Stare żelazka

W dziale tym zamieszczamy interesujące przedmioty, odziedziczone po przodkach lub zakupione na giełdach staroci

Moderator: Velder

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Stare żelazka

Postautor: Kama » sobota 01 lip 2023, 21:59

Mam takie niewielkie żelazko, używane niegdyś przez moich Dziadków jako turystyczne.
Niestety nie znalazłam (na razie) doń sznura – pamiętam, że był w oplocie bawełnianym, lekko postrzępionym, ze złączem ceramicznym i bakelitową wtyczką.
Mam nadzieję, że jeszcze wpadnie mi w ręce, gdy tylko dokopię się do głębszych pokładów domowych przydasiów ;)
Mini-żelazko.jpg
Mini-żelazko.jpg (36.71 KiB) Przejrzano 722 razy

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Stare żelazka

Postautor: smar » niedziela 02 lip 2023, 15:30

Kama pisze:... Niestety nie znalazłam (na razie) doń sznura – pamiętam, że był w oplocie bawełnianym, lekko postrzępionym, ze złączem ceramicznym i bakelitową wtyczką...

Poszperałem u moich rodziców licząc że może chociaż "sznur do kuchenki" znajdę (od "sznura do żelazka" różnił się brakiem bawełnianego oplotu) - niestety. Ale za to znalazłem "sprzęgło" w oparciu o które można by sznur do żelazka zrobić! Jest to chyba jeden z ostatnich produkowanych modeli, bez "uziemienia":

sprzeglo.jpg
sprzeglo.jpg (45.51 KiB) Przejrzano 709 razy

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stare żelazka

Postautor: Karolina Kot » wtorek 12 wrz 2023, 17:11

I pomyśleć, że nie uratowałam babcinego żelazka...
Wstyd. Poszło na hasiok razem z tym oplecionym sznurem, wspomnianym przez Kamę.
Nie mam pojęcia, jak ten fakt odpokutować.

Tymczasem chciałabym zaprezentować żelazka pochodzące w Wołynia, prezentowane na wystawie Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu:
Załączniki
Żelazka z Wołynia (1).jpg
Żelazka z Wołynia (1).jpg (46.76 KiB) Przejrzano 539 razy
Żelazka z Wołynia (4).jpg
Żelazka z Wołynia (4).jpg (57.62 KiB) Przejrzano 539 razy
Żelazka z Wołynia (3).jpg
Żelazka z Wołynia (3).jpg (59.48 KiB) Przejrzano 539 razy
Żelazka z Wołynia (2).jpg
Żelazka z Wołynia (2).jpg (60.88 KiB) Przejrzano 539 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stare żelazka

Postautor: Karolina Kot » środa 17 sty 2024, 00:16

Bardo (Wartha) w powiecie ząbkowickim. Żelazka ze zbiorów historycznego Zajazdu pod Złotym Gryfem:
Załączniki
Bardo - kolekcja z restauracji Pod Złotym Gryfem (1).jpg
Bardo - kolekcja z restauracji Pod Złotym Gryfem (1).jpg (68.95 KiB) Przejrzano 325 razy
Bardo - kolekcja z restauracji Pod Złotym Gryfem (2).jpg
Bardo - kolekcja z restauracji Pod Złotym Gryfem (2).jpg (66.39 KiB) Przejrzano 325 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stare żelazka

Postautor: Karolina Kot » niedziela 11 lut 2024, 13:15

Szlak Ginących Zawodów to gospodarstwo - skansen, znajdujące się w Kudowie - Czermnej (Čermná), na Dolnym Śląsku, w powiecie kłodzkim, przy ulicy Bolesława Chrobrego 43a.
W jednym z budynków można obejrzeć tu ciekawą kolekcję starych żelazek z różnych okresów.
To jej ze skansenu w Wambierzycach sporo jej jeszcze brakuje.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2024 roku.
Załączniki
Kudowa - Czermna, stare żelazka (1).jpg
Kudowa - Czermna, stare żelazka (1).jpg (70.47 KiB) Przejrzano 235 razy
Kudowa - Czermna, stare żelazka (4).jpg
Kudowa - Czermna, stare żelazka (4).jpg (61.65 KiB) Przejrzano 235 razy
Kudowa - Czermna, stare żelazka (3).jpg
Kudowa - Czermna, stare żelazka (3).jpg (47.15 KiB) Przejrzano 235 razy
Kudowa - Czermna, stare żelazka (2).jpg
Kudowa - Czermna, stare żelazka (2).jpg (60.37 KiB) Przejrzano 235 razy
Kudowa - Czermna, stare żelazka (5).jpg
Kudowa - Czermna, stare żelazka (5).jpg (43.27 KiB) Przejrzano 235 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nasze skarby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości