Strona 1 z 1

Sieroszów - pałac

: wtorek 22 gru 2015, 23:18
autor: buba
Sieroszów - pałac (2011)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Sieroszów - pałac

: piątek 25 mar 2022, 07:01
autor: Karolina Kot
Pałac znajduje się we wsi Sieroszów (Seitendorf), położonej w gminie Ząbkowice Śląskie.

Powstał na początku XVIII wieku w stylu barokowym, jako letnia rezydencja cysterskiego opata z pobliskiego Henrykowa, Tobiasza Ackermanna.
Murowany z cegły budynek posiadał dwie kondygnacje. Był wielokrotnie przebudowywany.
Ostatnimi właścicielami obiektu przed wojną byli Walpurga Dittrich i jej mąż, doktor medycyny Alfred Schnabel. Po II wojnie światowej pałac wchodził w skład lokalnego PGR-u. Zaniedbany i pozbawiony remontów stopniowo popadł w ruinę.

Zabytek nie wygląda już tak, jak na zdjęciach Buby. Sporo się zmieniło - przede wszystkim pojawił się dach.

Trwa odbudowa pałacu w Sieroszowie. Obiekt ma integrować pokolenia
Nowy właściciel pałacu chce odnowić obiekt i stworzyć w nim miejsce, w którym możliwa byłaby integracja międzypokoleniowa lokalnej społeczności.

Pałac w Sieroszowie powstał na początku XVIII wieku. Poprzednim posiadaczem obiektu był zagraniczny inwestor. Od 2015 roku jego właścicielem jest Fundacja Rezydencji Opatów Henrykowskich w Sieroszowie, której prezesem jest Piotr Zbyl, lokalny przedsiębiorca.

Na obiekcie cały czas trwają prace, mające na celu odbudowę zniszczonego pałacu. Prezes fundacji nie ukrywa jednak, że idą one powoli, a do ich żwawszego tempa potrzebne są środki zewnętrzne. (...)

Właściciele chcą, aby w przyszłości pałac był miejscem otwartym, w którym możliwa byłaby integracja międzypokoleniowa lokalnej społeczności.
- Chcemy stworzyć obiekt pod kątem polityki senioralnej. Aby był nawiązaniem do dawnej izby, w której wychowywały się dzieci, młodzież, a także osoby starsze. Chcielibyśmy to zrobić w większym rozszerzeniu, ale w nawiązaniu właśnie do takiego modelu rodziny - wyjaśnia właściciel.
- Aktualnie w naszym kraju kreuje się model człowieka, młodego, zdrowego i silnego. Osoby starsze coraz częściej zaczynają stanowić problem i są oddawane do domów seniora. Naszym celem jest stworzenie obiektu, który mógłby integrować pokolenia młodsze i starsze, gdzie seniorzy nie będą odsuwani na dalszy plan - opowiada Piotr Zbyl.

- artykuł z roku 2017.
Źródło: Express Miejski

Zdjęcia prezentują stan zabytku w tatach 2021- 2022.