Żelazno - wieża mieszkalno - obronna

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Żelazno - wieża mieszkalno - obronna

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 11 lis 2019, 10:18

W miejscowości Żelazno (Eisersdorf, Kreis Glatz), położonej w gminie Kłodzko, w sąsiedztwie zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętego Marcina (koniecznie trzeba go obejrzeć, zwłaszcza ze względu na ciekawy mur z obejściem i starymi nagrobkami) znajduje się obiekt, który sprawił, że z wrażenia o mały włos nie zjechałam Archimedesem z mostu do Białej Lądeckiej. ;)
Otóż jadąc pewnego dnia po pracy na "krótką wycieczkę celem odreagowania" do Bystrzycy Kłodzkiej nagle zauważyłam górującą nad dachami domów budowlę, znaną mi dotychczas jedynie z rycin i rekonstrukcji.

Tamtego dnia nie zdążyłam już odwiedzić Żelazna, ale wróciłam przy pierwszej nadarzającej się okazji (czyli - jak to w życiu bywa - tak ze dwa miesiące później).
Bardzo mi się spodobało! Oto przed sobą miałam relikt klasycznej wieży mieszkalno - obronnej, czyli takiego małego zamku, budowli wznoszonej w średniowieczu na małych grodziskach lub strażnicach. Na Śląsku i w Małopolsce, czyli terenach doskonale mi znanych, najczęściej były to budynki drewniane, przez co nie zachowały się do dziś (ich relikty udaje się jednak odszukać podczas badań archeologicznych).
Wieżę z Żelazna wzniesiono jednak z trwałego kamienia, gdyż w okolicy od dawna znane były łatwo dostępne pokłady doskonałej jakości wapieni i marmuru.
Budowla powstała najprawdopodobniej pod koniec XIV wieku jako niewielka siedziba rycerska, pełniąca jednocześnie funkcje strażnicy dla przebiegającego w pobliżu szlaku kupieckiego.
Przez lata była przebudowywana, a w czasie Wojny Trzydziestoletniej strawił ją pożar. W roku 1727 odbudowano ja jednak, otynkowano i nakryto siodłowym dachem.
W czasie II Wojny Światowej mieścił się w niej niewielki niemiecki obóz pracy przymusowej dla około dwudziestu więźniów różnych narodowości, wśród których znaleźli się Francuzi, Anglicy, a także Polacy.
Po wojnie w zabytku swoją siedzibę miał lokalny hufiec harcerski (ależ ktoś miał fajny pomysł, klimat tam panował pewnie rodem z "Pana Samochodzika").
Obecnie wieża znajduje się w rękach prywatnych i chyba bardzo dobrze na tym wychodzi.
Właściciel odświeżył elewację, przywracając jej pierwotny wygląd i zainwestował w odbudowę głowicy wieży, wzorując się na dawnych rycinach, przez co całość wywarła na mnie tak piorunujące wrażenie. :)
Szkoda tylko, że nie można zajrzeć do środka.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2019 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Wieża mieszkalno - obronna (1).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (1).JPG (63.47 KiB) Przejrzano 5406 razy
Wieża mieszkalno - obronna (4).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (4).JPG (69.91 KiB) Przejrzano 5406 razy
Wieża mieszkalno - obronna (3).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (3).JPG (58.86 KiB) Przejrzano 5406 razy
Wieża mieszkalno - obronna (7).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (7).JPG (99.24 KiB) Przejrzano 5406 razy
Wieża mieszkalno - obronna (8).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (8).JPG (77.55 KiB) Przejrzano 5406 razy
Wieża mieszkalno - obronna (6).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (6).JPG (83.98 KiB) Przejrzano 5406 razy
Wieża mieszkalno - obronna (5).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (5).JPG (67.61 KiB) Przejrzano 5406 razy
Wieża mieszkalno - obronna (2).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (2).JPG (62.52 KiB) Przejrzano 5406 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Żelazno - wieża mieszkalno - obronna

Postautor: Karolina Kot » środa 06 maja 2020, 23:45

Maj 2020.

Wyobraźmy sobie teraz, że nie ma zabudowań otaczających wieżę, sama wieża także się nie zachowała, istnieje jedynie sam kościół i niewielki pagórek położony w jego sąsiedztwie.
Wtedy zdjęcia nosiłyby tytuł "grodzisko w Żelaźnie z lotu ptaka"... ;)
Załączniki
Z lotu ptaka (1).JPG
Z lotu ptaka (1).JPG (79.73 KiB) Przejrzano 5121 razy
Z lotu ptaka (2).JPG
Z lotu ptaka (2).JPG (117.51 KiB) Przejrzano 5121 razy
Z lotu ptaka (3).JPG
Z lotu ptaka (3).JPG (106.02 KiB) Przejrzano 5121 razy
Z lotu ptaka (4).JPG
Z lotu ptaka (4).JPG (123.01 KiB) Przejrzano 5121 razy
Z lotu ptaka (5).JPG
Z lotu ptaka (5).JPG (85.04 KiB) Przejrzano 5121 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Żelazno - wieża mieszkalno - obronna

Postautor: piotrwilczek » niedziela 10 maja 2020, 08:42

Podobna wieża znajduje się w Siedlęcinie na trasie z Jeleniej Góry do Wlenia.Niestety nie mam fotek ale polecam odwiedzić i zobaczyć min. zachowane średniowieczne świeckie polichromie.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Żelazno - wieża mieszkalno - obronna

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 maja 2020, 12:01

Niesamowite! Muszę to zobaczyć.
Nie wiedziałam o niej.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Żelazno - wieża mieszkalno - obronna

Postautor: piotrwilczek » poniedziałek 11 maja 2020, 10:08

Generalnie polecam trasę Jelenia Góra -Wleń.Znajdziesz tam naprawdę sporo ciekawych tematów ;budynki wiejskie stare kamienice,kościoły zamek we Wleniu,pałace i w okolicy kilka ciekawych miejsc nad Bobrem.Jest też kilka starych kamieniołomów w tym na wschód od Wlenia słynne Organy Wielisławskie,czy też wygasły wulkan czyli śląska Fujiyama.Jeśli odwiedzisz te miejsca z przyjemnością przypomnę sobie te okolice które odwiedzałem kilkakrotnie w latach 80-tych i 90 tych.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Wieże rycerskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości