Strona 1 z 1

Zalas - kamieniołom porfiru i diabazu

: środa 29 kwie 2015, 15:37
autor: Karolina Kot
W miejscowości Zalas, położonej w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice, znajduje się ogromny, czynny kamieniołom, w którym pozyskiwane są skały pochodzenia wulkanicznego.
Obiekt, funkcjonujący od lat dwudziestych XX wieku, jest doskonale widoczny z autostrady A4.

Conan tak pisał o tym miejscu we wrześniu 2011 roku:
Wulkany w Polsce? Ależ tak!
Najlepszym tego dowodem jest występowanie w Sudetach i w okolicach Krakowa dużych pokładów skał wulkanicznych.
Gdy przejeżdżaliśmy ostatnio w pobliżu Krzeszowic, rzuciły nam się w oczy postawione przy drodze ostrzeżenia: "Uwaga roboty strzałowe" i znaki ostrzegające przed odłamkami. Co więcej - na dachach niektórych domów można było zobaczyć okazałe dziury po uderzeniu takim odłamkiem.
Byłem tam pierwszy raz, więc nie wiedziałem o co chodzi, domyślałem się jednak, że są to pewnie odłamki z pobliskiego kamieniołomu. Jak się okazało była to odkrywka porfiru i diabazu w Zalasie czyli miejscu oddalonym kilka kilometrów od wsi, przez którą przejeżdżaliśmy.
Oczom naszym ukazał się widok niecodzienny. Duży obszar odkrytych skał i wysoki budynek z taśmociągiem.
Poczytałem sobie co nieco o tym zakładzie produkcyjnym. Nie było to trudne, gdyż na stronie internetowej Kopalni Porfiru i Diabazu Sp. z o.o można dowiedzieć się czegoś o historii zakładu oraz o tym, czym się zajmuje i do czego służą kamienie, które są tam wydobywane.
Eksploatacja porfiru i diabazu w tym regionie rozpoczęła się w pobliskiej Miękini już w XVIII, jednak dopiero w okresie międzywojennym ludzie planowo zaczęli niszczyć przyrodę nieożywioną w Zalasie.
Jest to zdecydowanie zakład produkcyjny, gdyż poza samym wydobyciem skały zajmuje się wytwarzaniem z niej różnego kalibru tłucznia, grysów, a także kamienia łamanego. Produkty otrzymane w drodze obróbki porfiru wykorzystywane są głównie w budownictwie oraz przy budowie dróg. Nadmienić trzeba, że porfir i diabaz to skały twarde ze względu na występowanie w nich kwarcu (kwarc jest na 7 miejscu w 10 stopniowej skali twardości Mohsa).
Na co dzień można je zauważyć na podkładach kolejowych, zobaczyć wysypane nimi drogi (przed wylaniem asfaltu), oraz dostrzec je na brzegach uregulowanych koryt rzek itp.


Lokalizacja

Re: Zalas - kamieniołom porfiru i diabazu

: piątek 30 lis 2018, 15:22
autor: Karolina Kot
A oto ogromny amonit z rodzaju Phylloceras, znaleziony w kamieniołomie w Zalasie przez pracownika naukowego Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.
Robi wrażenie! ;)