Płonica - dawny młyn

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Płonica - dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » czwartek 09 lis 2023, 00:35

We wsi Płonica (Dörndorf), położonej w powiecie ząbkowickim, w gminie Złoty Stok, przy głównej drodze, około 400 metrów na północny zachód od kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, znajduje się bardzo ciekawe gospodarstwo z numerem 47. Zwróciło moja uwagę, ponieważ zauważyłam, że spod jego zabudowań specjalnym tunelem wypływa woda.
Taka sytuacja mogła oznaczać tylko jedno: oto natrafiłam na dawny młyn wodny!

Potwierdzenie swoich przypuszczeń znalazłam w Planie odnowy miejscowości Płonica. Okazało się, że rzeczywiście jest to młyn i to nie byle jaki.
Murowany budynek, wzniesiony ponad wodami potoku Świda, powstał w roku 1755.
Składał się z dwóch części: położonego bliżej drogi domu młynarza oraz przylegającego do budynku mieszkalnego właściwego zakładu młynarskiego, zlokalizowanego w głębi posesji. Obiekt został przebudowany w XIX wieku. Prawdopodobnie zamieniono wówczas koło młyńskie (które - jak się domyślam - znajdowało się w części produkcyjnej i było kołem posiębiernym) na nowocześniejszą turbinę.
Na przedwojennych mapach z początków XX wieku próżno szukać w tym miejscu charakterystycznego symbolu oznaczającego młyn. Może to świadczyć o tym, że zakład już wówczas nie funkcjonował, a całość zabudowań stała się zwykłym gospodarstwem.
Spod którego wypływała woda.

W pobliżu zachowały się dodatkowo relikty dawnych stawów młyńskich.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2020 roku.
Załączniki
Płonica - dawny młyn (1).JPG
Płonica - dawny młyn (1).JPG (75.26 KiB) Przejrzano 250 razy
Płonica - dawny młyn (4).JPG
Płonica - dawny młyn (4).JPG (70.43 KiB) Przejrzano 250 razy
Płonica - dawny młyn (3).JPG
Płonica - dawny młyn (3).JPG (97.46 KiB) Przejrzano 250 razy
Płonica - dawny młyn (2).JPG
Płonica - dawny młyn (2).JPG (80.75 KiB) Przejrzano 250 razy
Płonica - dawny młyn (5).JPG
Płonica - dawny młyn (5).JPG (51.2 KiB) Przejrzano 250 razy
Płonica - dawny młyn (6).JPG
Płonica - dawny młyn (6).JPG (67.96 KiB) Przejrzano 250 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość