Kraków - Bieżanów, dworzec kolejowy

Moderator: Dawid_FSO

Posty: 21539
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Kraków - Bieżanów, dworzec kolejowy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 13 maja 2018, 23:16

W Krakowie - Bieżanowie, na końcu ulicy stacyjnej, znajduje się opuszczony i bardzo zaniedbany budynek dworca kolejowego. Jest to murowany, parterowy, niewielki budynek kryty dwuspadowym dachem. Wybudowano go w połowie XIX wieku i przez dziesięciolecia służył podróżnym. Niestety, od lat 90. XX wieku nie jest już użytkowany i niszczeje. Patrząc na niego trudno sobie wyobrazić, że w jego poza poczekalnią i kasami, mieściła się niegdyś także restauracja.
Podczas mojej wizyty odniosłam jednak wrażenie, że przy okazji modernizacji całej stacji kolejowej być może wyremontowany zostanie także historyczny dworzec.

Kilka miesięcy temu na dworzec zwróciło uwagę Radio Kraków
Zamknięty od ponad 20 lat dworzec niszczeje, a jego ponad 150-letnie mury szpecą kolejne bazgroły grafficiarzy. Dlatego też radni krakowskiego Bieżanowa chcą ratować zabytkową stację. Jak mówi Elżbieta Matykiewicz - radna dzielnicy, remont dworca to dobry pomysł, bo Bieżanów jest stacją, z której wielu krakowian dojeżdża między innymi do szkół i do pracy w centrum miasta.

"Służyłby jako poczekalnia, szczególnie w okresie zimowym. W tej chwili po prostu straszy - budynek jest odrapany, okna są zabite płytami pilśniowymi. Polskie Koleje Państwowe stanowią w tej chwili zespół różnorakich spółek. Próbowaliśmy do różnych z tych spółek dotrzeć w kwestii remontu dworca i okazało się, że spółka która zajmuje się nieruchomościami kolejowymi jest zupełnie niezainteresowana renowacją dworca" - dodaje Matykiewicz.

Tymczasem PKP tłumaczy, że po modernizacji trasy kolejowej dworzec razem z kasami biletowymi nie był już potrzebny i dlatego został zamknięty. W tym momencie władze spółki szukają prywatnego inwestora, który mógłby wynająć budynek. "Nie ma niestety zainteresowania. Jedna firma chciała się tym zająć w 2015 roku, ale zrezygnowała, bo wiąże się to ze sporymi kosztami" - tłumaczy Tomasz Leś z biura prasowego PKP SA.

Budynek wymaga kompleksowego remontu, a ponieważ dworzec jest zabytkiem, to wszelkie prace budowlane musiałyby być uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zdaniem Tomasza Żakowskiego - krakowskiego miłośnika kolei, przywracanie tam znów dworca nie ma sensu. "Mamy tam kursy tylko pociągów osobowych, linie do Tarnowa, Wieliczki, oczywiście też w kierunku Krakowa Głównego, więc ten ruch jest bardzo lokalny. To są mieszkańcy, którzy dojeżdżają codziennie do pracy, natomiast nie są to podróżni, którzy podróżują na trasach dalekobieżnych. Kasa biletowa, czy przechowalnia bagażu nie jest tu potrzebna. Oczywiście stacja ma swój urok, więc z tego względu warto by było ten budynek wyremontować i na przykład przekazać prywatnemu inwestorowi pod sklep czy punkt handlowy" - przekonuje Żakowski. Miłośnik kolei podkreśla jednak, że rezygnacja z poczekalni i kas nie oznacza, że dworzec powinien odejść w zapomnienie. Przykładem zrujnowanej stacji, którą odremontowano i zagospodarowano na nowo jest na przykład stacja w Wieliczce. "Wysiadając na stacji Wieliczka mamy piękną odrestaurowaną stację z punktami handlowymi. Kiedyś ten budynek po prostu odstraszał" - wyjaśnia Żakowski.

Tyle tylko, że na stacji przesiadkowej jaką jest Bieżanów nikt nie chce otwierać sklepów. Wygląda na to, że pasażerowie czekający na pociąg będą nadal marznąc na peronach, bo kolejowa poczekalnia też tam nie wróci.


Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Budynek dworca (1).JPG
Budynek dworca (1).JPG (101.76 KiB) Przejrzano 2309 razy
Budynek dworca (4).JPG
Budynek dworca (4).JPG (81.6 KiB) Przejrzano 2309 razy
Budynek dworca (2).JPG
Budynek dworca (2).JPG (89.96 KiB) Przejrzano 2309 razy
Budynek dworca (5).JPG
Budynek dworca (5).JPG (58.09 KiB) Przejrzano 2309 razy
Budynek dworca (3).JPG
Budynek dworca (3).JPG (81.84 KiB) Przejrzano 2309 razy
Budynek dworca (6).JPG
Budynek dworca (6).JPG (84.66 KiB) Przejrzano 2309 razy
Budynek dworca (7).JPG
Budynek dworca (7).JPG (95.68 KiB) Przejrzano 2309 razy
Szczepimy się!
Obywatel zaszczepiony jest zdrowszy i mniej awanturujący się.

Posty: 21539
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Kraków - Bieżanów, dworzec kolejowy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 13 maja 2018, 23:19

A tak wyglądała cała stacja podczas przebudowy, wiosną 2018 roku. Zamiast słynnej, bardzo długiej kładki dla pieszych powstaje przejście podziemne wiodące na perony.
Załączniki
Stacja kolejowa w przebudowie (1).JPG
Stacja kolejowa w przebudowie (1).JPG (83.28 KiB) Przejrzano 2308 razy
Stacja kolejowa w przebudowie (2).JPG
Stacja kolejowa w przebudowie (2).JPG (118.32 KiB) Przejrzano 2308 razy
Stacja kolejowa w przebudowie (3).JPG
Stacja kolejowa w przebudowie (3).JPG (90.26 KiB) Przejrzano 2308 razy
Stacja kolejowa w przebudowie (4).JPG
Stacja kolejowa w przebudowie (4).JPG (85.26 KiB) Przejrzano 2308 razy
Stacja kolejowa w przebudowie (5).JPG
Stacja kolejowa w przebudowie (5).JPG (99.98 KiB) Przejrzano 2308 razy
Stacja kolejowa w przebudowie (7).JPG
Stacja kolejowa w przebudowie (7).JPG (112.24 KiB) Przejrzano 2308 razy
Stacja kolejowa w przebudowie (6).JPG
Stacja kolejowa w przebudowie (6).JPG (97.36 KiB) Przejrzano 2308 razy
Szczepimy się!
Obywatel zaszczepiony jest zdrowszy i mniej awanturujący się.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości