Strona 1 z 1

Kamienie graniczne Wrocławia

: środa 22 cze 2016, 21:27
autor: Karolina Kot
We Wrocławiu zachowało się bardzo wiele pamiątek przeszłości. Jednymi z nich są dawne kamienie graniczne, ustawione najprawdopodobniej wiosną 1928 roku, kiedy to w granice miasta włączono 37 otaczających go miejscowości, odtąd mających nosić status dzielnicy.
Masywne, wykonane z granitu kamienie ustawiono przy drogach wylotowych z miasta i zaopatrzono nazwami "Breslau", pionową linią podziału i niemiecką nazwa, oznaczająca konkretną osadę. Do dziś przetrwało jedynie kilka z tego typu reliktów, ale kto wie, ile z nich ukryła troskliwie ziemia?

Podczas naszej krótkiej wizyty we Wrocławiu, w grudniu 2014 roku, odszukaliśmy zaledwie kilka kamieni.
Pierwszy z nich znaleźliśmy przy moście na ulicy Strzegomskiej. Odkryto go podczas prac ziemnych w 2010 roku.

P.S. Przepraszam za nieczytelne zdjęcia, dziś użyłabym w celu wyeksponowania napisów światłocienia, czyli np. prostej latarki. Człowiek się uczy całe życie.

Re: Kamienie graniczne Wrocławia

: środa 22 cze 2016, 21:39
autor: Karolina Kot
Ulica Główna.
Przy moście zachował się kamień graniczny ustalający granicę między okręgami Środy Śląskiej i Wrocławia.

Re: Kamienie graniczne Wrocławia

: czwartek 10 gru 2020, 06:50
autor: Karolina Kot
Na wrocławskich Krzykach, przy Alei Karkonoskiej, przed budynkiem Telewizji Polskiej, dostrzec można starannie odnowiony relikt dawnej epoki: dawny granitowy słup graniczny miasta Breslau, zwany także "Kamieniem Stulecia" (Jahrhundertsteine).
Do dziś zachowały się jedynie trzy z sześciu obiektów, ufundowanych przez ówczesne władze miasta. Ustawiono je przy drogach wylotowych.
Wszystkie wykonano w podobnym stylu, nawiązującym do kapliczki słupowej, a autorem ich projektu był najprawdopodobniej Karl Klimm.

Na okrągłych kolumnach widniała niemiecka nazwa miasta i data 1900–1901, po roku 1945 w akcji usuwania we Wrocławiu śladów niemieckich, napis Gemarkung Breslau („obręb Wrocław”) został ze słupów skuty i usunięty; na słupie przy al. Karkonoskiej w jego miejsce umieszczono napis „Wrocław”. W czasie renowacji słupów we wrześniu 2003 r. na dwóch z nich tym przy ul. Mickiewicza i przy Moście Trzebnickim odtworzono skute niemieckie napisy. Na czterostronnej głowicy, na czterech płaszczyznach płycin umieszczonych pod wieńczącą cały słup kulą widnieją cztery elementy herbu Wrocławia: litera W, śląski orzeł, czeski lew i głowa św. Jana Ewangelisty.


Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2020 roku.

Re: Kamienie graniczne Wrocławia

: piątek 22 sty 2021, 07:28
autor: Karolina Kot
Wrocław - Brochów. Tuż obok wodociągowej wieży ciśnień, za ogrodzeniem, u zbiegu ulic Warszawskiej, Wileńskiej i Japońskiej, leży sobie kolejny kamień graniczny.
Niestety zdjęcia są, jakie są.
Porządniejsze znajdziecie na stronie polska-org.pl

Re: Kamienie graniczne Wrocławia

: wtorek 02 lut 2021, 06:53
autor: Karolina Kot
Wrocław - Leśnica.
Kolejny granitowy kamień graniczny, znajdujący się u zbiegu ulic Dolnobrzeskiej i Grzybowej. Pochodzi najprawdopodobniej z roku 1928.

Lokalizacja

Re: Kamienie graniczne Wrocławia

: poniedziałek 22 lut 2021, 06:54
autor: Karolina Kot
Nieopodal Mostu Trzebnickiego, od strony Karłowic, u zbiegu ulicy Na Polance i Żmigrodzkiej, znajduje się granitowy słup graniczny miasta Breslau, zwany także "Kamieniem Stulecia" (Jahrhundertsteine). Niegdyś było ich sześć. Ustawiono je na drogach wylotowych z miasta.
Do dziś zachowały się zaledwie trzy słupy oraz resztki czwartego.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2021 roku.
Lokalizacja

Re: Kamienie graniczne Wrocławia

: wtorek 16 mar 2021, 21:55
autor: Karolina Kot
Ulica Strachocińska, nieopodal skrzyżowania z ulica Włościańską. Kamień stoi sobie pod słupem oświetleniowym.