Strona 1 z 1

Jaźwina - Dwór Wschodni

: sobota 15 lut 2020, 09:17
autor: Karolina Kot
We wsi Jaźwina (Langseifersdorf), położonej w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Łagiewniki, około 100 metrów na północ od kościoła pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego, w sąsiedztwie zabudowań folwarcznych znajdują się ruiny dawnego dworu, tzw. wschodniego.
Jest to obiekt o rodowodzie sięgającym średniowiecza, posiadający cechy obronne - niegdyś otaczała go wypełniona wodą fosa, dziś słabo już czytelna. Prawdopodobnie pierwotnie fortalicjum wyglądało jak typowy gródek stożkowaty z wieżą mieszkalno - obronną na majdanie, a późniejsze wielokrotne modernizacje i rozbudowy nadały mu wygląd, jaki posiadał jeszcze za czasów II Wojny Światowej.

Niestety, obecnie nieremontowany od lat zabytek znajduje się w opłakanym stanie. Jest pozbawiony dachu, a jego mury częściowo zawaliły się oraz zostały celowo rozebrane po roku 1945. Dodatkowo całość jest strasznie zarośnięta i w sezonie wegetacyjnym niemal niewidoczna. Korzenie krzewów i drzewek dodatkowo uszkadzają spękane ściany.
Moja wizyta w tym miejscu przypadła na słoneczny dzień stycznia 2020 roku, wiec udało mi się wykonać przyzwoite zdjęcia, jednak latem raczej nie byłoby to możliwe.

Swoistą ciekawostką jest informacja o kaplicy ewangelickiej, istniejącej do końca wojny w jednym ze skrzydeł obiektu.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2020 roku.

Re: Jaźwina - Dwór Wschodni

: czwartek 14 sty 2021, 10:49
autor: Maras Starszy
Witam serdecznie!
Ad. Jaźwina – Dwór Wschodni (małe uzupełnienie do głównego wątku).
Nie mogłem się powstrzymać przed dołożeniem kilku fotek. Tak by nie było niedosytu względem ogólnego oglądu tego obiektu
: )))