanki z pracy.
Widnieje na nim sygnatura apteki w Schreiberhau, czyli w Szklarskiej Porębie.
Załączniki
Apteka (2).jpg
Apteka (2).jpg (59.03 KiB) Przejrzano 119 razy
Apteka (1).jpg
Apteka (1).jpg (47.17 KiB) Przejrzano 119 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28028
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Porcelanowe korki do butelek czyli "porcelanki"

Postautor: Karolina Kot » środa 27 mar 2024, 00:11

A tu mamy pół korka.
Z pół korkiem i niezwykle kumatym mózgiem można wykombinować, że znowu chodzi o Namysłów i browar Albrechta Haselbacha.
Załączniki
Browar Namysłów (1).jpg
Browar Namysłów (1).jpg (80.1 KiB) Przejrzano 119 razy
Browar Namysłów (3).jpg
Browar Namysłów (3).jpg (82.16 KiB) Przejrzano 119 razy
Browar Namysłów (2).jpg
Browar Namysłów (2).jpg (86.36 KiB) Przejrzano 119 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28028
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Porcelanowe korki do butelek czyli "porcelanki"

Postautor: Karolina Kot » środa 27 mar 2024, 00:11

A to cudo dostałam od kolegi z pracy, należącego do naszej zatwardziałej w nierównych bojach Samodzielnej Brygady Kostnodesantowej. :arrow: LINK - bardzo polecam!
Sygnatura odnosi się do zakładu pana Otto Scholza z Gross-Wartenberg, czyli z Sycowa, miasta położonego w powiecie oleśnickim, na Dolnym Śląsku.
Załączniki
Syców (3).jpg
Syców (3).jpg (44.13 KiB) Przejrzano 119 razy
Syców (2).jpg
Syców (2).jpg (65.32 KiB) Przejrzano 119 razy
Syców (1).jpg
Syców (1).jpg (49.99 KiB) Przejrzano 119 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28028
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Porcelanowe korki do butelek czyli "porcelanki"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 kwie 2024, 00:48

A to cudo kupiłam kilka lat temu na targu staroci w Będzinie.
Oryginalna butelka, pochodząca z Browaru Sieleckiego w Sosnowcu, zamknięta porcelanowym korkiem.
Prawdziwe cacko!
Załączniki
Browar Renard (1).jpg
Browar Renard (1).jpg (62.4 KiB) Przejrzano 71 razy
Browar Renard (3).jpg
Browar Renard (3).jpg (43.3 KiB) Przejrzano 71 razy
Browar Renard (2).jpg
Browar Renard (2).jpg (42.75 KiB) Przejrzano 71 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nasze skarby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości