We wsi Przywóz, położonej w powiecie wieluńskim, w gminie Wierzchlas, na łagodnie opadającym ku dolinie Warty stoku, znajdowała się niegdyś prehistoryczna osada, zamieszkiwana na przełomie II i III wieku naszej ery przez ludność zaliczaną do tzw. kultury przeworskiej. Natrafiono na ślady budynków mieszkalnych oraz liczne naczynia ceramiczne, zarówno lepione ręcznie, jak i toczone na kole.
Spektakularnym znaleziskiem był także srebrny denar Faustyny Starszej, żony cesarza Antonina Piusa.
Także dziś istnieje w tym niezwykle malowniczym miejscu ludzkie osiedle.
Ponad doliną, na skraju rzecznej terasy, w odległości około 150 metrów od siebie, zachowały się dwa kopce grobowe. Górowały one nad pradawną osadą.
Widok LIDAR
Większy z dwóch kopców ziemnych, nazwanych "grobami książęcymi" lub "kurhanami książęcymi", jest wysoki na 4 metry i liczy sobie około 20 metrów średnicy.
Został przebadany w latach 1964 - 74 przez zespół archeologów pod kierownictwem prof. Konrada Jażdżewskiego i Stanisława Madejskiego z Łodzi.
Jego wnętrze kryło popielnicę z prochami ludzkimi. Pochówek ten był bogato wyposażony, przy czym przedmioty znalezione przy zmarłym w dużej mierze pochodziły z importu. Znaleziono m.in. fragmenty wczesnorzymskiej ceramiki, kawałki stopionego szkła, pozostałości złotej ozdoby oraz sprzączkę z brązu.
Swoistą ciekawostkę stanowi ulokowany w obrębie kurhanu grób psa (być może pochowanego po to, by strzegł dobytku i samego zmarłego).
Staranność wykonania, monumentalna forma grobu, jak i jego bogate wyposażenie, zawierające cenne importy rzymskiego rękodzieła, wskazują na wyjątkową rangę człowieka, który w tym miejscu spoczął. Kim był? Przywódcą, wojownikiem? Tego już najpewniej nie ustalimy.
W okolice zabytku łatwo trafić, jest on bardzo dobrze opisany i prowadzą doń tablice informacyjne.
W sąsiedztwie kopca ustawiono ponadto kamienny obelisk pełniący funkcję ciekawej tablicy informacyjnej.
Lokalizacja