Strona 1 z 1

Punkt oporu "Zbrosławice" - obiekt numer 5

: wtorek 12 sty 2016, 00:14
autor: Karolina Kot
Przyznam, że jako osoba nieco niezorientowana, dopiero w tym miejscu zrozumiałam, o co w tym wszystkim chodzi.
Wespół z Falą zachodziliśmy w głowę, czemu te wszystkie obiekty są tak bardzo pozakopywane w ziemi, czemu strzelnice mają skierowane na zachód, skoro Polskę miały na wschodzie...
Jestem jednak urodzoną blondynką.
Jasna cholera, przecież tym wszystkim obiektom brakuje zasadniczego, kluczowego elementu - kopuły bojowej!

Schron typu Regelbau 111A, znajdujący się między domami, przy ulicy Wolności w Zbrosławicach, jest inny. Jako jeden z nielicznych obiektów Pozycji Górnośląskiej wydaje się być na czas wykończony i wyposażony w najważniejszą część założenia, czyli w trójstrzelnicową, czechosłowacką kopułę pancerną AJ/N (773 P4), sygnowaną numerem 141.
Widok kopuły momentalnie przykuł mój wzrok - chyba ostatnio zbyt wiele czasu spędziłam, szukając krzyży wykonanych ze szrapneli i wyrobiły mi się odruchy godne słynnego psa Pawłowa. Po bliższych oględzinach okazało się, że na sklepieniu, w miejscu przeznaczonym na peryskop obserwacyjny, rzeczywiście umieszczono pustą skorupę pocisku artyleryjskiego!

Sam bunkier powstał jako jednopoziomowy obiekt bojowy, którego załoga miała z założenia składać się z sześciu osób + drużyny piechoty.
Wewnątrz zachowało się kilka pomieszczeń: magazyn amunicji, izba załogi, izba drużyny piechoty, magazyn zapasów, śluza przeciwgazowa, przedsionek, izba bojową obrony bliskiej.
Niestety, nie zabrałam ze sobą latarki i postanowiłam sobie podarować samotne zwiedzanie pogrążonego w ciemności wnętrza.
Może innym razem. :-)

Zdjęcia powstały w styczniu 2016 roku.
Lokalizacja

Re: Punkt oporu "Zbrosławice" - obiekt numer 5

: wtorek 12 sty 2016, 19:53
autor: Karolina Kot
Dziś wcześnie rano udało mi się nareszcie zlokalizować w zbiorach poszukiwany od wczoraj przewodnik i przeglądając go z przykrością stwierdziłam, iż metalowa rura, widoczna na szczycie skarpy przed wejściem do schronu (czyli przed jego - de facto - tylną ścianą) to nic innego, jak pozostałość poniemieckiej studni głębinowej, wybudowanej dla potrzeb tego wojennego obiektu.
Mogę sobie pogratulować, gdyż jej nie sfotografowałam, nie wiedząc po prostu, co to takiego właściwie jest. :mrgreen:
Gdyby ktoś przypadkowo przejeżdżał w okolicy, niech o tym żelastwie pamięta.

Re: Punkt oporu "Zbrosławice" - obiekt numer 5

: środa 16 paź 2019, 10:08
autor: tom1977
W bunkrze w Zbrosławicach powstaje pub :shock:

https://gwarek.com.pl/gwarek/artykul/pu ... w5l3G-Vh1E