Strona 1 z 1

Niemcza - browar / słodownia

: wtorek 04 lut 2020, 06:21
autor: Karolina Kot
W Niemczy (Nimptsch), ciekawym miasteczku położonym w powiecie dzierżoniowskim, na północ od historycznego centrum miasta (i obszaru dawnego grodu, słynącego ze zwycięskiej obrony w roku 1017), przy ulicy Wrocławskiej, nad Piekielnym Potokiem, wznoszą się wyjątkowej urody ruiny browaru.
Jest to wiekowy zakład, powstał bowiem pod koniec XIX wieku z inicjatywy braci Gerber. Od chwili swego powstania był bardzo nowoczesny, posiadał nawet własną bocznicę kolejową.
W latach30. XX wieku zaopatrzono go w bębny Gallanda do słodowania jęczmienia.

Browar funkcjonował do czasów II Wojny Światowej i na szczęście nie ucierpiał mocno w chwili wkroczenia na te tereny Armii czerwonej, dzięki czemu produkcję wznoszono jeszcze w roku 1945.
Przez kolejne lata niemczańska słodownia wchodziła w skład Wrocławskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, zaopatrując w słód browary w Kłodzku, Radkowie oraz wrocławski Browar Mieszczański.

Zakład działał do końca lat 90. XX wieku. Następnie został zamknięty i odsprzedany w prywatne ręce. Nowy właściciel nie zamierzał zajmować się produkcją. Zdemontował wszystkie cenne maszyny (wiele z nich było jeszcze poniemieckich) i wywiózł. Nieużytkowany browar z roku na rok popadał w coraz większą ruinę, a złomiarze grasujący po jego terenie dopełnili dzieła. Ostatecznie zawalił się dach słodowni (raczej zawalił, a nie spłonął, drewniane belki w górnych partach są całe).
Obecnie miejsce to, chociaż nadal piękne, jest niebezpieczne. Postanowiłam więc nie penetrować go zbyt dokładnie w pojedynkę.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2019 roku.

Re: Niemcza - browar

: poniedziałek 04 maja 2020, 23:11
autor: Karolina Kot
Z lotu ptaka - maj 2020.

Re: Niemcza - browar / słodownia

: poniedziałek 04 mar 2024, 21:42
autor: Karolina Kot
Dawna słodownia widoczna z odtwarzanego aktualnie torowiska linii kolejowej nr 310 Kobierzyce - Piława Górna :arrow: LINK.
Okazało się przy okazji, że zachowały się do dziś relikty bocznicy kolejowej, wiodącej niegdyś do tego zakładu.
Sama słodownia z nasypu kolejowego, w dodatku bez liści, prezentuje się zjawiskowo.

Szkoda tak pięknego zakładu...
Zdjęcia wykonałam w marcu 2024 roku.