Strona 1 z 1

Ligota Mała - ruiny dworu

: poniedziałek 04 mar 2024, 21:22
autor: Karolina Kot
W Ligocie Małej (Klein Ellguth), niedużej miejscowości o średniowiecznym rodowodzie, położonej w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza, na cyplu terasy, wznoszącej się ponad stawami i stanowiącej najpewniej relikt średniowiecznego gródka rycerskiego, znajdują się relikty renesansowego dworu (Schloss Klein Ellguth), wzniesionego prawdopodobnie już w XVI wieku, później wielokrotnie modernizowanego i przebudowanego, zniszczonego po II Wojnie Światowej (najpewniej w latach 80. lub 90. XX wieku).

Dwór w Ligocie Małej był budynkiem murowanym, dwuskrzydłowym, dwukondygnacyjnym, nakrytym dachem mansardowym. Elewacje posiadały podziały ramowe wykonane za pomocą gzymsów, pilastrów i boniowanych lizen.
(...)
Majątek w miejscowości należał między innymi do rodzin von Lohenstein, von Pfeil, von Bissing. W 1872 roku dobra rycerskie Ligota Mała były własnością barona Willego von Bissinga. W 1894 roku właścicielkami posiadłości o powierzchni 194ha były już baronówny Ernestine i Maximiliane von Bissing. W 1937 roku majątek liczący 141ha należał do Walthera von der Oelsnitz. Po 1945 roku posiadłość przejęło państwo polskie. Rezydencja była wykorzystywany jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Zdjęcia na portalu fotopolska.eu :arrow: LINK pokazują, że jeszcze w 1978 roku dwór był w niezłym stanie technicznym.

Źródło: palaceslaska.pl
Damian Dąbrowski

Obecnie pozostałości tak znamienicie wyglądającego dworu przypominają swym wyglądem raczej ruiny średniowiecznego zamku, niż szczątki nowożytnej budowli.
Niewiele z nich zostało.
Od strony stawu dostrzec można na murze fragment oryginalnej dekoracji o typie sgraffito, w jednym z okien zachowała się ręcznie kuta krata.
Tu i ówdzie zajrzeć można także do zasypanych, zamkowych piwnic.
Nieopodal w dobrym stanie zachowała się lodownia.
Od południa do ruin przylegają zabudowania dominium (w większości zachowane), od wschodu znajduje się staw rybny.
Na jednym z moich zdjęć na pierwszym planie widać nawet relikty renesansowej kuchenki gazowej...

Kopiec, będący zapewne średniowiecznym grodziskiem oraz ruiny zniszczonego dworu i folwark nie są wpisane do rejestru zabytków.
Wpisany doń jest za to otaczający całość, zdziczały park (nr rej.: A/4399/966/WŁ z 30.09.1983r.).

Zdjęcia wykonałam w lutym 2024 roku.