Włodowice – tablica pamiątkowa

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Włodowice – tablica pamiątkowa

Postautor: Kama » czwartek 13 lip 2023, 10:55

We Włodowicach – mieście leżącym w powiecie zawierciańskim, niecałe sto metrów na południowy wschód od kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja, na skarpie nad parkingiem przy ulicy Krakowskiej, znajduje się tablica pamiątkowa.

Jej historię opowiedziała mi Pani, z którą długo rozmawiałam na włodowickim cmentarzu w październiku ubiegłego roku.

Tablica upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości i została ufundowana przez mieszkańców Włodowic . Odsłonięto ją 11 listopada 1928 roku, w 10-tą rocznicę tego wielkiego wydarzenia.
W czasie okupacji niemieckiej tablica została zniszczona, ale już w 1946 roku odnowiono ją i postawiono na pierwotnym miejscu.
No właśnie, pierwotne miejsce było gdzie indziej - przy ulicy Żareckiej, gdzieś w okolicy początku ulicy Ogrodowej. I chyba był tam też krzyż. Niestety nie zarejestrowałam w pamięci szczegółów przenosin tablicy w obecne miejsce. Może przyczyną była rozbudowa skrzyżowania dróg, a może po prostu to nowe miejsce przy ulicy Krakowskiej jest bardziej widoczne, bardziej godne i reprezentacyjne? Na pewno dzięki dołożonej nowej, dużej, pionowej tablicy z napisem BÓG HONOR OJCZYZNA łatwiej trafić do tej starej, historycznej.

Foto - listopad 2022
Kościół św. Bartłomieja.jpg
Kościół św. Bartłomieja.jpg (71.11 KiB) Przejrzano 320 razy

KamieńPamiątkowy_1.jpg
KamieńPamiątkowy_1.jpg (127.89 KiB) Przejrzano 320 razy

KamieńPamiątkowy_2.jpg
KamieńPamiątkowy_2.jpg (100.5 KiB) Przejrzano 320 razy

KamieńPamiątkowy_3.jpg
KamieńPamiątkowy_3.jpg (118.4 KiB) Przejrzano 320 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości