Anglia - słupki dystansowe na Kanale Oxfordskim

Moderator: Velder

Posty: 6359
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Anglia - słupki dystansowe na Kanale Oxfordskim

Postautor: piotrwilczek » środa 07 gru 2022, 21:36

Podczas spaceru nad Kanałem Oxfordzkim zauważyłem metalowy słupek z literami DIS. Słupek jest zwrócony "tyłem" do kanału więc prawdopodobnie został wykopany podczas robót ziemnych i wkopany ponownie trochę na "odwal". Poszperałem na stronach internetowych chcąc dowiedzieć się nieco więcej o znalezisku. Okazało się ,że jest to znacznik dystansowy oznaczający odległość do najbliższej śluzy. Takie znaczniki znajdowały się po obydwu stronach śluzy w tej samej odległości. Ich celem było wyznaczanie pierwszeństwa przeprawy przez śluzę dla płynących z przeciwnej strony. Widząc taki znacznik należało zasygnalizować swoją obecność np. dzwonkiem , a jeśli nie było odzewu śluza była nasza. W czasach gdy barki były ciągnięte przez konne zaprzęgi, woźnica strzelał z bata nasłuchując odzewu z drugiej strony. Praktyczne zastosowanie tego rozwiązania budzi nieco mieszane odczucia. Mijanka na śluzie odbywa się wedle prostych zasad. Jeśli komora jest pełna, wpływa ten z góry, a jeżeli pusta ten z dołu i tyle w temacie. Prawdopodobnie były jednak jakieś problemy w temacie i jakiś ichni minister zabłysnął rozwiązaniem problemu. Z tego co wyczytałem takich znaczników dystansowych ocalało przy kanale sporo. Mam więc nowy temat do poszukiwań.
Załączniki
dis1.jpg
dis1.jpg (212.08 KiB) Przejrzano 403 razy
dis3.jpg
dis3.jpg (168.38 KiB) Przejrzano 403 razy
dis2.jpg
dis2.jpg (197.52 KiB) Przejrzano 403 razy
dis4.jpg
dis4.jpg (173.66 KiB) Przejrzano 403 razy
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kamienie graniczne, stare kierunkowskazy i zabytkowe głazy pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości