Kałków - młyn

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kałków - młyn

Postautor: Karolina Kot » sobota 27 cze 2020, 23:07

Na obrzeżach wsi Kałków (Kalkau), położonej w powiecie nyskim, w gminie Otmuchów, przy drodze wiodącej w kierunku Wierzbna i Bukowa, znajdują się zabudowania nieczynnego młyna zbożowego.
Wzniesiono go nieopodal koryta młynówki, będącej sztucznie utworzonym dopływem rzeki Widna.
Jest to duży, murowany z cegły, trzykondygnacyjny obiekt, kryty dwuspadowym dachem. Wygląd zdradza, że pochodzi on z XX wieku - powstał zapewne w okresie międzywojennym w miejscu starszego zakładu. Urządzenia młynarskie napędzane były za pomocą turbiny wodnej, a w późniejszym okresie funkcjonowania - silnikiem elektrycznym.

Obecnie młyn już nie funkcjonuje. Budynki są wystawione na sprzedaż. Nie wiem, czy we wnętrzu zachowało się wyposażenie, bo do środka nie zaglądałam.
Lało jak z cebra. ;)
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2020 roku.
Załączniki
Kałków - młyn (1).JPG
Kałków - młyn (1).JPG (94.58 KiB) Przejrzano 2436 razy
Kałków - młyn (3).JPG
Kałków - młyn (3).JPG (131.85 KiB) Przejrzano 2436 razy
Kałków - młyn (5).JPG
Kałków - młyn (5).JPG (88.41 KiB) Przejrzano 2436 razy
Kałków - młyn (2).JPG
Kałków - młyn (2).JPG (93.46 KiB) Przejrzano 2436 razy
Kałków - młyn (4).JPG
Kałków - młyn (4).JPG (94.68 KiB) Przejrzano 2436 razy
Kałków - młyn (6).JPG
Kałków - młyn (6).JPG (104.6 KiB) Przejrzano 2436 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości