Bardo - X Jubileuszowe Bardzkie Lato Organowe

Nasze fotograficzne reportaże z ciekawych wydarzeń kulturalnych, a także ważnych pod względem historycznym
Posty: 28043
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bardo - X Jubileuszowe Bardzkie Lato Organowe

Postautor: Karolina Kot » wtorek 29 sie 2023, 01:02

Latem roku 2023, w Bazylice Mniejszej w Bardzie, odbywał się cykl koncertów zorganizowanych w ramach X Jubileuszowego Bardzkiego Lata Organowego.
W większości z nich fizycznie nie mogłam uczestniczyć, pozostałe odpuściłam sobie z powodu zmęczenia. No po prostu, po ludzku, zabrakło mi sił, żeby się zebrać.

Ale na ten ostatni, finałowy, zmobilizowałam rezerwy.
Koncert odbywał się na szczęście w poniedziałek, 28 sierpnia 2023 roku. Poniedziałki z takimi wydarzeniami są bardzo O.K.

W zabytkowym kościele zgromadził się tłum ludzi.

Koncert rozpoczął pan profesor Andrzej Chorosiński pięknym wykonaniem klasyka: wśród barokowego wnętrza bazyliki zabrzmiała słynna toccata i fuga d-moll Johanna Sebastiana Bacha.
W trakcie fugi zablokował się jeden z klawiszy nożnych zabytkowych, XVIII - wiecznych organów bardzkich, wydając wpadający w dysonans buczący dźwięk, ale pan profesor zachował się bardzo profesjonalnie i mimo dźwięku, który zapewne ranił jego uszy, doprowadził utwór do końca.
Przeżywałam to wszystko bardzo, bo niegdyś i ja potrafiłam zagrać ten niesamowity, polifoniczny utwór i do dziś wychwytuję każdy, najdrobniejszy nawet fałsz w jego wykonaniu. Co musiał przeżywać pan Andrzej - mogę obie tylko wyobrazić.

Kolejne działa organowe zagrane zostały po prostu genialnie. Pomiędzy nimi syn pana Andrzeja, aktor Michał Chorosiński (znany m.in. jako książę Witold z "Korony Królów"), recytował wiersze.

Ale prawdziwą wisienką na torcie był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
To po prostu wyrywało z butów.
"Bogurodzica", aria z "Wesela Figara", "Aria z kurantem" i "Aria Miecznika" z opery "Straszny dwór" ...
Niesamowite.
Kilka razy popłynęły mi łzy wzruszenia.

Bardzo się cieszę, że dane mi to było przeżyć. Zdjęcia tej niezwykłej chwili nie oddadzą nigdy.
Załączniki
Bardo (1).jpg
Bardo (1).jpg (126.88 KiB) Przejrzano 942 razy
Bardo (2).jpg
Bardo (2).jpg (114.93 KiB) Przejrzano 942 razy
Bardo (3).jpg
Bardo (3).jpg (133.65 KiB) Przejrzano 942 razy
Bardo (4).jpg
Bardo (4).jpg (52.28 KiB) Przejrzano 942 razy
Bardo (5).jpg
Bardo (5).jpg (114.44 KiB) Przejrzano 942 razy
Bardo (6).jpg
Bardo (6).jpg (80.58 KiB) Przejrzano 942 razy
Bardo (7).jpg
Bardo (7).jpg (138.14 KiB) Przejrzano 942 razy
Bardo (8).jpg
Bardo (8).jpg (121.19 KiB) Przejrzano 942 razy
Bardo (9).jpg
Bardo (9).jpg (165.98 KiB) Przejrzano 942 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Fotoreportaże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość