Strona 1 z 1

Strzelce Opolskie - cmentarz żydowski

: piątek 07 kwie 2017, 18:58
autor: Karolina Kot
W Strzelcach Opolskich, przy ulicy Gogolińskiej, nieopodal katolickiego cmentarza, w miejscu pierwotnie położonym daleko za zabudowaniami miasta, w rozwidleniu dróg wiodących do Opola i Gogolina, znajduje się niewielki skwerek, porośnięty starymi drzewami. Nie jest on upamiętniony żadną tablicą informacyjną ani pomnikiem, nie dziwi więc fakt, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż jest to dawny cmentarz żydowski, założony w latach 30. XIX wieku, najpewniej w trakcie grasującej w okolicy epidemii cholery.
Nekropolia miała kształt zbliżony do trójkąta. Obok niej mieścił się niegdyś dom przedpogrzebowy. Kirkut funkcjonował do czasu II Wojny Światowej, w czasie okupacji został zdewastowany przez Niemców.
Ostateczne zapomnienie przyniosły temu miejscu jednak dopiero czasy powojenne. W latach 60. XX wieku usunięto ocalałe fragmenty grobów i macew (zapewne nie przeprowadzając ekshumacji), a teren splantowano. Nagrobki zostały użyte wtórnie jako materiał budowlany.
W roku 2009 podczas prac ziemnych odkryto pozostałości dwóch z nich.

Na terenie nekropolii, którą odwiedziliśmy w marcu 2017 roku, nie zachował się żaden ślad wskazujący na to, iż nadal jest to tak naprawdę cmentarz.
Lokalizacja