Strona 1 z 1

O zawierciańskim szkle słów kilka - wystawa w czeladzkiej Galerii "Elektrownia"

: niedziela 19 lut 2023, 22:39
autor: Karolina Kot
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, przy współpracy z Miastem Zawiercie, Galerią „Stara Łaźnia” i Miejskim Ośrodkiem Kultury „Centrum” w Zawierciu otworzyła prestiżową i niepowtarzalną wystawę spuścizny po Hucie Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Wystawa „O zawierciańskim szkle słów kilka”, prezentuje oryginalne i unikatowe wyroby, które w dobie rozkwitu huty, podbijały cały świat.

Wystawa „O zawierciańskim szkle słów kilka”

Szklana historia HSG Zawiercie to ponad 132 lata działalności huty, bo mówimy tu o początkach istnienia zakładu od końca XIX w. Na wystawie zaprezentowane zostały jednak eksponaty z drugiej połowy XX w., kiedy to huta przeżywała prawdziwy rozkwit. Wystawa prezentuje projekty wybitnych dizajnerów, którzy kreowali trendy w szklanych wyrobach, są to m.in. Józefa Podlaska czy Marii Słaboń. Zobaczymy tam szkła unikatowe, produkowane w pojedynczych zestawach lub w niewielkich ilościach, zazwyczaj projektowane na targi dizajnu lub przekazywane na rynki międzynarodowe. Zobaczymy szkła klasyczne, „bezimienne”, ale takie, które znamy z babcinych kredensów.

Kolekcja jest prezentowana w przepięknej, aczkolwiek trudnej do aranżacji przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi.

- Z przerażeniem spoglądałam na te ogromne i ciężkie maszyny. Jak tu zaaranżować te delikatne i kruche szkiełka? Pomysł wpadł po kilkukrotnym przerobieniu projektu wystawienniczego. Prawdę mówiąc, to wszystkie projekty poszły do kosza. Poszliśmy na żywioł. Powstała zaskakująca symbioza kruchego, lśniącego szkła z ciężką „Wandą”(maszyna znajdująca się w przestrzeni wystawienniczej galerii), która stała się niezwykłym tłem do eksponowania szklanych walorów. Szczerze mówiąc, to pokazaliśmy dokładnie takie połączenie, jakie spotyka się na hali produkcyjnej huty szkła. Przecież to z takich wielkich i ciężkich maszyn wychodziły te niezwykle kruche cacka – komentuje Karolina Kindler-Skowronek, kurator wystawy oraz dyrektor MOK w Zawierciu.

Z tego powodu po wystawie trzeba chodzić i szukać, uruchamiać wewnętrzną kreatywność.

- Tu szklaneczka, tu lśniący, głęboko rżnięty wazon a tam prasowany, błyszczący talerz. Mnogość form kieliszków może zniewalać. Jest ich naprawdę dużo. Zestawy kolekcjonerskie produkowane w pojedynczych zestawach, kolorowe szkła sodowe w przeróżnych barwach, formy niezwykle nowoczesne (a stworzone w latach 80 XX w.) i formy tradycyjne jak z babcinego kredensu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam więc do eksploracji tej wystawy, a potem do odwiedzin w Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu - komentuje Karolina Kindler-Skowronek.

Historia unikatowej kolekcji szkła
W 2020 roku prezydent Zawiercia Łukasz Konarski poprosił Karolinę Kindler-Skowronek jako artystę i projektanta szkła poprzez porozumienie, o pomoc w skompletowaniu kolekcji kryształów z upadłej już HSG Zawiercie. Pierwsze kroki doprowadziły do niespodziewanych efektów.

- Nie sądziłam, że moje działania w tym kierunku pójdą aż tak daleko. Wraz z Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu udało nam się uratować całą „pozostałość” kolekcji, która znajdowała się w rękach syndyka. Mówię tu o pozostałościach, bo zbiory były w opłakanym stanie. Naprawdę została niewielka część zbiorów niezwykle urozmaiconej kolekcji muzeum wzorcowni huty. Tak czy siak, była to jednak niezwykła spuścizna i cieszę się, że została ona w rękach dwóch instytucji, a nie rozpierzchła się po kolekcjonerach lub po prostu nie poszła do śmietnika - komentuje Karolina Kindler-Skowronek.

Bartosz Żołnierczyk
10 lutego 2023
Źródło

Ekspozycja prezentuje się fenomenalnie!
Będzie ją można obejrzeć do 26 marca 2023 roku od wtorku do piątku oraz w niedzielę od godz. 9.00 do 17.00, czyli w godzinach pracy Galerii "Elektrownia", znajdującej się przy ulicy Dehnelów 45 w Czeladzi.

Re: O zawierciańskim szkle słów kilka - wystawa w czeladzkiej Galerii "Elektrownia"

: niedziela 19 lut 2023, 22:43
autor: Karolina Kot
A tu mamy archiwalny już film, ukazujący produkcję kieliszków w Hucie Szkła "Zawiercie":



Tak wyglądało ich szlifowanie:



A to zawierciańscy dmuchacze szkła:



Filmy nagrałam podczas Industriady i po prostu nie potrafię uwierzyć, że tego wyjątkowego miejsca już nie ma.

Dawne budynki Huty Szkła w Zawierciu rozbierane. 1400 nowych mieszkań na terenach po hucie

Na terenach po byłej hucie szkła w Zawierciu trwają prace rozbiórkowe kompleksu budynków po dawnym zakładzie. Nowy właściciel terenu, którym jest firma Hydro-Mar Mariusz Prokop z Zawiercia zbuduje tam "miasto w mieście", nowoczesne osiedle z całą potrzebną infrastrukturą. Powstanie 1400 mieszkań. Projekt osiedla wykonała Pracownia Architektoniczna Czora&Czora z Katowic. Obecnie właściciel jest w fazie wyburzenia budynków, rewitalizacji i sprzątania terenu. Wszystkie budynki, oprócz jednego, ze względu na ich katastrofalny stan, zagrażający zawaleniem, zostaną wyburzone. Pozostanie jeden, który jest wpisany do rejestru zabytków. Jest to budynek z zegarem i wieżyczką.

Bartosz Żołnierczyk
30 grudnia 2022
Źródło

Re: O zawierciańskim szkle słów kilka - wystawa w czeladzkiej Galerii "Elektrownia"

: niedziela 19 lis 2023, 22:22
autor: czyzyklat20
Niestety brak filmu ;) linki chyba wygasły

Re: O zawierciańskim szkle słów kilka - wystawa w czeladzkiej Galerii "Elektrownia"

: niedziela 19 lis 2023, 22:35
autor: Karolina Kot
Sprawdziłam, wszystko w porządku.
Czasem ikonki nie wyświetlają się, kiedy internet u kogoś na komputerze jest słabszy.

Żeby zachować dostęp do filmików w takich przypadkach, poniżej podałam zwykłe linki:

Jak powstają kieliszki? :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=Z17N02MLSC4
Dmuchacze szkła :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=9FOB9690thc
Szlifowanie kieliszków :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=wjrbOM_e9e4&t=7s