Sławków - Ryszka. Krzyż w miejscu śmierci Piotra Kocjana

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Sławków - Ryszka. Krzyż w miejscu śmierci Piotra Kocjana

Postautor: kusmanek » wtorek 22 wrz 2015, 13:14

Miejsce to wypatrzyłem na mapie zimą, na przełomie 2012/13 roku. Moją uwagę zwróciła zaznaczona na śródleśnej polance mogiła: :arrow:http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?loca ... ID=2076753
Początkowo myślałem że jest związana z II Wojną Światową, ponieważ tereny te stanowiły dobrą osłonę dla oddziałów partyzanckich.
Dopiero wizyta w terenie utwierdziła mnie w przekonaniu że się myliłem. Na miejscu zastałem wykoszoną polankę, wraz z myśliwską amboną. Na zachód od ambony, w połowie ściany lasu znalazłem spodziewany stary, mocno zardzewiały krzyż. Niespodziewana była jednak żeliwna tabliczka z poniższą inskrypcją:
TU Ś. + P.ZGINĄŁ
ŚMIERCIĄ TRAGICZNĄ
KOCJAN PIOTR
Dn.15/6 1955 PRZEŻYŁ LAT 61
PROSI O MODLITWĘ
RODZINA

Mocno zaintrygowała mnie data:1955. Po zapaleniu znicza stanąłem chwilę w zadumie nad mogiłą, rozmyślając nad przyczyną śmierci tego nieszczęśnika. Wtem, ku mojemu zdziwieniu, na polankę podjechał terenowy samochód. Wysiadło z niego dwóch Panów w zieleni. Okazało się że byli to myśliwi z pobliskiego Koła Łowieckiego, którzy dokarmiają w zimie zwierzynę. Po krótkiej rozmowie dowiedziałem się, że sprawa tej mogiły jest mocno tajemnicza. Pan Piotr Kocjan mieszkał w domu przylegającym do tejże polanki. Zabudowania widoczne są jeszcze na mapach, w terenie można zobaczyć fragmenty ruin. Od myśliwych dowiedziałem się, że został zamordowany, a zabudowania podpalono. Sprawców tragedii podobno do dzisiaj nie ustalono.
Jeden z Panów polecił mi sięgnąć po monografię Sławkowa, gdzie sprawa ta jest wzmiankowana.
Dopiero później, dzięki Szkieletkowi udało się potwierdzić tą tragiczną historię. W książce Józefa Liszki "Przydrożni świadkowie historii - kapliczki, figury, krzyże ziemi olkusko - sławkowskiej" znaleźć można zdjęcie tego miejsca z następującym opisem:
Krzyż upamiętniający miejsce tragicznej śmierci Piotra Kocjana. Ofiarę zastrzelono w barbarzyński sposób, a następnie spalono w jego własnej stodole.
PAX DOMINI SIT SEMPER VOBISCUM!

Lokalizacja
Załączniki
DSC03505(pomniejszony).JPG
Ruiny domu
DSC03505(pomniejszony).JPG (124.17 KiB) Przejrzano 7901 razy
DSC03507(pomniejszony).JPG
Ruiny domu
DSC03507(pomniejszony).JPG (127.7 KiB) Przejrzano 7901 razy
DSC03514(pomniejszony).JPG
Zbliżenie na krzyż
DSC03514(pomniejszony).JPG (124.84 KiB) Przejrzano 7901 razy
DSC03516(pomniejszony).JPG
Zbliżenie na tabliczkę
DSC03516(pomniejszony).JPG (115.96 KiB) Przejrzano 7901 razy
DSC03519(pomniejszony).JPG
Jak widać krzyż mocno już nadgryziony zębem czasu
DSC03519(pomniejszony).JPG (115.82 KiB) Przejrzano 7901 razy
DSC03520(pomniejszony).JPG
Zbliżenie na figurę
DSC03520(pomniejszony).JPG (118.59 KiB) Przejrzano 7901 razy
Born to make history

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Sławków, Ryszka. Krzyż w miejscu śmierci Piotra Kocjana

Postautor: Eworu » czwartek 12 maja 2016, 09:04

Otrzymałem dziś nowe informacje na temat tego domostwa. Według wersji pana Tomka Kajdana Piotr Kocjan miał w stodole zgromadzony potężny arsenał. Pewnego razu w zabudowania uderzył piorun i wszystko wyleciało w powietrze-to by tłumaczyło czemu zostały same fundamenty. Zauważcie że na krzyżu pisze, iż zginął śmiercią tragiczną. O morderstwie nie ma ani słowa.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Sławków - Ryszka. Krzyż w miejscu śmierci Piotra Kocjana

Postautor: Eworu » niedziela 11 gru 2016, 15:48

Z grupy Historyczne Zdjęcia Sławkowa
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość