Nysa - domniemana kolejowa wieża ciśnień

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Nysa - domniemana kolejowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » czwartek 20 paź 2022, 06:49

W Nysie (Neisse), przy ulicy Mazowieckiej, nieopodal przejazdu kolejowego, znajdują się bardzo mocno zniszczone i w większości wyburzone kompleksy dawnych parowozowni. Na południe od nich wznosi się w niebo kolejowa wieża ciśnień.
No i tu mi się pewien zgrzyt w historii pojawia.
Śliczna, baniasta wieża pochodzi bowiem z początków XX wieku, sprzed I Wojny Światowej.
A tymczasem infrastruktura kolejowa w tym miejscu jest przynajmniej o 30 lat starsza. Czyżby w Nysie istniała jeszcze inna, XIX - wieczna kolejowa wieża ciśnień?
Podobnie jak w Kłodzku? Albo w Namysłowie.

I powiem Wam, że mam pewna kandydaturę. Podczas mojej wizyty budowla była jeszcze mocno zarośnięta (połowa października 2022 roku), ale kto wie, co będzie można zobaczyć, kiedy opadną liście?
Przybliżona lokalizacja
Załączniki
Domniemana wieża ciśnień (1).jpg
Domniemana wieża ciśnień (1).jpg (103.04 KiB) Przejrzano 829 razy
Domniemana wieża ciśnień (2).jpg
Domniemana wieża ciśnień (2).jpg (139.02 KiB) Przejrzano 829 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 83
Rejestracja: piątek 20 mar 2020, 06:39
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Nysa - domniemana kolejowa wieża ciśnień

Postautor: warczp » niedziela 21 sty 2024, 16:52

Tak - to jest wieża wodna, tyle że prawdopodobnie z 1909 roku.
Poszukując odpowiedzi na Twoją myśl o wieżę z początków istnienia stacji raczej będziesz musiała szukać dalej.
Ostatnio zmieniony niedziela 21 sty 2024, 22:12 przez warczp, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Nysa - domniemana kolejowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » niedziela 21 sty 2024, 20:55

Skąd data 1909?
Pytam, bo mnie to ustrojstwo wygląda jednak na starsze.
Niestety, wszystkie książki o kolejnictwie zostały w Sosnowcu i nie mogę tej stacji kolejowej teraz sprawdzić.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 83
Rejestracja: piątek 20 mar 2020, 06:39
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Nysa - domniemana kolejowa wieża ciśnień

Postautor: warczp » niedziela 21 sty 2024, 22:10

Taka data jest w karcie zabytku. Biorę ewentualną poprawkę, ale raczej to będzie kilka lat, a nie trzydzieści.

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Nysa - domniemana kolejowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » niedziela 21 sty 2024, 22:13

Rozumiem.
Na szczęście oboje doskonale wiemy, że i w kartach zabytków zdarzają się błędy.
Bardzo Ci dziękuję za pomoc i cenne uzupełnienia!

A ja obcuję szukać wież i dawnych zbiorników wodnych dalej. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości