Strona 1 z 2

Skrzydlna - kamieniołom

: środa 29 kwie 2015, 14:39
autor: Karolina Kot
Okresowo czynny kamieniołom w Skrzydlnej, wsi położonej w powiecie limanowskim, w gminie Dobra, wydobywa wapień, z którego wykonuje się potem kruszywo do zastosowań budowlanych.
Obiekt znajduje się na stokach niewielkiej góry Sempina (493 m n.p.m.) na Woli Skrzydlańskiej (Beskid Wyspowy), około 10 km na południowy zachód od centrum Skrzydlnej.
W skałach można znaleźć drobne skamieniałości, minerały i tzw. hieroglify (ślady wód płynących, odcisków małży i trylobitów).

Lokalizacja

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

: niedziela 16 lip 2017, 22:57
autor: Karolina Kot
Poniższe zdjęcia nie są może najlepszej jakości, bo wykonałam je z okna jadącego samochodu, jednak fajnie pokazują, jak kamieniołom w Skrzydlnej "wgryzł się" w górę Sempinę:

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

: środa 27 wrz 2023, 20:15
autor: Wielki
Karolina Kot pisze:Okresowo czynny kamieniołom w Skrzydlnej, wsi położonej w powiecie limanowskim, w gminie Dobra, wydobywa wapień


1. Witam wszystkich. W tym poście są podane złe dane dotyczące wydobywanej kopaliny ze złoża - mamy "wapienie" winno być "piaskowce". Na tym terenie (okolice Limanowej) nie ma udokumentowanych i eksploatowanych złóż wapieni - najbliższe eksploatowane złoża wapieni są w okolicy Krzeszowic.
Można sobie sprawdzić https://igs.pgi.gov.pl/zloza.asp?szukaj ... &wspl=1992 , że złoża opisywane pod nazwą Skrzydlna to złoża piaskowców i łupków krośnieńskich. Wapienie na tym terenie są głęboko tworząc podłoże Karpat.
2. Ktoś tutaj zżynał z błędami nie podając źródła - chyba, że jest to ta sama osoba ... https://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=22&t=14645 bo mamy daty 2015 a w linku 2012 ...

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

: środa 27 wrz 2023, 22:07
autor: Gniewko
Słowo "zżynał" jest z błędem. Chyba, że jest tu mowa o tym, co powierzchownie tu i ówdzie rośnie.

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

: środa 27 wrz 2023, 22:18
autor: Wielki
Gniewko pisze:Słowo "zżynał" jest z błędem. Chyba, że jest tu mowa o tym, co powierzchownie tu i ówdzie rośnie.
dysleksja to niech będzie ściągać, odpisywać, itd.

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

: środa 27 wrz 2023, 22:26
autor: Gniewko
To nie jest dysleksja, a dysortografia.

Re: Skrzydlna - kamieniołom

: środa 27 wrz 2023, 22:36
autor: Karolina Kot
Ściągałam sama od siebie i rzeczywiście popełniłam błąd, za co bardzo przepraszam i dziękuję za sprostowanie.
Nie mam już teraz pojęcia, skąd ja w 2012 roku te wapienie wzięłam, do wpisu nie zaglądałam zresztą od wielu lat.

To są oczywiście dość typowe piaskowce typu krośnieńskiego.
Jeszcze raz dziękuję za czujność, jestem bardzo wdzięczna.
Jednocześnie apeluję, że jeśli ktoś wychwyci jakąś bzdurę napisaną przeze mnie, to proszę mi koniecznie dać znać.
Wyłuskamy błędy i natychmiast napiętnujemy ich autora. :)

Re: Skrzydlna - kamieniołom

: środa 27 wrz 2023, 23:04
autor: Gniewko
Tak uczynimy. Ale temat mnie zaciekawił...

Re: Skrzydlna - kamieniołom

: środa 27 wrz 2023, 23:18
autor: Karolina Kot
Bo ja tych wapieni na pewno nie wzięłam znikąd, gdzieś musiałam o nich wyczytać. Może z mapy, może z przewodnika.
Bardzo szkoda, że nie podałam źródła informacji.

Co nie zmienia faktu, że w prezentowanym kamieniołomie wydobywany na kruszywo jest rzeczywiście piaskowiec.

Re: Skrzydlna - kamieniołom

: czwartek 28 wrz 2023, 20:46
autor: Wielki
Gniewko po co wklejać marny abstrakt jeżeli cały artykul można ściągnąc tutaj https://geojournals.pgi.gov.pl/pg/artic ... 5310/12977 , w kamieniołomach mogą występować wstawki innych skał, ale one nie mają zadnego znaczenia - stanowią skałę płonną, która powinna trafić na zwałowisko jako odpad.
Poniewaz geolog dokumentator wyraznie określił jaka skala jest dominujaca (piaskowce + łupki) i może przynieść zysk (korzysc gospodarcza) podczas jej wydobycia. Zgodnie z ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze: "złożem kopaliny – jest naturalne nagromadzenie minerałów, skał oraz innych substancji, których wydobywanie może przynieść korzyść gospodarczą" dlatego tutaj mamy do czynienia ze złożem piaskowców i łupków krośnieńskich jak to opisał Z. Pasiecznik w dokumentacji i dodatkach do dokumentacji geologicznej dla złoż Skrzydlna ... Dzisiaj działa MIDAS http://geoportal.pgi.gov.pl/midas-web/p ... nContext=1
Ze względu na budowę geologiczną tego terenu geolog nie może udokumentować czegoś czego nie ma - byłby pośmiewiskiem. Jednak ze względu na lepsze poznanie budowy geologicznej na robót i prac geologicznych stwierdzamy istnienie pewnych skał czasem dziwnych na podstawie których staramy się odtworzyć historię jaką kryje ziemia.
Jezeli cos nie ma znaczenia gospodarczego to złoża udokumentowane, wybilansowuje sie z bilansu. Tak pozbylismy sie złóz uranu - poniewaz ich skomplikowana budowę geologiczną (miazszosc, głębokośc, koncentracja minerałów niosących U jest nieopłacalna i przyniesie straty, lub istnieje niechęć społeczeństwa do nowej inwestycji jaka jest kopalnia). Jednak dla celów poznawczych te miejsca są bardzo cenne bo możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy i okazy do kolekcji.