Przypałacowa stacja paliwowa

Moderator: Eworu

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Przypałacowa stacja paliwowa

Postautor: Maras Starszy » środa 13 sty 2021, 22:54

Witam serdecznie!
Dziś mój pierwszy dzień na portalu Strażnicy Czasu ...w chwilę po rejestracji. Oczywiście wcześniej bywałem tutaj dość często, zaczytywałem się w relacjach, opisach, "odkrywałem" na nowo uwiecznione na fotografiach miejsca, w których niegdyś gdy tam bywałem wydawały się jakieś takie powszednie i prozaiczne. Z perspektywy obiektywu Strażników Czasu duże i mniejsze miejscowości, wioski, przysiółki a w nich poszczególne domostwa a i nawet niewielkie artefakty nabrały magii i to co niegdyś było jeszcze takie zwykłe dziś widzę, że jest niezwykle istotne i ważne.Jakoś tak ociągałem się by włączyć się w to wszystko ale zmotywowała mnie "zagubiona" stacja paliw w Golińsku... i stąd decyzja raz kozie śmierć.Stacja zawsze mnie intrygowała ilekroć tamtędy przejeżdżałem i widzę, że wiele osób ma podobne podejście do takich miejsc.
Dzisiejsze zdjęcia wiążące się z tematem przedstawiają jednodystrybutorową "przypałacową" stację paliw. Nie pamiętam gdzie to było - jedna z setek rezydencji na Dolnym Śląsku (był to rok 2008), ale odszukam notatki i uzupełnię lokalizację.
Załączniki
1.JPG
Widok ogólny dystrybutora
1.JPG (213.48 KiB) Przejrzano 4405 razy
2.JPG
Pojemność szklanych pojemników 5 dcm
2.JPG (198.44 KiB) Przejrzano 4405 razy

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Przypałacowa stacja paliwowa

Postautor: Karolina Kot » czwartek 14 sty 2021, 00:16

O!!
Perełka! Coś takiego widziałam w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Trzeba się spieszyć z fotografiami, bo takie rzeczy znikają z dnia na dzień. Świat pędzi do przodu.

Ciekawy debiut na Forum, witamy serdecznie! ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Przypałacowa stacja paliwowa

Postautor: Maras Starszy » czwartek 14 sty 2021, 07:30

Dziękuję bardzo Pani za miłe powitanie na Forum.
Jestem pod wielkim wrażeniem fachowości relacji, opisów i sprawozdań z objazdów, ekspedycji i wszelkich innych tego typu wizji lokalnych, które niekiedy wywołują zgrozę, zdumienie, szok a nawet ....dreszcze. Może to się wydawać śmieszne ale miałem tak z jednym z prezentowanych pałaców, który poznałem z autopsji przed rokiem 2000 , później w roku Dwóch Wież i kilkukrotnie w kolejnych latach.
Było to takie dziwne uczucie ponieważ podczas cyklicznego oglądania tego wielkiego dworu, odnosiło się wrażenie, iż ów kilkusetletni kamienny monolit chociaż pozbawiony już dachu, okien i tynku niczym zamek z piasku "rozpływa" się w bezlitosnym czasie. Właściwie jego entropia rozpoczęła się już w latach siedemdziesiątych i zaczął powoli znikać i co jest szokujące to nadal znika za sprawą "bezlitosnych" ludzi, którzy mają podręczny "kamieniołom" i taki mały "składzik" renesansowych i manierystycznych detali architektonicznych, które były wtórnie wykorzystane jako budulec podczas barokizacji obiektu. Niekiedy mam wrażenie jakbym oglądał zdjęcia z kambodżańskiej puszczy...
Jeśli chodzi o czas to faktycznie takie rzeczy jak choćby ów dystrybutor znikają na naszych oczach, gorzej znikają całe obiekty, które wydawać by się mogło będą stały kolejne stulecia. W tej chwili - pisząc o czasie mam na myśli konkretny budynek, rezydencję o której H. Lutsch pisał iż "jest to najpiękniejszy późnobarokowy pałac na Dolnym Śląsku" . Oglądałem wczoraj, przedwczoraj i kilka dni wcześniej fotografie zamieszczone na portalu z objazdu po Dębowym Gaju pow. lwówecki (i Schloss Siebeneichen) i ....żal, smutek i złość że tak się dzieje.
Załączniki
Element renesansowej kamieniarki z Debowego Gaju.JPG
Element renesansowej kamieniarki z Debowego Gaju.JPG (208.7 KiB) Przejrzano 4390 razy

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Golińsk - przypałacowa stacja paliwowa

Postautor: Karolina Kot » czwartek 14 sty 2021, 10:09

A tu mamy wspomniany przeze mnie dystrybutor z wystawy z muzeum w Świdnicy.
Ten egzemplarz jest przedwojenny, uderza jego podobieństwo.
Załączniki
Dystrybutor z muzeum (1).JPG
Dystrybutor z muzeum (1).JPG (20.75 KiB) Przejrzano 4381 razy
Dystrybutor z muzeum (2).JPG
Dystrybutor z muzeum (2).JPG (49.07 KiB) Przejrzano 4381 razy
Dystrybutor z muzeum (3).JPG
Dystrybutor z muzeum (3).JPG (24.37 KiB) Przejrzano 4381 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Golińsk - przypałacowa stacja paliwowa

Postautor: Maras Starszy » czwartek 14 sty 2021, 13:32

Faktycznie prawie, że identyczny - być może to jest ten sam egzemplarz. Ciekaw jestem od kiedy stoi w świdnickim muzeum ?

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Przypałacowa stacja paliwowa

Postautor: Maras Starszy » czwartek 14 sty 2021, 14:01

Jednak są to dwa rożne egzemplarze! Na poniższych zdjęciach widać różnice - ręczna pompa jest ułożona w innej pozycji i "deska rozdzielcza" z licznikiem jest nieco inna.
Załączniki
detal 1.jpg
detal 1.jpg (44.24 KiB) Przejrzano 4374 razy
detal 2.jpg
detal 2.jpg (50.19 KiB) Przejrzano 4374 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Opuszczone stacje benzynowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości