Stara Łomnica - wieża mieszkalno - obronna

Posty: 19884
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Stara Łomnica - wieża mieszkalno - obronna

Postautor: Karolina Kot » środa 13 maja 2020, 22:59

W miejscowości Stara Łomnica (Altlomnitz) w powiecie kłodzkim, przy głównej drodze, pomiędzy budynkiem strażnicy OSP i kościołem tuż obok zabudowań renesansowego dworu z XVI wieku, zwanego Dworem Środkowym, znajduje się bardzo ciekawy, sredniowieczny zabytek - jedna z nieliocznych zachowanych do naszych czasów rycerskich wież mieszkalno - obronnych.
Podobne konstrukcje, najczęściej drewniane i oblepione polepą, rzadziej murowane, wznosiły się w okresie późnego średniowiecza na niewielkich grodziskach typu motte, których pozostałości tu i ówdzie możemy napotkać w lasach i na polach.
Niektóre z tych dawnych osad miały więcej szczęścia i zamiast popaść w zapomnienie rozwijały się w istniejące do dziś wsie, a nawet miasta.
Tak własnie było w przypadku Starej Łomnicy.

Pochodząca z XIV wieku wieża - pierwotna siedziba rycerska - została włączona w zabudowania wzniesionego w XVI wieku Dworu Środkowego i dzięki temu przetrwała, chociaż przestała pełnić swą dawną funkcję.

Pięciokondygnacjowa wieża murowana z kamienia, pierwotnie zapewne tynkowana, wzniesiona została na planie czworoboku. Pd.-wsch. elewacja frontowa pozbawiona jest podziałów i przepruta nieregularnie rozmieszczonymi otworami o różnych wielkościach i wykrojach, w tym ostrołucznymi, w obramieniach z kamiennych ciosów. Ostrołuczny otwór wejściowy, umieszczony asymetrycznie, w kamiennym obramieniu ze sfazowanym narożem. Podobnie ukształtowane pozostałe elewacje wieży. Na każdej z kondygnacji usytuowane jednoprzestrzenne wnętrza połączone jednobiegowymi, przyściennymi schodami, oświetlone niewielkimi oknami w głębokich, jednostronnie rozglifionych niszach. Wnętrza te nakryte drewnianymi stropami belkowymi z podciągami, obecnie wtórnie odeskowanymi i otynkowanymi. W jednym z wnętrz zachowane proste, nie dekorowane, kamienne wsporniki podciągów.

Architektura łomnickiej wieży jest reprezentatywna dla średniowiecznego budownictwa mieszkalno-obronnego XIV-XV w. Widoczne jest staranie o posadowienie wieży na najbardziej obronnym miejscu, świadczącym o wysokiej pozycji lokalnego feudała. Prace budowlane wykonał lokalny warsztat budowlany. W sposób specyficzny dla budownictwa okresu średniowiecza wykorzystano w przypadku łomnickiej wieży najbardziej dostępny materiał (kamień), ukształtowano układ niewielkich otworów w elewacjach od wnętrza budynku. Wykonano kamieniarkę o użytkowym charakterze, co sugeruje, że za wyjątkiem portalu miała być otynkowana. Reprezentację ograniczono do wystroju głównej izby.

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Niestety, dostęp do tego ciekawego zabytku jest obecnie ograniczony, a w dodatku w okresie wegetacyjnym wieża jest słabo czytelna z drogi.
Zdjęcia wykonaliśmy w maju 2020 roku - z powodów epidemicznych nie udało się odwiedzić tego miejsca wcześniej, jak to było zaplanowane.
Lokalizacja
Załączniki
Wieża mieszkalno - obronna (1).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (1).JPG (137.76 KiB) Przejrzano 480 razy
Wieża mieszkalno - obronna (2).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (2).JPG (126.21 KiB) Przejrzano 480 razy
Wieża mieszkalno - obronna (5).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (5).JPG (125.28 KiB) Przejrzano 480 razy
Wieża mieszkalno - obronna (6).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (6).JPG (141.21 KiB) Przejrzano 480 razy
Wieża mieszkalno - obronna (3).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (3).JPG (135.12 KiB) Przejrzano 480 razy
Wieża mieszkalno - obronna (4).JPG
Wieża mieszkalno - obronna (4).JPG (137.94 KiB) Przejrzano 480 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość