Strona 1 z 1

Praszka - cmentarz żydowski

: piątek 20 lip 2018, 07:29
autor: Karolina Kot
W Praszce, mieście położonym w powiecie oleskim, u zbiegu ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego i Obrońców Pokoju, na stoku wzniesienia, znajduje się ukryty wśród starych drzew żydowski cmentarz wyznaniowy.
Jest to duża i stara nekropolia. Założono ją około 1823 roku. Pierwotnie była otoczona kamiennym murem.
Jako miejsce pochówków funkcjonowała do czasów II Wojny Światowej. W czasie okupacji kirkut został zdewastowany przez Niemców (część macew wywieziono i użyto do celów budowlanych i utwardzania dróg).
W dniu 12 sierpnia 1942 roku, podczas akcji likwidacji getta w Praszce, hitlerowcy zastrzelili na terenie cmentarza 17 Żydów. Ich zwłoki spoczęły we wspólnej mogile, upamiętnionej pomnikiem.

Obecnie cmentarz żydowski przedstawia sobą nietypowy widok. Jest ogrodzony współczesnym płotem i posiada metalową bramę, ale przeważająca większość z niemal 400 zachowanych nagrobków nie znajduje się w pozycji in situ, lecz leży poukładana na boku, jeden na drugim. Są to macewy wyjątkowej urody, wykonane przeważnie z kamienia wapiennego lub piaskowca (te marmurowe zapewne zostały skradzione), do dziś można podziwiać na nich ślady ornamentów i inskrypcje w języku hebrajskim i niemieckim.
Niestety, pomimo akcji sprzątania kirkutu ciągle można w tym miejscu natrafić na opakowania po alkoholu. Zapewne ma z tym faktem fakt istnienia w sąsiedztwie sporego blokowiska.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2018 roku.
Lokalizacja

Re: Praszka - cmentarz żydowski

: piątek 20 lip 2018, 07:34
autor: Karolina Kot
Na nagrobkach tu i ówdzie udaje się odnaleźć sygnatury zakładów kamieniarskich, w których je wykonano. Natrafiłam także na betonowe obramowania studni, zapewne służących do rytualnych ablucji.
Prawdopodobnie studnie do ablucji (3).JPG
Prawdopodobnie studnie do ablucji (3).JPG (111.18 KiB) Przejrzano 5466 razy
Prawdopodobnie studnie do ablucji (2).JPG
Prawdopodobnie studnie do ablucji (2).JPG (117.33 KiB) Przejrzano 5466 razy
Prawdopodobnie studnie do ablucji (1).JPG
Prawdopodobnie studnie do ablucji (1).JPG (103.78 KiB) Przejrzano 5466 razy



Największą jednak niespodzianką stał się dla mnie nagrobek z inskrypcją w języku polskim.