Przełęk - dawny młyn

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Przełęk - dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » wtorek 23 cze 2020, 06:47

W miejscowości Przełęk (Preiland) w powiecie nyskim, na zachód od kościoła, na bocznej drogi wiodącej w kierunku rzeki Białej Głuchołaskiej, dostrzec można okazałe ruiny dawnego młyna wodnego.
Był to ogromny budynek, połączony z okazałą i reprezentacyjną częścią mieszkalno - administracyjną.
Sądząc po wyglądzie można przypuszczać, że młyn powstał około połowy XIX wieku, zapewne w miejscu starszego i bardziej prymitywnego obiektu.
Urządzenia zakładu napędzała turbina wodna, poruszana siłą wody doprowadzanej kanałem młynówki. Całość kryta była dwuspadowym dachem, a mnogość zdobień sprawiała, że budowlę można było pomylić z pałacem.

Niestety, po II Wojnie Światowej młyn popadł w ruinę. Dziś nie posiada już dachu i w deszczowy dzień najzwyczajniej na świecie nie miałam ochoty zbliżać się do jego niepewnie wyglądających ścian.
Szkoda...
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2020 roku.
Załączniki
Dawne zabudowania młyńskie (1).JPG
Dawne zabudowania młyńskie (1).JPG (88.16 KiB) Przejrzano 2455 razy
Dawne zabudowania młyńskie (2).JPG
Dawne zabudowania młyńskie (2).JPG (95.93 KiB) Przejrzano 2455 razy
Dawne zabudowania młyńskie (4).JPG
Dawne zabudowania młyńskie (4).JPG (120.45 KiB) Przejrzano 2455 razy
Dawne zabudowania młyńskie (3).JPG
Dawne zabudowania młyńskie (3).JPG (129.77 KiB) Przejrzano 2455 razy
Dawne zabudowania młyńskie (5).JPG
Dawne zabudowania młyńskie (5).JPG (101.33 KiB) Przejrzano 2455 razy
Dawne zabudowania młyńskie (6).JPG
Dawne zabudowania młyńskie (6).JPG (120.21 KiB) Przejrzano 2455 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość