Strona 1 z 1

Będzin - relikty tajemniczej studni

: wtorek 31 maja 2016, 22:57
autor: Karolina Kot
W Będzinie, w podwórzu przy ulicy Stanisława Małachowskiego 1, w styczniu 2010 roku obsunęła się ziemia, ukazując otwór wyłożonej kamieniami, zabytkowej studni miejskiej.
Takiego odkrycia nikt się chyba nie spodziewał. Pracownicy Miejskiego Zakładu Budynków Mieszkalnych, zostali poinformowani, że na podwórku przy ulicy Małachowskiego 1 pojawiła się dziura. Kiedy chcieli naprawić uszkodzoną kostkę, okazało się, że pod betonem, znajdują się zbutwiałe deski, które przykrywają otwór do studni. Prawdopodobnie zabytkowej.

- Studnia jest wyłożona kamieniami, ma co najmniej dziesięć metrów głębokości i 1,5 metra średnicy. Wszystko wskazuje na to, że może to być zabytkowa studnia, na pewno dużo starsza niż okoliczne domy. Może nawet ma kilkaset lat. A może to jakieś tajemnicze przejście? - zastanawia się Tomasz Wacławczyk, dyrektor ds. technicznych w MZBM.

Sprawę zgłoszono wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

- Polecono nam zabezpieczyć to miejsce, ale nikt na razie nie wykazał zainteresowania badaniami. Nie wykluczamy, że skontaktujemy się z jakimś archeologiem - mówi Tomasz Wacławczyk.

Miejsce jest zaznaczone taśmami, a sam otwór zabity deskami. Na razie pracownicy MZBM chcą poczekać na opinie historyka. Nie jest wykluczone, że studnia jest głębsza i ma drugie dno. Ale jeśli nikt się nią nie zainteresuje, na wiosnę trzeba będzie zrobić tu betonową wylewkę. Samo zabezpieczenie deskami na pewno nie wystarczy. Jak mówi dyrektor Wacławczyk, na podwórku są komórki na węgiel, często przyjeżdżają tu wyładowane samochody. Podłoże musi być więc dobrze wykonane. Zastanawiano się już nad włazem, ale są obawy, że złomiarze mogliby go ukraść. A wtedy nieszczęście gotowe.

- To bardzo ciekawe odkrycie dla archeologa. Właśnie tu często odnajduje się ciekawe przedmioty, które wpadły przy nabieraniu wody bądź zostały celowo ukryte - mówi Artur Rok, historyk z Siewierza, gdzie tego typu odkrycia też się zdarzały. Aleksandra Rogaczewska, archeolog z będzińskiego Muzeum Zagłębia na razie w temacie wypowiadać się nie chce.

- Studni jeszcze nie widziałam. Skontaktuję się w tej sprawie z dr Jackiem Pierzakiem, archeologiem z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach - obiecała.

Źródło

Obecnie otwór studni jest zabezpieczony deskami - stan ten trwa od kilku lat.
Lokalizacja

Re: Będzin - relikty tajemniczej studni

: czwartek 10 wrz 2020, 06:54
autor: Karolina Kot
A tymczasem, niepostrzeżenie, kilka miesięcy temu stuknęła okrągła, dziesiąta rocznica ujawnienia się tajemniczej studni.
Miejsce obecnie wygląda jeszcze gorzej, niż przed dekadą. Aż strach w to podwórko zaglądać.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2020 roku.