Polanica - Zdrój, Srebrne Źródło

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Polanica - Zdrój, Srebrne Źródło

Postautor: Karolina Kot » sobota 03 paź 2020, 10:07

W Polanicy - Zdroju (Altheide Bad), po lewej stronie drogi wiodącej w kierunku Szczytnej (dziś to Aleja Wojska Polskiego), u wylotu Piekielnej Doliny (Höllenthal), po minięciu zabudowań Huty Szkła Artystycznego "Barbara", a przed dominującym w okolicy sanatorium "Malwa" dostrzec możemy pewien tajemniczy i niemal całkowicie zapomniany obiekt, wkomponowany w skarpę po którym poprowadzono tory kolejowe.
Jest to dawne Srebrne Źródło, niegdyś bogate w obfitująca w wapń wodę mineralną.
Wypływająca stąd woda miała - nawet zimą - stałą temperaturę około 8 stopni Celsjusza, była więc uznawana za ciepłe źródło.
Nic dziwnego, że ujęto go niegdyś w kamienna obudowę, dziś zdewastowaną. Uważny obserwator dostrzeże skuty po II Wojnie Światowej napis "Silberquelle", czyli niemiecką nazwę tego miejsca.

Tak mi się trochę wydaje, że to nieco wstyd, by tak ciekawy obiekt, położony tuz obok szerokiego chodnika oraz dużego ośrodka sanatoryjnego, wyglądał obecnie tak jak na poniższych zdjęciach.
Srebrne Źródło powinno być atrakcją turystyczną, a nie reliktem przeszłości, wabiącym jedynie podobnych mi zapaleńców, szukających tego, co zapomniane.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w październiku 2020 roku.
Załączniki
Srebrne Źródło (1).JPG
Srebrne Źródło (1).JPG (139.45 KiB) Przejrzano 2194 razy
Srebrne Źródło (2).JPG
Srebrne Źródło (2).JPG (139.68 KiB) Przejrzano 2194 razy
Srebrne Źródło (3).JPG
Srebrne Źródło (3).JPG (146.83 KiB) Przejrzano 2194 razy
Srebrne Źródło (4).JPG
Srebrne Źródło (4).JPG (93.34 KiB) Przejrzano 2194 razy
Srebrne Źródło (5).JPG
Srebrne Źródło (5).JPG (137.44 KiB) Przejrzano 2194 razy
Srebrne Źródło (6).JPG
Srebrne Źródło (6).JPG (104.38 KiB) Przejrzano 2194 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości