Kronika miasta Ząbkowic Śląskich i Księstwa Ziębickiego

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kronika miasta Ząbkowic Śląskich i Księstwa Ziębickiego

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 22 maja 2023, 22:55

Nareszcie jest!

Kronika miasta Ząbkowic Śląskich i Księstwa Ziębickiego jest polskim tłumaczeniem rękopisu, liczącego ponad 500 stron i przechowywanego w Berlinie.

Swoim zasięgiem chronologicznym obejmuje lata 1021 - 1821. Jest dziełem kilku autorów, którzy tworzyli jej tekst w XVIII i I. poł.XIX w. Prezentowana edycja źródłowa jest pierwszą tego typu opracowaniem, jakiego doczekały się śląskie źródła narracyjne. Jej bogata treść, plastyczne opisy, liczne relacje odnoszące się do wydarzeń politycznych, gospodarczych, społecznych, jak również meteorologicznych i astronomicznych powodują, że dzieło to stanowi niezwykle cenne źródło do badań nie tylko historii samych Ząbkowic Śląskich, lecz także Księstwa Ziębickiego i całego Śląska.


Oczywiście niemal wszystkie najważniejsze wydarzenia kulturalne Ząbkowic Śląskich omijają mnie z prostego powodu - zazwyczaj zbiegają się z czasem mojej pracy. Tak też było w czasie premiery Kroniki, która odbyła się w dniu 19 maja 2023 roku na ząbkowickim zamku.
Szkoda, że nie mogłam uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu.

- Jeśli mówimy o okresie po 1945 roku, to trzeba jasno podkreślić, że w Bibliotece Uniwersyteckiej, jak i innych polskich zasobach, dostępnych dla zwykłego człowieka, zachowało się mnóstwo kronik dla różnych miast na terenie Śląska, już nie mówię o całej Polsce, ale żadne śląskie miasto do dzisiaj nie moze poszczycić się odczytem, tłumaczeniem i drukiem oryginalnej, kompletnej, rękopiśmiennej kroniki.Takim miastem są tylko Ząbkowice Śląskie. Do tej pory takiego czegoś nie było - mówił Kamil Pawłowski, współautor liczącej 312 stron pozycji. - Były przekładane monografie. Kolega (Sobiesław Nowotny - przyp. red.) przełożył monografię Heinricha Schuberta - Historię Miasta Świdnicy, ale to był już druk - dodawał Pawłowski.

Źródło

Publikację przetłumaczył z języka niemieckiego pan Sobiesław Nowotny, a całość opracował doskonały historyk i regionalista, pan Kamil Pawłowski.
Oczywiście po książkę pobiegłam w pierwszym możliwym terminie i już przeczytałam tak z 1/3.
Zdjęcia na potrzeby naszego Forum wykonałam z trudem i z przeszkodami.
Załączniki
Kronika miasta Ząbkowic Śląskich (1).jpg
Kronika miasta Ząbkowic Śląskich (1).jpg (63.84 KiB) Przejrzano 1721 razy
Kronika miasta Ząbkowic Śląskich (2).jpg
Kronika miasta Ząbkowic Śląskich (2).jpg (57.68 KiB) Przejrzano 1721 razy
Kronika miasta Ząbkowic Śląskich (3).jpg
Kronika miasta Ząbkowic Śląskich (3).jpg (62.9 KiB) Przejrzano 1721 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości